Saneczkarze już po MP – Brąz Marioli Ziętek na Łotwie

Polscy saneczkarze rozpoczęli już sezon startowy, a najważniejszą impreza ostatnich dni były Mistrzostwa Polski na torze lodowym. Zaległa impreza z początku tego roku odbyła się na Łotwie w Silgudzie. Swoje miejsce w czołówce krajowej potwierdziła Mariola Ziętek z UKS Łoś Gołdap, która zdobyła brązowy medal, przegrywając tylko z Eweliną Staszulonek (AZS AWF Katowice) i Natalią Wojtuściszyn (UKS Nowiny Wielkie)

Wyniki oficjalne jedynek kobiet

1 Ewelina Staszulonek (AZS AWF Katowice) 1.27,438

2. Natalia Wojtuściszyn (UKS Nowiny Wielkie) 1.29,820

3. Mariola Ziętek (Łoś Gołdap) 1.30,061

Jak ocenić występ Marioli, która w poprzednim sezonie miała wiele kłopotów. Przez kontuzję została właściwie poza kadrą narodową i musiała przygotowywać się do kolejnego roku startów w klubie.

– Dlatego ten rezultat uważam za bardzo cenny – mówi Mariusz Matławski prezes i trener gołdapskich saneczkarzy. Aż trudno mi wracać do tamtych dni, kiedy Mariolę właściwie skreślono, choć nadal jest bardzo młodą i szczególnie uzdolnioną zawodniczką. Przed startem w Silgudzie miała za sobą może 20 ślizgów treningowych, a jej najgroźniejsze konkurentki z kadry ponad 150. Po prostu one realizowały w dobrych warunkach cały cykl przygotowań, my pracowaliśmy indywidualnie, głównie nad motoryką, warunki nie pozwalały na zajęcia typowo techniczne. Uważam, że ten brąz został zdobyty został dzięki naturalnemu talentowi Marioli i to świadczy o jej możliwościach.

– Latem na Ukrainie odbyły się zawody w saneczkarstwie na rolkach i tam Mariola Ziętek zajęła drugie miejsce indywidualnie i pierwsze w drużynie. Czy nie były to argumenty przemawiające za jej powrotem do reprezentacji?

– Jak się okazuje nie. Marioli nie włączono do kadrowych przygotowań. To ją postawiło w bardzo trudnej sytuacji, bowiem możliwości przygotowań w reprezentacji i poza nią trudno nawet porównywać.

– A po Mistrzostwach Polski.? Przecież ten brązowy medal coś oznacza.

– Sytuacja jest skomplikowana. Mariola Ziętek pozostała na zgrupowaniu na Łotwie, ale nie z kadrą seniorek, lecz Szkołą Mistrzostwa Sportowego z Karpacza. Będąc w Zarządzie Polskiego Związku Sportów Saneczkowych przedstawiliśmy z żoną swoje racje. Doszło do swego rodzaju kompromisu. Mariola wystartuje w dwóch najbliższych  zawodach o Puchar Świata w Igls Austria)i Wittenbergu (Niemcy). Natomiast na pewno nie wybierze się za Atlantyk, gdzie już w nowym roku odbędzie się kolejna seria imprez pucharowych. Mam nadzieję, że po krótkich przygotowaniach Mariola spełni nasze oczekiwania. Bardzo na to liczę, choć jak widać trener kadry zachowuje się tak jakby chciał całemu światu udowodnić, że saneczkarka z Gołdapi do reprezentacji się nie nadaje.

Co z pozostałymi zawodnikami UKS Łoś Gołdap?

Naszym priorytetem są sanki na torach naturalnych. Wiele pracy włożyliśmy by tę konkurencje rozwinąć. W tym sezonie chcemy znów zorganizować w Gołdapi Mistrzostwa Polski juniorów i juniorów młodszych. Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia z właścicielem obiektu, bo impreza jest nam już przyznana. Jako kadra województwa wybieramy się do Włoch, gdzie są najlepsze warunki do uprawiania tej dyscypliny, która być może uzyska prawa olimpijskie. W 2012 roku ma być lustrowana podczas Światowych Igrzysk Młodzieży w Austrii i chcemy do tego czasu wykreować kilku potencjalnych reprezentantów. W każdym razie czeka nas bardzo pracowity okres.

 

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x