Sportowy Okrągły Stół w Gimnazjum nr 2 w Działdowie – Zawsze można coś poprawić

Po raz pierwszy w historii szkoły Gimnazjum Nr 2 w Działdowie - dyrekcja, nauczyciele wychowania fizycznego i uczniowie zmierzyli się z problemami szkolnego wychowania fizycznego i sportu w ramach tzw. Sportowego Okrągłego Stołu. SOS to ogólnoszkolna debata na temat udoskonalania zajęć sportowych i rekreacyjnych w szkole.

 

Jest kolejnym etapem programu WF z Klasą w którym bierze udział działdowska szkoła. Jest to kluczowy moment w programie, który pozwoli zdiagnozować stan faktyczny lekcji wychowania fizycznego w szkole oraz określić stan pożądany. Przygotowując się do debaty uczniowie klas I-III wzięli udział w ankietach przygotowanych przez koordynatorów programu Marię Szczypińską i Zdzisława Ziółkowskiego oraz przez organizatorów programu , powstał blog „WF dla wszystkich”, uczniowie pracowali na temat „dobrej lekcji wychowania fizycznego”.

W debacie uczestniczyło 60 delegatów klas , dyrekcja szkoły, nauczyciele wychowania fizycznego. Wszyscy uczestnicy tworzyli sportowy krąg ,w którego środku dominował sprzęt sportowy. Były 3 sektory – zespoły twórcze mające wybranego ucznia – sekretarza i opiekuna nauczyciela wychowania fizycznego. Debatę otworzyli – dyrektor szkoły Marlena Perzyńska i koordynator programu i prowadzący debatę Zdzisław Ziółkowski , którzy mówili, że celem debaty jest rozmowa o sposobie udoskonalania wychowania fizycznego, zajęć sportowych i rekreacyjnych w szkole, a także wspólne zadecydowanie, jaką aktywność będą realizować nauczyciele i uczniowie w ramach programu WF z klasą.

Debatę rozpoczęła prezentacja programu WF z Klasą oraz wyniki ankiet przygotowana przez wspomagającego koordynatora Marię Szczypińską. W ramach prezentacji zachęcano do udziału w lekcjach wychowania fizycznego , do aktywnego uczestnictwa w sporcie się nasi najlepsi sportowcy, trenerzy m.in. Anita Włodarczyk, Otylia Jędrzejczak, Bogdan Wenta, Marcin Możdżonek. Prezentację zakończyły filmiki sportowe dyscyplin- baseballu, koszykówki, piłki siatkowej i nożnej. Kolejnym etapem były wyniki ankiety uczniów gimnazjum o wychowaniu fizycznym, w której uczestniczyło 290 uczniów / 78%/. W naszej szkole wychowanie fizyczne przez uczniów jest postrzegane jako jedna z najlepszych lekcji. Blisko 90% uczniów lubi w-f , a 92% uznało lekcje za atrakcyjne, urozmaicone, ciekawe, intensywne. W debacie delegaci wypracowali kilka postulatów dzięki którym możemy jeszcze uatrakcyjnić zajęcia z wychowania fizycznego.

Zadania dla dyrekcji i nauczycieli wychowania fizycznego:

– wprowadzanie innych sportów tj. rugby, badminton, łyżwiarstwo, kręgle, tenis ziemny,                                                                              

– zmniejszenie liczebności klas przebywających na jednej godzinie w hali na lekcjach wychowania fizycznego / max. 3 grupy/,                              

– nie wprowadzać do planu lekcji bloków dwugodzinnych w-f,                                                                                                                                   

– jedna lekcja w tygodniu – propozycja uczniów / każdy uczeń ma prawo zaproponować temat lekcji wychowania fizycznego „mój pomysł na w-f”/,                                                                              

– wprowadzenie egzaminu gimnazjalnego z wychowania fizycznego!,                                                        

– codziennie godzina w-f,                                                                                                                                            

– taniec, aerobic, nordic walking.

Debata pokazała, że nawet w najlepiej funkcjonującej maszynie można jeszcze poprawić to i owo, i tak też jest z wychowaniem fizycznym w szkołach. W naszej szkole chcemy jeszcze iść dalej w rozwijaniu zainteresowań sportowych uczniów, wprowadzić propozycje uczniów i dążyć do doskonałości. Podziękowania nauczycielom za zorganizowanie debaty- paniom Marii Szczypińskiej / z-ca koordynatora/, Jolancie Maluchnik, Agnieszce Laskowskiej, Alinie Tabaka, Małgorzacie Wrzecionowskiej oraz pracownikom hali sportowej.

Koordynator Programu Zdzisław Ziółkowski.

{AdmirorGallery}dzi21{/AdmirorGallery}

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Działdowo

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x