W 2011 roku mija 35 lat od tragicznej śmierci wybitnego sportowca – olimpijczyka z Monachium /1972/ Stefana Grodzickiego. Urodził się 4 sierpnia 1947 r. Złotoryi na Dolnym Śląsku. Całe jego życie było jednak związane ze Stadniną Koni w Liskach, gdzie zamieszkał wraz z rodzicami od 1952 r.
Pierwszym trenerem Stefana był jego ojciec – Stanisław /jeździec, hodowca remontów, po wojnie kontynuował pasję, będąc przez wiele lat trenerem w Liskach – 30 medali MP juniorów i seniorów/.Stefan Grodzicki był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Bartoszycach /1967/ oraz Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie /1972/ i Akademii Rolniczo-Technicznej w tym mieście /1976/. Żona – Teresa oraz córka Łucja.
Karierę sportową rozpoczął w 1960 roku a już w 1962 został drugim wicemistrzem Polski juniorów w skokach. W latach 1964-65 /na klaczy Czeladka/ zdobywa mistrzostwo Polski juniorów w tej konkurencji.
Od tej pory kariera sportowa Stefana Grodzickiego obfituje m.in. w następujące sukcesy:
– CHIO – Rotterdam 1969 r. – reprezentacja Polski w Pucharze Narodów zajmuje II miejsce,
– lata 1967, 1969, 1973 wicemistrzostwo Polski w skokach /Biszka/,
– lata 1971-72 II wicemistrz Polski /Biszka/,
– 1968 – Nicea I i VII miejsce oraz Rzym – VIII miejsce.
– CHIO Olsztyn 1968 – I miejsce w Pucharze Narodów /Kowalczyk, Grodzicki, Kozicki, Wawryniuk/
– 1972 – CHIO Olsztyn – I miejsce w Konkursie Zwycięzców/Biszka/,
– 1971 – drugi wicemistrz Polski w ujeżdżaniu,
– 1972-74 – wicemistrz Polski w ujeżdżaniu /Tarnów/,
– 1975 – wicemistrz Polski w ujeżdżaniu /Kobryń/,
– 1976 – mistrzostwo Polski w ujeżdżaniu /Kobryń/,
Największym sukcesem sportowym Stefana Grodzickiego było powołanie go do kadry narodowej i reprezentowanie Polski podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium /1972/.
W ciągu kilkunastu lat kariery sportowej Stefan Grodzicki startował ponad 1200 razy. W latach 1965-74 był reprezentantem Polski. Na 193 międzynarodowe starty zajmuje 103 punktowane miejsca, w tym 6 razy pierwsze.
Przebieg kariery Stefana Grodzickiego to również udział w plebiscytach na najlepszych sportowców Warmii i Mazur oraz najlepszych sportowców LZS organizowanych przez olsztyńskie dzienniki. Głosami czytelników, kibiców sportowych Stefan Grodzicki zostawał wielokrotnie wybierany do grona laureatów, plasując się w pierwszej dziesiątce w/w plebiscytów.
Za wybitne osiągnięcia sportowe w kraju i za granicą Stefan Grodzicki otrzymał tytuł Zasłużony Mistrz Sportu oraz m.in. brązową odznakę FEI, złoty medal PZJ.
Przebieg dalszej kariery sportowej Stefana Grodzickiego przerwał wypadek samochodowy, jaki wydarzył się w pobliżu Bartoszyc. Wracając do domu, po obronie pracy magisterskiej na Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, wpadł samochodem na drzewo. Skutki tego wypadku okazały się tragiczne. 30 września 1976 roku Stefan Grodzicki zmarł w szpitalu w Bartoszycach. Pochowany jest na cmentarzu w Sępopolu, obok swego ojca.
W Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego w Olsztynie można zobaczyć gabloty przedstawiające przebieg kariery Stefana Grodzickiego. Pamiątki po nim – medale, puchary, odznaki, dyplomy nadania kółek olimpijskich, zdjęcia, wycinki prasowe i inne przedmioty – przekazała Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego wdowa po Stefanie Grodzickim – Teresa Grodzicka–Szymańska.
{gallery}Galerie/muzeum/luty{/gallery}