48 Samochodowy Rajd Polski Mikołajki 2011 – To idealne miejsce…

Na dziesięć dni przed rozpoczęciem 48 Samochodowego Rajdu Polski w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie odbyła się konferencja prasowa, podczas której poznaliśmy szczegóły imprezy będącej z całą pewnością wizytówka sportową Warmii i Mazur. Rajd Polski choć stracił (mamy nadzieje, że na chwilę) status eliminacji mistrzostw świata nadal jest ogromnym wydarzeniem o wielkim prestiżu, stąd zainteresowanie nim najlepszych zawodników w kraju i czołówki europejskiej.

 

Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas nie kryje zadowolenia, że impreza odbywa się właśnie w naszym regionie, gdzie tradycje tej dyscypliny, zainteresowanie kibiców, a także warunki naturalne pozwalają na przeprowadzenie rywalizacji na najwyższym poziomie sportowym. Dla nas jest to znakomita promocja, bowiem do Mikołajek, gdzie znajduje się główna baza imprezy, zjeżdżają znani kierowcy, mnóstwo kibiców. Wracają tu za każdym razem i pociągają za sobą innych, zachęcając do przeżycia niezapomnianych emocji i wrażeń estetycznych.

Dla posłanki na Sejm RP Beaty Bublewicz to też przeżycie wyjątkowe,  jest przecież córką wybitnego rajdowca, który stał się ikoną tej dyscypliny. Wspiera jak może te imprezę, a także region, z którego pochodzi. Przystąpienie do konkursu-plebiscytu pod hasłem „Mazury – cud natury”, ma w odniesieniu do rajdu szczególne znaczenie. Organizatorzy bowiem właśnie ze względu szacunek dla środowiska przenieśli termin na trzecią dekadę września, gdzie ingerencja w naturę jest najmniej bolesna.

Burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski, od kilku lat gospodarz Rajdu Polski, stwierdził pełną gotowość miasteczka i okolic do przeprowadzenia rywalizacji. Trasy są w najlepszym porządku, w tym szczególnie atrakcyjny Superoes na wybudowanym torze, a doświadczenia z przeszłości  pomogły by pewne sprawy skorygować, choć oceny z poprzednich lat były znakomite. Miejsca hotelowe są wprawdzie już prawie wszystkie zarezerwowane, ale dla spóźnialskich jeszcze coś się znajdzie. Baza gastronomiczna też jest przygotowana na szacowaną liczbę uczestników i kibiców. Mikołajki są dumne, że mogą gościć imprezę takiej rangi i wydaje się, że przywrócenie jej statusu mistrzostw świata jest kwestia czasu.

Wiceprezes Polskiego Związku Motorowego do spraw Sportowych Włodzimierz Szaniawski podziękował władzom wojewódzkim oraz Mikołajkom za przyjęcie tak ważnej, a jednocześnie niełatwej ze względów logistycznych imprezy. Umowa zawarta do 2014 roku daje komfort, bo w PZMot istnieje pełne przekonanie, że Rajd odbędzie się na najwyższym poziomie sportowym i organizacyjnym.

Robert Zalewski – naczelnik Wydziału Ruch Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie zaapelował za pośrednictwem mediów do wszystkich kibiców, użytkowników dróg o dyscyplinę. Wprawdzie zgodnie z zasadami i wymogami bezpieczeństwa trasa Rajdu Polski, szczególnie odcinki specjalne, będą obstawione, by do minimum ograniczyć ryzyko nieszczęścia, ale bez właściwego zachowania i wyobraźni zawsze istnieje większe prawdopodobieństwo nieprzewidzianych zdarzeń. To samo dotyczy dróg dojazdowych, gdzie sympatycy powinni dostosować się do norm, jakie wyznaczyli organizatorzy.

Ze strony sportowej jest gwarancja walki na najwyższych obrotach. Obecny na konferencji Krzysztof Hołowczyc, ostatnio specjalizujący się w rajdach terenowych, z przyjemnością wystartuje na swojej ziemi, reprezentując Warmie i Mazury. Otrzymał magiczny numer 7, który powinien przynieść szczęście, choć w tym sporcie nie wszystko zależy od człowieka. Natomiast istnieje pewność, że kibiców czekają wielkie emocje. Kierowcy lubią ten rajd, bo w nim nie ma ani chwili monotonii.

Uczestników Rajdu Polski zaprezentował jego dyrektor Tomasz Bartoś. Stawka jest znakomita. Krzysztof Hołowczyc, to klasa sama w sobie, ale pojadą liderzy klasyfikacji Mistrzostw Europy: Luca Berti i Luca Rosetti, cała koalicja polskich zawodników, którzy walczyć będą przecież o krajowy prymat: Michał Sołodow,, Kajetan Kajetanowicz, Michał Bębenek, Leszek Kuzaj, Michał Kościuszko – to tylko niektóre nazwiska znane wszystkim sympatykom motoryzacji. Atrakcją będzie udział Szwedki Ramony Carlsson.

Trasa imprezy niewiele różnić się będzie od tej z poprzednich lat. Zaczynamy w piątek (23 września) superoesem na torze w Mikołajkach, na którym zawodnicy spotkają się jeszcze w sobotę wieczorem. Wcześniej rozegrają pięć OS-ów, w niedzielę kolejnych sześć prób na czas i meta w Mikołajkach. Czekają nas naprawdę wielkie emocje…

{vsig}holo13{/vsig}

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x