W Muzeum Sportu – Pamiętajmy o Stefanie Grodzickim

W 2011 roku mija 35 lat od tragicznej śmierci wybitnego sportowca – olimpijczyka z Monachium /1972/ Stefana Grodzickiego. Urodził się 4 sierpnia 1947 r. Złotoryi na Dolnym Śląsku. Całe jego życie było jednak związane  ze Stadniną Koni w Liskach, gdzie zamieszkał wraz  z rodzicami od 1952 r.

 

Pierwszym trenerem Stefana był jego ojciec – Stanisław  /jeździec, hodowca remontów, po wojnie kontynuował pasję, będąc przez wiele lat trenerem w Liskach – 30  medali MP juniorów i seniorów/.Stefan Grodzicki był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Bartoszycach /1967/ oraz Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie /1972/ i Akademii Rolniczo-Technicznej w tym mieście /1976/. Żona – Teresa oraz córka Łucja.

Karierę sportową rozpoczął w 1960 roku a już w 1962 został drugim wicemistrzem Polski juniorów w skokach. W latach 1964-65  /na klaczy Czeladka/ zdobywa mistrzostwo Polski juniorów w tej konkurencji.

Od tej pory kariera sportowa Stefana Grodzickiego  obfituje m.in. w następujące sukcesy:

– CHIO – Rotterdam 1969 r. – reprezentacja Polski w Pucharze Narodów zajmuje II miejsce,

– lata 1967, 1969, 1973 wicemistrzostwo Polski w skokach  /Biszka/,

– lata 1971-72 II wicemistrz Polski  /Biszka/,

– 1968 – Nicea I i VII miejsce oraz Rzym – VIII miejsce.

– CHIO Olsztyn 1968 – I miejsce w Pucharze Narodów /Kowalczyk, Grodzicki, Kozicki, Wawryniuk/

– 1972 – CHIO Olsztyn –  I miejsce w Konkursie Zwycięzców/Biszka/,

– 1971 – drugi wicemistrz Polski w ujeżdżaniu,

– 1972-74 – wicemistrz Polski w ujeżdżaniu  /Tarnów/,

– 1975 – wicemistrz Polski w ujeżdżaniu /Kobryń/,

– 1976 – mistrzostwo Polski w ujeżdżaniu  /Kobryń/,

Największym sukcesem sportowym Stefana Grodzickiego było powołanie go do kadry narodowej i reprezentowanie Polski podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium /1972/.

W ciągu kilkunastu lat kariery sportowej Stefan Grodzicki startował ponad 1200 razy. W latach 1965-74 był reprezentantem Polski. Na 193 międzynarodowe starty zajmuje 103 punktowane miejsca, w tym 6 razy pierwsze.

Przebieg kariery Stefana Grodzickiego to również udział w plebiscytach na najlepszych sportowców Warmii i Mazur oraz najlepszych sportowców LZS organizowanych przez olsztyńskie dzienniki. Głosami czytelników, kibiców sportowych Stefan Grodzicki zostawał wielokrotnie wybierany do grona laureatów, plasując się w pierwszej dziesiątce w/w plebiscytów.

Za wybitne osiągnięcia sportowe w kraju i za granicą Stefan Grodzicki otrzymał tytuł Zasłużony Mistrz Sportu oraz m.in. brązową odznakę FEI, złoty medal PZJ.

Przebieg dalszej kariery sportowej Stefana Grodzickiego przerwał wypadek samochodowy, jaki wydarzył się w pobliżu Bartoszyc. Wracając do domu, po obronie pracy magisterskiej na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, wpadł samochodem na drzewo. Skutki tego wypadku okazały się tragiczne. 30 września 1976 roku Stefan Grodzicki zmarł w szpitalu w Bartoszycach. Pochowany jest na cmentarzu w Sępopolu, obok swego ojca.

W Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego w Olsztynie można zobaczyć gabloty przedstawiające przebieg kariery Stefana Grodzickiego. Pamiątki po nim – medale, puchary, odznaki, dyplomy  nadania kółek olimpijskich, zdjęcia, wycinki prasowe i inne przedmioty – przekazała Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego wdowa po Stefanie Grodzickim – Teresa Grodzicka–Szymańska.

{gallery}Galerie/muzeum/luty{/gallery}

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x