Uroczysta Rada Województwa WM Z LZS – Sukcesy z nutką niepewności

W poniedziałek (17 grudnia) na uroczystym posiedzeniu zebrała się Rada Wojewódzka Warmińsko-Mazurskiego Zrzeszenia LZS. To doniosłe wydarzenie z racji końcówki roku, która zawsze skłania do podsumowań, a jednocześnie stwarza okazję do nagrodzenia najlepszych oraz wzajemnych życzeń w obliczu zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W okresie jubileuszu 65-lecia LZS można śmiało stwierdzić Warmińsko- Mazurskie Zrzeszenie należy do aktywniejszych w kraju i mimo kłopotów finansowych konsekwentnie realizuje założony program.

 

W posiedzeniu udział wzięli, oprócz działaczy i trenerów klubów LZS-owskich, zaproszeni goście m. in. przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego Julian Osiecki, dyrektor Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego Alicja Rutecka, przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego Wacław Wasiela oraz burmistrzowie i wójtowie gmin regionu, którzy ze sportem w małych miejscowościach są związani szczególnie. Powitał ich gospodarz spotkania senator RP Marek Konopka, pełniący od niedawna funkcje przewodniczącego regionalnego zrzeszenia LZS.

Poinformował zebranych o rezygnacji pracy w Zarządzie RW WM Z LZS Gustawa Marka Brzezina w związku z przejęciem przez niego obowiązków w samorządowych władzach wojewódzkich. W jego miejsce powołano Zbigniewa Michalaka i przejęto to z pełną aprobatą.

Sekretarz Zrzeszenia Marek Jaczun, wykorzystując najnowsze zdobycze techniki, omówił sportowe dokonania mijającego roku. Potencjał LZS na Warmii i Mazurach jest ogromny. Istnieje 930 ogniw, 16 tysięcy członków, 243 kluby. Pod egidą zrzeszenia kulturę fizyczną w różnych wymiarach uprawia ponad 10 tysięcy młodzieży poniżej 18 roku życia.

Sport w LZS to swoista piramida, gdzie realizuje się zadania by zaspokoić potrzeby zawodników, którzy osiągnęli najwyższą, nawet międzynarodową klasę, a także osób, które uprawiają typow rekreację. W środowiskach wiejskich i małych miasteczek ma to ogromne znaczenie, bo może stać się jedną z najbardziej atrakcyjnych ofert spędzania wolnego czasu.

Zadania są możliwe do wykonania dzięki środkom z dwóch źródeł: centralnego (Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Rolnictwa) – około 500 tys. zł oraz regionalnego (samorząd wojewódzki) – około 180 tys. zł. Pieniądze są przeznaczone na takie zadania jak:

– sport dla wszystkich

– sport w szkołach rolniczych

– Mistrzostwa Polski LZS

– organizator sportu w środowisku wiejskim

– ośrodki szkolenia sportowego młodzieży LZS

– upowszechnianie sportu w środowisku wiejskim

To w sporcie wyczynowym przekłada się na pomoc klubom, które z powodzeniem walczą o prymat w kraju (tenis stołowy: Warmia Lidzbark Warmiński, Ostródzianka, kolarstwo: Warmia Biskupiec), a w rekreacji na setki imprez, także Letnie i Zimowe Igrzyska Wsi.

W klubach LZS-owskich wychowało się wielu znakomitych zawodników i ten rok był szczególnie udany. Dwoje oszczepników Polonii Pasłęk – Karolina Bołdysz i Kacper Oleszczuk było uczestnikami mistrzostw świata juniorów w la (Karolina zajęła 5 miejsce), piękne sukcesy odnieśli pingpongiści Ostródzianki. Patryk Chojnowski został złotym medalistą Paraolimpiady, a Adrian Więcek brązowym Mistrzostw Europy juniorów. Kolarz Warmii Biskupiec Szymon Rekita był najlepszym juniorem w kraju, reprezentował też Polskę w imprezach najwyższej rangi międzynarodowej.

W kilku dyscyplinach nasze kluby i miasta okazały się w relacji LZS bezkonkurencyjne w kraju. Są to: Pasłęk (I miejsce w dyscyplinach LA), Nolet Żabi Róg (I miejsce w unihokeju), Warmińsko-Mazurski klub Sportowy (I miejsce w short tracku), UKS Łoś Gołdap (II miejsce w saneczkarstwie). Samorząd Wojewódzki z Warmii i Mazur na forum krajowym został wyróżniony za znakomitą organizację dwóch imprez rangi Mistrzostw Polski LZS: w tenisie stołowym w Ostródzie i zapasach (styl wolny) w Karolewie. Wszystkie wymienione kluby i organizacje zostały też nagrodzone podczas poniedziałkowej sesji.

Nagrodę dla trenera roku otrzymał wychowawca dwojga wspomnianych oszczepników Pan Zbigniew Borysewicz, natomiast TVP Olsztyn uhonorowano za promocje sportu LZS na Warmii i Mazurach.

Ogłoszono również wyniki i wręczono nagrody przedstawicielom 10 gmin, które znalazły się w czołówce współzawodnictwa w mijającym roku. Oto kolejność

1 Gmina Iława

2 Gmina Lubawa

3 Gmina Ostróda

4 Gmina Iłowo Osada

5 Gmina Morąg

6 Gmina Biskupiec

7 Gmina Lidzbark Warmiński

8 Gmina Świątki

9 Gmina Reszel

10 Gmina Purda

Z okazji 65-lecia LZS na Warmii i Mazurach wręczono okolicznościowe medale. Oto wyróżnieni

Działacze:

Waldemar Cieśluk, Bolesław Jurczak, Wacław Wasiela, Mieczysław Rosicka, Benedykt Czarnecki, Ryszard Żyżniewski

Trenerzy

Zdzisław Trojga, Ryszard Nowicki, Bronisław Jurewicz, Mariusz Matławski, Zdzisław Hryniewicki, Tadeusz Czyczel, Janusz Paziewski

Samorządowcy

Krzysztof Harmaciński, Janusz Sypiański, Antoni Polkowski, Jan Przyborski, Tomasz Ewertowski, Gustaw Marek Brzezin

Zaproszeni goście: Julian Osiecki i Alicja Rutecka podkreślili dużą role LZS-ów w swoich środowiskach. Zapewnili też, że samorząd nadal wspierać będzie sport wiejski i najlepszych zawodników. Istnieje potrzeba jeszcze ściślejszego współdziałania ze Szkolnym Związkiem Sportowym, bo chodzi przede wszystkim o dobro młodzieży.

{AdmirorGallery}lzs_17.12{/AdmirorGallery}

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x