Warmia Mazury Senior Games 2012 – Zamiast siedzieć w fotelu posmakuj sportu

Od 10 do 16 września na obiektach sportowych: Olsztyna, Iławy, Lidzbarka Warmińskiego, Ornety i Naterek trwać będą Igrzyska Sportowe Warmia Mazury Senior Games 2012. To unikalny projekt skierowany do pokolenia +45, w którym uczestniczyć mogą byli profesjonaliści, jak i amatorzy. Do wyboru mają wiele dyscyplin, wystarczy trochę odwagi i chęci. Na listach startowych jest już prawie 1000 sportowców,  organizatorzy: Samorząd Województwa Warmińsko - Mazurskiego oraz gospodarze miast poszczególnych konkurencji czekają jeszcze na niezdecydowanych. Należy tylko zajrzeć na oficjalną stronę imprezy www.Senior-Games2012.pl i zgłosić swój akces. Naprawdę warto.

 

W Urzędzie Marszałkowskim usłyszeliśmy w środę (29 sierpnia) o stanie przygotowań do tej imprezy. W konferencji prasowej uczestniczyli: Anna Wasilewska z Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, burmistrz Iławy Włodzimierz Ptasznik, zastępca burmistrza Lidzbarka Warmińskiego Marek Żelichowski, burmistrz Ornety Ireneusz Popiel, Ambasador Warmia Mazury Senior Games 2012 złoty medalista olimpijski Jacek Wszoła oraz uczestnicy tych zawodów – znani sportowcy: Ryszard Szparak i Tomasz Rumszewicz. Całośc poprowadził Sławomir Rykowski z firmy Niko Sport Media.

Anna Wasilewska przedstawiła krótką genezę zawodów, które po raz pierwszy odbyły się w 1985 roku w St. Louis w Stanach Zjednoczonych. Pomysł chwycił. W tamtych edycjach startowało ponad 2,5 tysiąca uczestników, spragnionych tego typu rywalizacji. W Europie seniorskie zawody zadebiutowały w 2009 roku w Holandii. Ich bezpośrednim obserwatorem był burmistrz Iławy Włodzimierz Ptasznik, który po powrocie do domu przekazał swoje wrażenia w Urzędzie Marszałkowskim. Podjęto decyzję, że warto taką imprezę zorganizować na Warmii i Mazurach zarówno ze względów sportowych jak i promocyjnych.

Projekt przeradza się w czyn. Za niespełna dwa tygodnie będziemy świadkami Olimpiady Weteranów, która powinna spełnić nasze oczekiwania. Będzie to niejako kontynuacja akcji, która przyniosła regionowi duży sukces – „Mazury – cud natury”. Ambicją organizatorów jest również kontynuacja Senior Games we współpracy z miastami województwa warmińsko-mazurskiego.

Przedstawiciele miast zreferowali stan przygotowań do organizacji swoich dyscyplin. Wszystko jest już zapięte na ostatni guzik i rywalizacja mogłaby rozpocząć się już dziś. Na Olsztyn spada jeszcze miły obowiązek gospodarza uroczystego otwarcia i zamknięcia Senior Games. Inauguracja odbędzie się 10 września w Uranii, natomiast epilog 15 września w Amfiteatrze im. Czesława Niemena.

Warmia Mazury Senior Gamie to nie tylko rywalizacja sportowa, to także propagowanie zdrowego trybu życia oraz aktywnego spędzania wolnego czasu. Stąd w programie całej imprezy wiele akcentów kulturalnych i rozrywkowych dedykowanych nie tylko bezpośrednim uczestnikom, ale również osobom towarzyszącym, kibicom, turystom i mieszkańcom regionu.

Przewidziana jest również sesja naukowa poświęcona aktywności osób po czterdziestce.

Na listach startowych można znaleźć nazwiska zawodników z wielu krajów Europy, także USA, Kanady i Tajwanu. Wśród polskich uczestników nie brakuje wielkich sław takich jak wspomniany już Jacek Wszoła (zamierza wystartować w turnieju golfa i pchnięciu kulą), Leszek Kucharki, Urszula Styranka-Szubzda, Ryszard Szparak, Tomasz Rumszewicz.

Areny Warmia Mazyry Senior Games 2012

Olsztyn (pływanie, żeglarstwo, piłka nożna, brydż sportowy)

Lidzbark Warmiński (lekkoatletyka, tenis stołowy)

Iława (piłka siatkowa, siatkówka plażowa, tenis ziemny)

Orneta (badminton)

Naterki (golf)

Organizatorzy przygotowali również możliwość startu w trzech dyscyplinach rekreacyjnych: maratonie rowerowym, strzelaniu do rzutków oraz zawodach strzeleckich.

Powiedzieli na konferencji:
 

Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna
Cieszymy się, że uczestniczymy w tym projekcie, zwłaszcza, że historia zawodów sięga także innych krajów. Jestem przekonany, że jako Olsztyn sprostamy wymogom organizacyjnym.

Włodzimierz Ptasznik, burmistrz Iławy:

Od początku czułem, że jest to świetna impreza dla naszego regionu, dlatego jest nam bardzo miło, że samorząd województwa tak szybko zareagował na propozycję zawodów dla seniorów. To duża szansa na to, byśmy mogli rozwinąć aktywnie pokolenie 45+ i zaangażować do tego projektu także inne miasta.

Ireneusz Popiel, burmistrz Ornety:
Dla naszego miasta udział w zawodach to duża nobilitacja, dlatego chciałbym podziękować za zauważenie Ornety i naszych tradycji gry w badmintona. Dla nas to szansa, by zareklamować nasze miasto. Jesteśmy przygotowani w 100 procentach, zawody moglibyśmy rozgrywać nawet dziś.

Marek Żelichowski, wiceburmistrz Lidzbarka Warmińskiego:
Cieszę się, że znaleźliśmy się w gronie miast-partnerów. Tym bardziej nam miło, że gościmy zawodników królowej sportu – lekkiej atletyki, którzy rywalizować będą na nowoczesnym, niedawno przebudowanym stadionie. Nie zabraknie też u nas tenisistów stołowych.

Ryszard Szparak, lekkoatleta, olimpijczyk z Moskwy:
Jestem dumny, że pomysł realizowany jest u nas, w naszym regionie, zwłaszcza, że słyszę, iż wszyscy organizatorzy są przygotowani do zawodów w 100 procentach. Karierę zakończyłem jakiś czasu temu, ale ruch potem ciągle sprawiał mi frajdę. Przygotowując się do zawodów, po 30 latach założyłem kolce na nogi i wciąż są dobre. Mam nadzieję, że poniosą mnie też na zawodach.

Tomasz Rumszewicz, żeglarz, olimpijczyk z Montrealu:
Impreza na pewno będzie wspaniała. Do żeglarstwa zgłosiło się ponad 20 załóg, a to dużo, jak na taką konkurencję. Cieszę się i z ogromną niecierpliwością czekam na te zawody.

{AdmirorGallery}senior29{/AdmirorGallery}

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x