Unijny projekt na mecie – Czy sport ujarzmi gimnazjalistów?

Na wtorkowej (27 grudnia) konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim  podsumowano unijny projekt „Rozwój kompetencji kluczowych poprzez sport”. Projekt, skierowano do 1500 uczniów z 40 gimnazjów w regionie. Jego liderem był Samorząd Województwa, natomiast partnerem Policyjny Klub Sportowy Gwardia Szczytno. Celem przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży, a współpracę zadeklarowało pięć ministerstw. Województwo warmińsko-mazurskie było prekursorem w realizacji, co szczególnie podkreślano w Warszawie podczas oceny ogólnopolskiej.

 

O tym  jak przebiegało to n naszym regionie zreferował dr Jarosław Klimczak z Policyjnego Klubu Sportowego Gwardia Szczytno.

Projekt był finansowany z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013. Przez ostatnie półtora roku gimnazjaliści mieli dodatkowe zajęcia sportowe, a także informatyczne i matematyczne. Otrzymywali również pomoc psychologiczną, a wszystko po to, by kształtować nowe umiejętności radzenie sobie w trudnych sytuacjach. Na realizacje w skali krajowej przeznaczono około 60 milionów złotych, na Warmii i Mazurach budżet zamknął się w 3 milionach.

Przed wdrożeniem działań powołano w regionie specjalną komisję, która wytypowała 40 placówek  objętych programem. W tej grupie były i szkoły niewielkie o słabej infrastrukturze i dużym zagrożeniu wspomnianymi patologiami, jak i gimnazja w dużych środowiskach, wybrano m. in. sześć placówek z Olsztyna. Nauczyciele przeszli stosowne szkolenia, realizacja była szczegółowo monitorowana i przebiegała według ściśle określonych założeń.

Oddziaływania miały charakter interdyscyplinarny w następujących proporcjach:

– zajęcia humanistyczne 20 procent

– zajęcia matematyczno-przyrodnicze 20 procent

– zajęcia informatyczne 15 procent

– pomoc psychologiczna 15 procent

– zajęcia sportowe 30 procent

Każdy uczestnik został wyposażony w tzw. pakiet indywidualny m. in. strój sportowy, a wytypowana szkoła mogła zaopatrzyć się w niezbędne instrumenty, by móc przeprowadzić zajęcia. Niektóre placówki otrzymały ogromną pomoc na skalę do tej pory niespotykaną.

Na szczegółowe wyniki musimy jeszcze poczekać, ale wstępne wnioski są optymistyczne. Przede wszystkim widać postępy w nauce i pozytywne zmiany w zachowaniu uczniów, a to były przecież priorytetowe zadania.

Z ramienia Samorządu projekt nadzorowały: członek Zarządu Województwa Anna Wasilewska i dyrektor Departamentu Sportu Alicja Rutecka.

– Nasze wysiłki zwieńczone zostały powodzeniem – podsumowała konferencję Anna Wasilewska. Słowa uznania należą się nie tylko bezpośrednim wykonawcom zadań, ale przede wszystkim dyrektorom placówek, którzy stworzyli odpowiedni klimat. Wykonana została ogromna praca, ale młodzież w tym wieku narażona jest na szczególne zagrożenia, stąd nasze próby, by zwalczać wszelkiego rodzaju patologie. Takie działania prowadzone są na co dzień, ale przecież projekt jest wartością dodaną i może tylko pomóc.

{gallery}wasi27{/gallery}

 

 

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x