Pos patronatem Marszałka – III Junior World Cup Indiaca Poland 2011

W województwie warmińsko-mazurskim goszczą reprezentanci Międzynarodowego Związku Indiaca. Delegaci z Niemiec, Luksemburga, Szwajcarii i Estonii spotkali się z marszałkiem Jackiem Protasem. Uczestnicy spotkania rozmawiali o rozpoczynających się dziś Trzecich Otwartych Młodzieżowych Mistrzostwach Świata Indiaca, które w tym roku odbędą się w Rozogach i potrwają do 6 sierpnia. Marszałek objął patronat nad tą imprezą.

 

 

Goście wyjaśnili zasady nietypowej dyscypliny sportowej. Przy okazji opowiedzieli historię polskiego klubu sportowego „SP Klon Indiaca”, który najprawdopodobniej jest jedynym przedstawicielem tego sportu w naszym regionie.

Wójt gminy Rozogi podziękował za patronat honorowy mistrzostw i wręczył marszałkowi pamiątkowy medal oraz sportową podkoszulkę.

Indiaca pochodzi z kontynentu południowoamerykańskiego. W 2000 roku w Berlinie powstał Międzynarodowy Związek Indiaca, do którego należy 8 państw (Niemcy, Estonia, Szwajcaria, Słowacja, Luksemburg, Brazylia, Japonia, Korea).

Grę do Polski sprowadziła dyrektor Szkoły Podstawowej w Klonie Marzena Błaszczak. Dzięki jej staraniom od października 2006 roku działa „SP Klon Indiaca” – pierwszy w kraju klub sportowy promujący tę dyscyplinę.

Co to jest Indiaca?

Indiaca pochodzi z Brazylii, gdzie znana jest pod nazwą „peteka”. Do Niemiec trafiła w 1936 roku dzięki nauczycielowi sportu (Karlhans Krohn). Tam rozwinęła się do prawdziwej turniejowej dyscypliny sportowej. W roku 2000 powstał w Berlinie międzynarodowy związek indiaca – International Indiaca Association (IIA). Obecnie do IIA należy 8 państw (Niemcy, Estonia, Szwajcaria, Słowacja, Luksemburg, Brazylia, Japonia, Korea).

Piłka do gry Indiaca składa się z 3 części: miękkiej poduszki wielkości dłoni, w którą uderzamy, z plastikowego trzonu oraz z 4 piór, odpowiednio ułożonych, sprawiających, że lotka świetnie zachowuje się w powietrzu.

Indiaca jest bardzo dynamiczną i emocjonującą grą zespołową. Dwie drużyny składające się z 5 uczestników odbijają dłonią piłkę indiaca nad siatką. Maksymalna ilość uderzeń wewnątrz odbić drużyny wynosi trzy (wyjątkiem jest blok, który nie liczy się jako kontakt z piłką). Punkty zdobywa się przez uziemienie piłki po stronie przeciwnika, oraz z błędów przeciwnika, m.in. kontakt z inną częścią ciała niż dłoń (do łokcia), przełożenie nad/pod siatką rąk/nóg, aut, czterokrotne odbicie piłki, dotknięcie siatki.

Indiaca jest aktywnością fizyczną niezależną od predyspozycji fizycznych i wieku. Aby osiągnąć mistrzowskie wyniki potrzebna jest pasja, trening, samodyscyplina i zaangażowanie.

Ze strony UKS SP KLON INDIACA

 

 

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x