Maciej Kowalewicz: realia i marzenia – Punkt odniesienia

Fot. nadesłane (archiwum B. Kowalewicz)
Maciej Kowalewicz z TS Gwardia Olsztyn to z pewnością jeden z największych talentów w Polsce w strzelectwie sportowym jaki pojawił w ostatnich latach. W kategoriach juniorskich i młodzieżowych zdobył w kraju wszystko co możliwe, a dodatkowym bonusem były rekordy kraju. Olsztynian rywalizuje już z seniorami, gdzie hegemonem jeszcze nie jest, ale zapewne to kwestia czasu. W każdym razie Polski Związek Strzelectwa Sportowego dostrzega możliwości Maćka, widząc w nim w przyszłości lidera reprezentacji.

– Czy Maciej Kowalewicz ma szanse wystąpić w najbliższych Igrzyskach Olimpijskich w Tokio?

– Jestem realistą – mówi ojciec i zarazem trener Maćka Bogdan Kowalewicz. Kwalifikacje olimpijskie są niezwykle wymagające, nie wiadomo zresztą do końca czy dojdą do skutku. Odwołano zapowiadane na wiosnę Mistrzostwa Europy w Finlandii i ustalono, że impreza zarówno z broni pneumatycznej jak i kulowej. odbędzie się w czerwcu w Osijeku Stanowić będzie również kwalifikację olimpijska. Przepustkę otrzyma po dwóch najlepszych zawodników w konkurencji. Ci co kwalifikacje już mają zwolnią miejsca kolejnym w tej imprezie, a więc i tak trzeba uplasować się w ścisłej czołówce, a Maćka chyba jeszcze na to nie stać. Od razu jednak zastrzegam. Dopóki jest szansa będziemy walczyć. Przecież w sporcie wszystko może się zdarzyć. Biorę jednak pod uwagę małe doświadczenie Maćka w imprezach międzynarodowych najwyższej rangi, to zupełnie inne strzelanie niż na treningach czy zawodach krajowych, gdzie nie ma takiej presji. Jeśli nie uda się rozegrać kwalifikacji listę startową w Igrzyskach Olimpijskich ustali się na podstawie rankingu, a tutaj na razie nie mamy czego szukać.

– Z tego wniosek, że nie traktujecie startu w Tokio za wszelka cenę. To jeszcze za wcześnie…

– I to nie jest minimalizm, tylko realna ocena szans. Spokojnie pracujemy, doskonalimy umiejętności by powalczyć o udział w kolejnych Igrzyskach. Wprawdzie Maciek nadal będzie zawodnikiem bardzo młodym jak na tę dyscyplinę sportu, ale z pewnością bardziej ukształtowanym, z dużo większym bagażem doświadczeń międzynarodowych. Tym bardziej, że Polski Związek stawia na strzelca Gwardii i wysyła do na najważniejsze imprezy mistrzowskie, także Puchar Świata. Kontakt z czołówką jest bardzo istotny. Trzeba się z nią mierzyć w rywalizacji o medale.

– Czy przygotowania tegorocznego sezonu przebiegają zgodnie z planem?

– Oczywiście. Właśnie wracamy z dwutygodniowego zgrupowania we Wrocławiu., do którego zresztą znów jedziemy po kilkudniowym pobycie w Olsztynie. Na strzelnicy Śląska odbędą się pierwsze w tym roku zawody klasyfikacyjne, potem kolejny obóz i duża impreza w Pucku. Harmonogram jest szczegółowo rozpisany. Nie mamy łatwego życia. Będąc na miejscu trenujemy na pneumatycznej strzelnicy LOK przy ul. Westerplatte , ale tułamy się po obcych strzelnicach kulowych w Bydgoszczy, Wrocławiu, bo w Olsztynie nie mamy warunków. Jest to bardzo uciążliwe. Doceniamy wsparcie miasta i województwa w postaci stypendiów, ale tak naprawdę perspektyw na rozwój tej dyscypliny w stolicy Warmii i Mazur nie ma. Oczywiście coraz częściej pojawiają się propozycje by Maciej przeszedł do innego klubu, ale na razie silniejszy od pokus jest emocjonalny związek z Gwardią i Olsztynem.

n

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Olsztyn sport seniorski strzelectwo

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x