Otwarcie Alei Sław Olsztyńskiego Sportu – Godne nazwiska czekają na następców

Fot. WAMA-SPORT
W poniedziałek (6 września) w samo południe w Centrum Rekreacyjno Sportowym Ukiel (plaża miejska) nastąpiło odsłonięcie Alei Sław Olsztyńskiego Sportu. Z inicjatywą upamiętnienia dokonań wybitnych sportowców ze stolicy Warmii i Mazur wystąpiła Fundacja „Olsztyński Laur Sportowy” (Leszek Dublaszewski – prezes, Alicja Rutecka – wiceprezes, Andzrej Grudziński - członek). Uroczystość zgromadziła liczną rzeszę sympatyków sportu wszystkich generacji. Najważniejsza jednak była czwórka bohaterów, którzy zjawili się w komplecie, akcentując tym samym doniosłość wydarzenia

W Alei Sław Olsztyńskiego Sportu w pierwszej kolejności znaleźli się: Zbigniew Lubiejewski (mistrz olimpijski w piłce siatkowej w Montrealu w 1976 roku), Mirosław Rybaczewski (mistrz olimpijski w piłce siatkowej w Montrealu w 1976 roku), Andrzej Gronowicz (wicemistrz olimpijski w kajakarstwie w Montrealu w 1976 roku) oraz Adam Seroczyński (brązowy medalista w kajakarstwie Igrzysk Olimpijskich z Sydney w 2000 roku). Lista ma charakter otwarty i mamy nadzieję, że będzie wzbogacana wraz z kolejnymi osiągnięciami sportowców z Olsztyna.

Inicjator przedsięwzięcia Leszek Dublaszewski powitał wszystkich obecnych prezentując najważniejszych oficjeli. Następnie opowiedział o pomyśle i realizacji celu. A droga wbrew pozorom nie była łatwa. Zaistniała konieczność powołania Fundacji, by wszystko odbyło się zgodnie z porządkiem prawnym. Potem zaistniały wątpliwości co do umiejscowienia tablic z nazwiskami medalistów olimpijskich. Pomysł z Uranią upadł, bowiem wkrótce zanosiło się na przebudowę reprezentacyjnego obiektu. Aquasfera też nie zyskała aprobaty. Za to stworzenie Alei Sław Olsztyńskiego Sportu na deptaku Plaży Miejskiej, gdzie przewija się mnóstwo osób: olsztynian i turystów, okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Rada Miejska bez wahania przyjęła stosowną uchwałę i można było przystąpić do konkretnych prac. I tak na głównej alei umieszczono płyty przypominające nam o największych sukcesach olsztyńskiego sportu.

Andrzej Grudziński powitał wszystkich obecnych na spotkaniu olsztyńskich olimpijczyków (okazało się, że to spora grupa), a do grona czwórki głównych bohaterów zaprosił duet z ostatnich Igrzysk w Tokio: Aleksandrę Lisowską i Macieja Sarnackiego i miało to wymiar symboliczny.

Głos zabrali” marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i przewodniczący Rady Miejskiej Robert Szewczyk. Doceniając rangę wydarzenia podziękowali członkom Fundacji, szczególnie Leszkowi Dublaszewskiemu za determinację i efekt końcowy, bowiem Aleja Sław Olsztyńskiego Sportu stanie się miejscem szczególnym upamiętniającym największe sukcesy, do których starsze pokolenie wracać będzie pamięcią, a najmłodsze pozna herosów, o których rodzice i dziadkowie tyle opowiadali w domu.

Mamy nadzieję, że Aleja będzie wypełniać się kolejnymi nazwiskami wielkich ludzi sportu. Miejsca jest dużo. Tablice umieszczone w chodniku mają swoich fundatorów. Jednym z nich była zmarła przed kilkoma miesiącami Pani Anna Wasilewska, która mimo poselskiego mandatu była cały czas związana z olsztyńskim sportem, wspierała kluby, zawodników i trenerów. Jej pamięć uczczono minutą ciszy.

Długoletnia aktorka Teatru im. Stefana Jaracza Irena Telesz wspomniała, że sport i sztuka szły ze sobą w parze, o czym świadczył medal olimpijski zdobyty w 1928 roku przez Kazimierza Wierzyńskiego. Z tomu „Laur Olimpijski” przeczytała wiersz „Sto metrów”, który idealnie pasował do rangi wydarzenia i oddawał w słowach piękno sportu.

Kulminacyjnym punktem stało się odsłonięcie Alei, którego dokonali wspomniani oficjele, oraz poszczególnych tablic. Tu swoją rolę wypełnili bohaterowie: Zbigniew Lubiejewski, Mirosław Rybaczewski, Andrzej Gronowicz i Adam Seroczyński. Towarzyszyły temu laudacje (m. in.życiorysy sportowe siatkarzy przedstawił trener Andrzej Grygolowicz) oraz zaprezentowane na specjalnym telebimie najważniejsze fragmenty wydarzeń tamtych lat. Starsi nie kryli wzruszenia, młodzież, głównie z klubów sportowych Olsztyna, patrzyła i marzyła. Może my również osiągniemy takie sukcesy? I takie jest przesłanie powstania Alei Sław Olsztyńskiego Sportu. O tych największych, którzy tego dokonali nie zapomnimy, wierzymy, że znajdą następców.

n

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Olsztyn sport powszechny

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x