VIII French Open Paris 2012 – Życiowy sukces Aleksandry Kowalczuk

Piękny sukces odniosła zawodniczka olsztyńskiego Startu OSW Aleksandra Kowalczuk, która zdobyła złoty medal w bardzo prestiżowym VIII Turnieju French Open w taekwondo olimpijskim w kategorii wagowej +63 kg. Juniorka z Olsztyna odniosła w Paryżu trzy efektowne zwycięstwa i może cieszyć się z największego sukcesu w karierze. Duży talent i znakomitą formę wykazała zwłaszcza w finałowej potyczce z Rosjanką Marią Goncharenko, która pokonała 15:2. Ola nie była faworytka, ale walczyła znakomicie taktycznie, a ponadto z dużym temperamentem. Rywalka była bezradna. W sumie reprezentacja Polski zdobyła dwa złote i dwa brązowe medale.

Najtrudniejszy okazał się pierwszy pojedynek z Francuzką Ble Marie Paule, który ostatecznie skończył się wynikiem 8:7. Kolejna walka była juz bardziej spokojna, a przede wszystkim bardziej przemyslana i ułożona taktycznie. Rywalka – Yorulmaz Rabia z Niemiec została pokonana dużą przewaga punktową 7:2. Złoty medal Aleksandry Kowalczuk znacząco przyczynił się do wywalczenia 3 miejsca w klasyfikacji generalnej zawodów, jakie zdobyła ekipa Polski w kategorii juniorów.
Rok 2012 był dla Oli bardzo udany, oprócz złotego medalu w Paryżu zdobyła również srebrne medale podczas zawodów w Serbii, Holandii i Niemczech oraz brązowy w Chorwacji. Jest aktualną Mistrzynią Polski Juniorów, brała również udział w Mistrzostwach Świata Juniorów.
Trenerem zawodniczki jest Marcin Chorzelowski. Na zdjęciu Ola na najwyższym stopniu podium.