W Ratuszu o olsztyńskim sporcie – Każdy walczy o swoje

W olsztyńskim Ratuszu zorganizowano w środę (12 października) debatę o sporcie. Władze miasta zaprosiły do jej udziału reprezentantów największych klubów miasta, by wymienić poglądy w przeddzień konstruowania nowego budżetu. Okrągłego stołu nie było, za to rozmowa miała raczej taki właśnie charakter. Nikt się specjalnie nie kłócił, raczej sygnalizował swoje problemy, które znamy od lat. Tego chyba należało się spodziewać.

 

Wszystkich zaproszonych powitał gospodarz spotkania prezydent Piotr Grzymowicz, a wśród nich nie zabrakło świeżo upieczonych posłów na Sejm RP Iwony Arent, Jerzego Szmita i Pawła Papke. W krótkim wystąpieniu Prezydent  zasygnalizował rolę miasta w realizacji zadań sportowych, zwracając uwagę na to, że kierunki rozwoju powinny być akceptowane przez większość mieszkańców i należy przede wszystkich spełniać ich oczekiwania.

Dyrektor Biura Sportu i Rekreacji w Urzędzie Miejskim Alicja Patalon zaprezentowała bilans wydatków na kulturę fizyczną. W roku 2011 w różnym zakresie (zadania, stypendia, promocje) na sport przeznaczono kwotę stanowiąca ponad 8 procent budżetu miasta, dwukrotnie więcej niż w poprzednim .Głównymi beneficjentami są trzy kluby: OKS 1945 Olsztyn (piłka nożna), AZS UWM Olsztyn (siatkówka) i Warmia AndersGroup Społem Olsztyn (piłka ręczna). One zgenerowały około 40 procent, reszta klubów musiała utrzymać się z pozostałych 60 procent.

Największą dotacje otrzymali futboliści (ponad 807 tys. zł.), następnie AZS UWM (529 tys. zł) i Warmia (277 tys.).

W drugiej części prezentacji Piotr Grzymowicz przedstawił najważniejsze sportowe inwestycje infrastrukturalne, które znajdują się na różnym etapie realizacji: A są to:

– Centrum Wodno-Sportowo Rekreacyjne

– Stadion Miejski z Galeria Handlową

– Hala Widowiskowo – Sportowa

– System Tras Rowerowych

– Zagospodarowanie Jeziora Krzywego

– Sieć boisk „Orlików”

Szacowany koszt tych inwestycji wynosi około 350 milionów złotych, z czego 123 mln. to planowane wsparcie z zewnątrz.

Te sumy, zarówno dotyczące bieżącej działalności sportowej, jak i obiektów, trochę zmroziły uczestników, bo stało się jasne, że kasy miejskiej więcej się nie wyciągnie.

Oczywiście nie ma wyjątków od reguły. Trener sekcji short tracku Ryszard Stypułkowski zapytał czy nastąpi realizacja obiecanego zadaszenia sztucznego lodowiska przy ul Jeziołowicza, bo swego czasu Prezydent zapewnił łyżwiarzy, że niebawem trenować będą w lepszych warunkach. I rzeczywiście prace nad tym już się rozpoczęły i na pewno zostaną dokończone. Ale jest to tylko modernizacja, a nie budowa nowego obiektu.

Co innego ze stadionem Warmii, którego dramatyczny obraz przedstawił wiceprezes klubu, jednocześnie trener badmintonistów Andrzej Klej. Mimo totalnych redukcji w zatrudnieniu, maksymalnych oszczędności kierownictwo Warmii nie jest w stanie utrzymać obiektu, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy przychodzą zwielokrotnione rachunki za media. Wyraził obawę, że PKP, jako właściciel stadionu sprzeda okazyjnie teren i powstanie tam zabudowa o zupełnie innym charakterze.

Piotr Grzymowicz odpowiedział, że miasto nie ma pieniędzy by kupić teren przy ul. Sybiraków, ale odpowiednimi uchwałami Rady uniemożliwia przeznaczenie tej nieruchomości na inny cel niż sportowy.

:Leszek Dublaszewski – dyrektor klubu piłkarzy ręcznych Warmii i Janusz Milewski z Kayak Sport Club Olsztyn zaapelowali o jasne kryteria przyznawania dotacji dla klubów.

Andrzej Biedrzycki – od lipca dyrektor sportowy OKS 1945 zasygnalizował krytyczną sytuację organizacyjną w klubie, gdzie zarząd podał się do dymisji. Poprosił Prezydenta, by w najbliższych dniach doszło do spotkania, które uzdrowiłoby sytuację, tym bardziej, że piłkarze spisują się bardzo dobrze i są na miejscu premiowanym awansem do I ligi.

Z kolei przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Rady Miasta Mirosław Gornowicz jednoznacznie stwierdził, że pomoc sportowcom jest adekwatna do możliwości. Zwiększenie wydatków na kulturę fizyczną zmniejszyłoby pule przeznaczone na inne sfery.

Prezydent dodał, że trzeba dostosować się do współczesnych standardów. Nie opierać się na pojedynczym sponsorze i dotacjach gminy, trzeba poprzez działania marketingowe zorganizować sieć mecenasów sportu. To zwłaszcza w czasach kryzysu finansowego wskazówka, by działać w normalnych warunkach. Szczególnie dotyczy to zespołów najwyższych klas, gdzie siła oddziaływań medialnych jest duża i warto to wykorzystać.

Czy spotkanie spełniło oczekiwania? Każda rozmowa jest potrzebna, ujawnia nowe problemy, które być może uda się rozwiązać. Ale nie obiecujmy sobie za wiele.

{gallery}okr12{/gallery}

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x