„Przywróćmy blask Stadionowi Leśnemu” – Czy słowa przerodzą się w czyn?

W niedzielę (5 sierpnia) na olsztyńskim Jakubowie ożyją na chwilę opustoszałe ruiny dawnej chluby miasta. Już po raz ósmy odbędzie się tu Festyn rekreacyjno-sportowy pod hasłem „Przewróćmy blask Stadionowi Leśnemu” organizowany przez Tadeusza Milewskiego, prezesa Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Na uczestników i widzów czekają m. in. koncerty, pokaz tresury psów policyjnych, prezentacja sprzętu Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego i Leśny Park Linowy Odbędzie się również turniej VIP-ów, wezmą w nim udział drużyny organizacji pozarządowych, służb mundurowych i dziennikarzy. Imprezie od początku jej istnienia towarzyszy Spartakiada Amazonek.

 

Festyn co roku spotyka się z ogromnym zainteresowaniem. I nic dziwnego. Stadion Leśny był dla wielu zawsze miejscem szczególnym, świadkiem niezwykłych sportowych wydarzeń, dzięki którym głośno było o Olsztynie w mediach krajowych, a nawet światowych. Dziś przygotowana na potrzeby festynu płyta i kruszące się trybuny przywołują na myśl antyczne ruiny, bo tak jak one są już jedynie ostatnimi dowodami dawnej wielkości.

Historia „Leśnego” ma już prawie 100 lat. Wybudowany w 1920 roku obiekt służył przed wojną jako centrum szkoleniowe kadr olimpijskich zawodników z Prus Wschodnich. Z tamtych lat pochodzi pierwszy, choć nieoficjalny, rekord świata w pchnięciu kulą – 16, 11 m. Jego autorem był Niemiec Helmut Hirschfeld.

Powojenną, polską część historii Stadionu wyznacza data 15 lipca 1945 roku. Podczas obchodów 535 rocznicy zwycięstwa pod Grunwaldem, odbyły się tam dwie ważne dla Olsztyna imprezy. Pierwszą był mecz kolejarzy z pracownikami Spółdzielni „Społem”, który dał początek dwóm pierwszym olsztyńskim klubom piłkarskim: OKS „Społem” i Kolejowemu Klubowi Sportowemu. Drugą stanowiły zawody lekkoatletyczne – trójbój i bieg o Puchar Grunwaldu.

Przez kolejne dekady Stadion Leśny był areną rywalizacji nie tylko lokalnych piłkarzy czy lekkoatletów . Na ogólnopolskie mityngi zjeżdżali tu najlepsi. Wielu z nich ustanawiało fantastyczne rekordy. Najbardziej doniosłym i najczęściej wspominanym jest oczywiście fenomenalny wyczyn trójskoczka Józefa Schmidta. W sierpniu 1960 roku ustanowił tu nowy rekord świata i co więcej, przekroczył magiczną granicę 17 metrów. Przez lata Stadion był też świadkiem sukcesów wielu innych polskich sportowców: Danuty Sobieskiej, Władysława Komara czy Tadeusza Olszewskiego.

Kres świetności Stadionu na olsztyńskim Jakubowie przypada na lata 80-te. Wtedy podczas prac remontowych uszkodzeniu uległa sieć melioracyjna umieszczona pod płytą Stadionu, osuszająca teren obiektu. Próbę naprawy uszkodzeń podjęto w 1987 roku, ale dało to tylko krótkotrwały efekt. Od tej chwili, niegdyś sportowe centrum regionu i jeden z najpiękniejszym stadionów w Polsce, stopniowo popadał w ruinę.

Organizowany po raz ósmy Festyn wciąż na nowo przypomina nam, czym był kiedyś Stadion Leśny. Dzięki temu przynajmniej raz w roku podnosi się dyskusja o jego przyszłość, a zaproszone na imprezę władze są niejako zmuszone do zabrania głosu w tej sprawie. Miejmy nadzieję, że prócz wspaniałej zabawy, impreza zachęci również do podjęcia śmiałych kroków w celu odbudowy naszej olsztyńskiej chluby i przywróceniu jej dawnej świetności.

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x