Lidia Czarnecka z Elbląga brązową medalistką ME – Odważnie i z pomysłem

Fot. arch. prywatne
Lidia Czarnecka  z Elbląga wywalczyła brązowy medal Mistrzostw Europy w szachach szybkich online 2020 grupa C 1700-2000 FIDE turniej mieszany OPEN. W rywalizacji brało udział około 1000 zawodników w tym szachistka UKS Skoczek. Nastolatka z Elbląga zajęła trzecie miejsce zdobywając 6 pkt. Wyprzedziły ją Miriam Tevzadze (Gruzja) – 7 pkt złoty medal, Sofiia Hryziova (Ukraina)- 6.5 pkt srebrny medal.

To już kolejny sukces Lidzi Czarneckiej na międzynarodowych arenach. Przypomnijmy 12 miejsce na Mistrzostwach Europy Juniorów w Bratysławie 2019. Tyle relacji zaczerpniętej z profilu Warmińsko-Mazurskiego Związku Szachowego

16-letnia Lidia Czarnecka jest uczennica I LO w Elblągu i na stronie internetowej szkoły ukazał się o niej bardzo sympatyczny tekst.

Niektórzy z nas obdarzeni są tzw. „iskrą bożą” do pewnych umiejętności, dziedzin wiedzy. Tak właśnie jest z Lidką i szachami. Pierwszy raz zagrała w wieku przedszkolnym i szybko „złapała bakcyla”. Ciężka praca oraz wsparcie rodziny i pierwszych trenerów przełożyły się na wspaniałe osiągnięcia: Indywidualne Mistrzostwa Świata Juniorek ( w 2014 r. zajęła XXIII miejsce), Indywidualne Mistrzostwa Europy Juniorek (w 2019 r. wywalczyła XII miejsce), Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorek (w 2014 r. była na IV miejscu) i wreszcie Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorek w Szachach Szybkich oraz Szachach Błyskawicznych (rok 2014 – dwa złote medale dla Lidki!!!). Dla obeznanych w świecie tej gry, imponującym dokonaniem tej zawodniczki będzie fakt, iż we wrześniu 2019 roku uzyskała ranking FIDE – 1980.

Obecnie nasza licealistka ćwiczy grę trzy godziny dziennie. Gra głównie on-line i uczy się sama, raz w tygodniu spotyka się z trenerem. Pasja i osiągnięcia Lidki znalazły uznanie w oczach wielu sponsorów, fundacji (np. Fundacji Elbląg), ale też anonimowych elblążan, którzy wsparli niejedną zbiórkę przeznaczoną na zagraniczne turnieje. W naszej szkole jej talent również został dostrzeżony, przyznano jej Stypendium Fundacji św. Mikołaja w wysokości 3500 zł.

Cieszymy się, że tak niezwykle utalentowana szachistka wybrała I LO (profil biologiczno-chemiczny), by przygotować się do wymarzonych studiów – medycyny. Lidka chciałaby zostać patologiem i wydaje się to być jakimś konsekwentnym dążeniem do przełamywania stereotypów – dziewczyna… w świecie męskiej gry (szachy są popularne głównie wśród chłopców i mężczyzn) i męskiego zawodu (za taki uważana jest nadal wybrana przez nią profesja).

Małgorzata Krasowska

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Elbląg sport młodzieżowy Szachy

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x