Lidia Czarnecka z Elbląga brązową medalistką ME – Odważnie i z pomysłem

Fot. arch. prywatne
Lidia Czarnecka  z Elbląga wywalczyła brązowy medal Mistrzostw Europy w szachach szybkich online 2020 grupa C 1700-2000 FIDE turniej mieszany OPEN. W rywalizacji brało udział około 1000 zawodników w tym szachistka UKS Skoczek. Nastolatka z Elbląga zajęła trzecie miejsce zdobywając 6 pkt. Wyprzedziły ją Miriam Tevzadze (Gruzja) – 7 pkt złoty medal, Sofiia Hryziova (Ukraina)- 6.5 pkt srebrny medal.

To już kolejny sukces Lidzi Czarneckiej na międzynarodowych arenach. Przypomnijmy 12 miejsce na Mistrzostwach Europy Juniorów w Bratysławie 2019. Tyle relacji zaczerpniętej z profilu Warmińsko-Mazurskiego Związku Szachowego

16-letnia Lidia Czarnecka jest uczennica I LO w Elblągu i na stronie internetowej szkoły ukazał się o niej bardzo sympatyczny tekst.

Niektórzy z nas obdarzeni są tzw. „iskrą bożą” do pewnych umiejętności, dziedzin wiedzy. Tak właśnie jest z Lidką i szachami. Pierwszy raz zagrała w wieku przedszkolnym i szybko „złapała bakcyla”. Ciężka praca oraz wsparcie rodziny i pierwszych trenerów przełożyły się na wspaniałe osiągnięcia: Indywidualne Mistrzostwa Świata Juniorek ( w 2014 r. zajęła XXIII miejsce), Indywidualne Mistrzostwa Europy Juniorek (w 2019 r. wywalczyła XII miejsce), Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorek (w 2014 r. była na IV miejscu) i wreszcie Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorek w Szachach Szybkich oraz Szachach Błyskawicznych (rok 2014 – dwa złote medale dla Lidki!!!). Dla obeznanych w świecie tej gry, imponującym dokonaniem tej zawodniczki będzie fakt, iż we wrześniu 2019 roku uzyskała ranking FIDE – 1980.

Obecnie nasza licealistka ćwiczy grę trzy godziny dziennie. Gra głównie on-line i uczy się sama, raz w tygodniu spotyka się z trenerem. Pasja i osiągnięcia Lidki znalazły uznanie w oczach wielu sponsorów, fundacji (np. Fundacji Elbląg), ale też anonimowych elblążan, którzy wsparli niejedną zbiórkę przeznaczoną na zagraniczne turnieje. W naszej szkole jej talent również został dostrzeżony, przyznano jej Stypendium Fundacji św. Mikołaja w wysokości 3500 zł.

Cieszymy się, że tak niezwykle utalentowana szachistka wybrała I LO (profil biologiczno-chemiczny), by przygotować się do wymarzonych studiów – medycyny. Lidka chciałaby zostać patologiem i wydaje się to być jakimś konsekwentnym dążeniem do przełamywania stereotypów – dziewczyna… w świecie męskiej gry (szachy są popularne głównie wśród chłopców i mężczyzn) i męskiego zawodu (za taki uważana jest nadal wybrana przez nią profesja).

Małgorzata Krasowska

Elbląg sport młodzieżowy Szachy

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x