Tradycja rzecz święta – Grunt to Rodzinka…Olimpijska

W siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego  w poniedziałek, 9 stycznia odbyło się tradycyjne spotkanie noworoczne  Polskiej Rodziny Olimpijskiej.  Uroczystość  ta jak co roku zgromadziła zacne grono osób - obecni byli mistrzowie i medaliści olimpijscy, znaleźli się przyszli olimpijczycy, szefowie polskich związków sportowych, przedstawiciele instytucji pracujących na rzecz rodzimego sportu, sponsorzy ruchu olimpijskiego, przedstawiciele Klubów Olimpijczyka z całej Polski..

 

Okolicznościowe przemówienie wygłosił Prezes PKOl-u – Andrzej Kraśnicki, który  podsumował sportowe osiągnięcia minionego roku (na które złożyło się m.in. 11 medali Mistrzostw Świata i 23 medale  Mistrzostw Europy w olimpijskich dyscyplinach i konkurencjach). W porównaniu z poprzednimi „przedolimpijskimi” latami (2003 i 2007) w roku 2011 wynikowo wypadliśmy nieco gorzej, ale może na Igrzyskach w Londynie medali będzie więcej niż w Pekinie. Pan Prezes  wspomniał także o wielu codziennych działaniach PKOl-u służących m.in. upowszechnianiu wiedzy o olimpizmie, zachowaniu tradycji polskiego sportu, popularyzacji zachowań fair play, opiece nad mistrzami sprzed lat, promocji zdrowego stylu życia i zapewnił , że ten kierunek działań będzie utrzymany.

Pani  Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha przekazała Rodzinie Olimpijskiej  życzenia udanego roku,  sukcesów na arenach międzynarodowych oraz zapewniła że  będzie  kontynuować wspieranie  działań  zainicjowanych przez  poprzednich Ministrów: Mirosława Drzewieckiego i Adama Giersza. Niestety Pani Minister tak jak szybko się pojawiła jeszcze szybciej opuściła gmach Centrum Olimpijskiego i kto chciał mieć foto z Ministrem Sportu musi poczekać do kolejnych spotkań. Co przezorniejsi zrobili sobie zdjęcie z Panią minister na szklanym ekranie.

Ważnym elementem uroczystości było wręczenie Wielkiej Honorowej Nagrody Sportowej PKOl, od roku 2010 noszącej imię Piotra Nurowskiego. Za rok 2011 trofeum wręczały obecne na spotkaniu córki tragicznie zmarłego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem prezesa PKOl – Joanna Perłowska i Justyna Muszyńska wraz Marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem i prezesem A. Kraśnickim laureatom: mistrzowi świata w skoku o  tyczce Pawłowi Wojciechowskiemu („Sportowcowi roku”), reprezentacji Polski siatkarzy („Drużynie roku” nagrodę odbierał rozchwytywany trener Anastasi) oraz Włodzimierzowi Michalskiemu („Trenerowi roku 2011”).

Na koniec części oficjalnej  pożegnano przez Rodzinę Olimpijską czwórkę zawodników, którzy w roku 2011 zakończyli karierę: łuczniczkę Iwonę Dzięcioł-Marcinkiewicz, kajakarza Daniel Jędraszko, szpadzistę Adama Wierciocha i skoczka narciarskiego Adama Małysza (nieobecny w Warszawie z uwagi na udział w Rajdzie Dakar). Wraz z członkami kierownictwa PKOl podziękowania za lata godnego reprezentowania Polski złożył im doradca Prezydenta RP – Jan Lityński. Oficjalną część noworocznego spotkania, do którego doszło na dokładnie 200 dni przed inauguracją londyńskich igrzysk, zakończyła projekcja krótkiego filmu prezentującego przygotowania brytyjskiej stolicy do tej imprezy.  Dodajmy, że uroczystości towarzyszył występ grupy wokalnej „Sound’n Grace” która  wykonała  m.in. piosenki z repertuaru grupy „The Beatles”. W kuluarach do późnych godzin trwały dyskusje, sesje zdjęciowe z medalistów olimpijskimi, gośćmi spotkania.

Wśród olimpijczyków „rozchwytywani” byli  m.in. złoci medaliści: Ewa Kłobukowska, Irena Szewińska, Jacek Wszoła, Jerzy Rybicki, Jan Szczepański, Robert Korzeniowski, Robert Sycz , wśród gości prym wiedli – Sportowiec Roku i Mistrz Świata a już niedługo pewnie i medalista olimpijski Paweł Wojciechowski, trener siatkarzy Anastasi, Prezes narciarzy Apoloniusz Tajner. Tradycyjnie od lat należą do Rodziny Olimpijskiej  posłowie RP a w tym roku obecni byli Jagna Marczułajtis, Paweł Papke, europoseł  Wojciech Olejniczak , senator Andrzej Person, politycy z Ministrem w Kancelarii Prezydenta  Janem Lityńskim i Marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem no i oczywiście przez chwilę Pani Minister Mucha.

Wśród Rodziny Olimpijskiej tradycyjnie są obecni dziennikarze sportowi- Włodzimierz Szaranowicz, Marek Rudziński, Henryk Urbaś, Krzysztof Wyrzykowski, Janusz Pindera, Artur Szulc, ludzie kultury – Zbigniew Buczkowski, Andrzej Rosiewicz i oczywiście Kluby Olimpijczyka takie jak nasz z Działdowa. Udało mi się do kolekcji już zebrać w jednym albumie, a raczej kalendarzu olimpijskim, ponad 50 wpisów medalistów olimpijskich, słynnych trenerów, dziennikarzy sportowych, polityków sportu i dzięki temu powiększył się zbiór do ponad setki /100/ wpisów. O kartach pięknej historii polskiego sportu i olimpizmu warto pamiętać i przekazywać pokoleniom co staramy się czynić w naszym Klubie Olimpijczyka.

Zdzisław Ziółkowski

{gallery}klobu10{/gallery}

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x