Olimpiada Szachowa Stambuł 2012 – Aleksander Miśta tym razem w roli trenera

W dniach 28.08. - 9.09.2012 w Istambule (Turcja) rozgrywana będzie Olimpiada Szachowa. Akcentem z naszego regionu jest udział w tej imprezie arcymistrza Aleksandra Miśty (MLKS Ostródzianka Ostróda) jako trenera kadry kobiet. Występ w reprezentacji Polski na Olimpiadzie Szachowej jest najważniejszym wydarzeniem w życiu każdego szachisty. W poniedziałek (27 sierpnia) w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbyła się ceremonia wręczenia nominacji. Uroczystość była bardzo podniosła, nasze reprezentacje wybierają się do Turcji z dużymi nadziejami. W ubiegłorocznych ME w Grecji ekipa kobiet pod kierunkiem A. Miśty zajęła II miejsce. Obecnie jest rozstawiona z siódmym.W pierwszym meczu Polki pokonały Dominikanę 4:0.

 

Dokładną relację z uroczystości zamieszcza oficjalny portal Polskiego Związku Szachowego, gdzie czytamy m. in.

W ceremonii wziął udział Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego Adam Krzesiński, który powitał szachistów w siedzibie PKOl i wyraził nadzieję, że szachy wkrótce staną się dyscypliną olimpijską. Jak zapewnił Prezes PZSzach Tomasz Sielicki, starania trwają, szachy mają poparcie ok. 90 krajowych komitetów olimpijskich i jest coraz bardziej prawdopodobne, że zostaną włączone do rozgrywek Zimowej Olimpiady.

Nominacje zawodnikom wręczył Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Jacek Foks. Wiceminister Jacek Foks podkreślił, że choć konkurencja będzie bardzo silna, to ma nadzieję, że Polacy będą walczyć o podium i nawiążą do największych osiągnięć polskiej szachowej reprezentacji olimpijskiej. Sukcesów naszym reprezentantom życzyli także Jerzy Eliasz – Dyrektor Departamentu Sportu Wyczynowego Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz opiekun naszej dyscypliny w MSiT Jarosław Debert .

Wśród gości honorowych znaleźli się Irena Eris i Henryk Orfinger, reprezentujący Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris oraz Hotele SPA Dr Irena Eris, które są partnerami Polskiego Związku Szachowego podczas najważniejszych szachowych zawodów, a także sponsorują nagrody nowym polskim arcymistrzyniom. W reprezentacji olimpijskiej zadebiutuje pierwsza laureatka tej nagrody – Karina Szczepkowska-Horowska, która w zeszłym roku z Drużynowych Mistrzostw Europy przywiozła dwa medale, jeden w klasyfikacji drużynowej, a drugi w indywidualnej. Drugą zawodniczką debiutującą w reprezentacji olimpijskiej jest mistrzyni międzynarodowa Joanna Worek.

Liderka zespołu kobiet, Monika Soćko, która będzie miała najtrudniejsze zadanie walki na I szachownicy, zapewniła, że długo trenowała przed olimpijskimi rozgrywkami i ma nadzieję, że przygotowania dadzą rezultaty. Przypomniała także, że grająca na II szachownicy Iweta Rajlich niedawno zdobyła na turnieju w Budapeszcie normę na tytuł arcymistrza, co jest jednym z największych sukcesów w karierze aktualnej mistrzyni Polski i daje nadzieje na równie znakomity wynik.

W reprezentacji kobiet wystąpią (w kolejności szachownic):

1. GM Monika Soćko
2. IM Iweta Rajlich
3. WGM Jolanta Zawadzka
4. WGM Karina Szczepkowska-Horowska
5. WIM Joanna Worek
 

Trenerami reprezentacji są IM Marek Matlak i GM Aleksander Miśta. 

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x