Zbigniew Lewicki na czele W-MFS – Trudne i…odpowiedzialne wyzwania

Zbigniew Lewicki przez kolejną kadencję poprowadzi Warmińsko-Mazurską Federację Sportu. Stanął na czele wybranego w sobotę (7 stycznia) 12-osobowego zarządu podczas walnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego. Oczywiście było to duże wydarzenie, bowiem W-M Federacja Sportu jest stowarzyszeniem, które ma istotny wpływ na kształtowanie tendencji rozwoju kultury fizycznej w regionie. W aktualnej sytuacji ekonomicznej ta rola powinna być jeszcze większa, gdyż pieniądze trzeba rozdzielać z dużym przekonaniem, nie marnując  ani złotówki.

 

Jak można było oczekiwać w sobotnim spotkaniu udział wzięły osoby, które w dużym stopniu odpowiadają za kondycję sportu na Warmii i Mazurach. Ustępujący prezes Zbigniew Lewicki powitał zaproszonych gości, a wśród nich: członka Zarządu Województwa Annę Wasilewską, posłów na Sejm RP pracujących w Komisji Sportu: Zbigniewa Babalskiego i Pawła Papke. Dyrektor Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego Alicję Rutecką, prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza i dyrektor generalną Olsztyńskiej Szkoły Wyższej Helenę Rusiecką. Obecni byli oczywiście delegaci klubów i związków sportowych stowarzyszonych w federacji.

Walne zebranie było okazją do uhonorowania wyróżniających się postaci i stowarzyszeń.

Zbigniew Lewicki podziękował osobom odpowiadającym za sport w regionie, wręczając im okolicznościowe adresy i pamiątkowe plakietki.

Honorowe odznaki za zasługi dla rozwoju sportu otrzymało ponad 20 działaczy i trenerów, a złote stały się udziałem: Henryka Ścisłowskiego, Andrzeja Grygołowicza, Wacława Najmowicza i Andrzeja Grudzińskiego.

Wszyscy członkowie ustępującego zarządu i komisji rewizyjnej zostali wyróżnieni okolicznościowymi statuetkami

Uhonorowano również po trzy najlepsze w minionej kadencji kluby i związki sportowe, które zdobyły w okresie czterech lata najwięcej punktów we współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży.

Kluby sportowe:

1 AZS UWM Olsztyn 2557

2 KS Baza Mrągowo 1411

3 MKS Truso Elbląg 1225

Związki sportowe

1 Taekwondo olimpijskie 3036

2 Żeglarstwo 2326

3 Lekkoatletyka 2074

Nim rozpoczęła się procedura wyborcza glos zabrali zaproszeni goście.

Zbigniew Babalski uczestnicząc bezpośrednio w sejmowej komisji sportu przedstawił aktualne możliwości finansowe dotyczące sportu i kultury fizycznej. Plan na 2012 roku przewiduje 55 procent środków z poprzedniego, ale wówczas ogromną część pochłaniały inwestycje związane z Euro 2012. Ale i tak pieniędzy w stosunku do potrzeb nie jest za wiele, dlatego, na osobach i instytucjach, które zajmują się podziałem funduszy spoczywa ogromna odpowiedzialność. Na szkolenie młodzieży ma być przeznaczonych w skali kraju 161 milionów złotych, a poza budżetem przeznaczono 30 milionów na rozwój siatkówki jako dyscypliny priorytetowej w związku z Mistrzostwami Świata w Polsce w 2014 roku.

Anna Wasilewska przypomniała duży wysiłek Samorządu Województwa w realizacji inwestycji sportowych w regionie, szczególnie orlików, których mamy już 145. Wiele środków przeznaczono na szkolenie młodzieży i co ciekawe nie zawsze większe dotacje przynosiły lepsze efekty. Dlatego zaapelowała o jakość pracy szkoleniowej. Pieniądze muszą trafić tam, gdzie widać postęp, dlatego niezbędna jest analiza wyników, bardzo szczegółowa ocena szans. Warto więc monitorować, oceniać, czy nakłady są adekwatne do osiąganych rezultatów.

Piotr Grzymowicz nie ukrywał, że w obecnej sytuacji trudno znaleźć większe wsparcie dla sportu, ale nie można na kulturze fizycznej oszczędzać. Sport nie tylko jest znakomitą promocją, ale poprzez swe wartości kształtuje osobowości. Nie każdy musi zostać mistrzem, ważne by uprawiał jakąś dyscyplinę, bo to pomaga w dorastaniu i wejściu w dorosłe życie.

Delegaci nie byli skorzy do dyskusji, a szkoda, bowiem problemów jest wiele, a znaków zapytania jeszcze więcej.

Glos zabrał tylko znany trener żeglarzy Andrzej Piasecki z Mrągowa, który podzielił się wieloma wątpliwościami w kwestii polityki i strategii polskiego sportu. W tej dyscyplinie trudno wszystko przewidzieć do końca, nie wolno nikogo przedwcześnie przeznaczać na straty, bowiem sukcesy nie zawsze odnosi się w wieku młodzieżowca. Jako przykład podał mrągowianina Piotra Myszkę – wicemistrza świata w klasie RS:X, który życiowe wyniki osiąga mając 26 lat.

Na fotel prezesa Warmińsko-Mazurskiej Federacji Sportu było dwóch pretendentów. W glosowaniu wygrał Zbigniew Lewicki otrzymując poparcie 63 delegatów przy 10 głosach na Janusza Milewskiego.

W 12-osobowym zarządzie znaleźli się:

Roman Koziński

Czesław Kalinowski

Zbyszek Pietkiewicz

Tadeusz Krajewski

Jerzy Mróz

Andrzej Grudziński

Bolesław Jurewicz

Henryk Ścisłowski

Zbigniew Ludwichowski

Mariusz Matławski,

Jerzy Litwiński

Andrzej Klej

{gallery}walne7{/gallery}

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x