I Puchar Polski juniorów Konin 2021 – Hajduczek odważnie i bez respektu

Fot. Fundacja Liderzy Sportu
W Koninie (4 września 2021 r.) odbył się I Puchar Polski juniorów w szabli. To pierwsze zawody w nowym szermierczym sezonie sportowym 2021/2022. Początek okazał się bardzo udany. Mimo tego, że szabliści UKS Hajduczek Olsztyn są w młodszej kategorii wiekowej, doskonale poradzili sobie na turniejowych planszach. Świadczą o tym wyniki – trzecie miejsce wywalczone przez Oskara Kusaka i szósta lokata Anieli Kozłowskiej, a wszyscy startujący zawodnicy Hajduczka awansowali do fazy pucharowej turnieju.

W sumie w Koninie wystartowało 127 zawodników. Pierwsi rywalizację rozpoczęli mężczyźni, w tym szabliści UKS Hajduczek Olsztyn: Oskar Kusak, Paweł Zastawny, Krzysztof i Łukasz Kowalczyk. Pewnie awansowali do fazy pucharowej. Kowalczyk przegrał swój pierwszy pojedynek z Tytusem Schkeiferem (AZS AWF Warszawa) 15:14. Zastawny pokonał Adama Pałczyńskiego (AZS Poznań) 15:8, przegrywając kolejną walkę z Bartoszem Markerem (TMS Zagłębie Sosnowiec) 12:15. Dowgierd wygrał z Wojciechem Biedachem (Akademia Szermierki Lublin) 15:12, by w kolejnym starciu ulec Kacprowi Nowinowskiemu (KKSZ Konin) 8:15.

Oskar Kusak w drodze do półfinału pokonał kolejno: Antoniego Flaszaka (AZS Poznań) 15:5, Konstantego Kutka (MUKS Victor warszawa) 15:11, Benedykta Denkiewicza (UKS Szabla Ząbki) 15:8. W ćwierćfinale po wyrównanej walce pokonał Kajetana Moczydłowskiego (MUKS Victor Warszawa) 15:14. W półfinale musiał uznać wyższość dużo starszego Olafa Stasiak (KKSZ Konin), przegrywając walkę 8:15.

W rywalizacji kobiet wystartowały trzy szablistki z UKS Hajduczek Olsztyn: Aniela Kozłowska, Elżbieta Mejłun i Marta Rozmus. W fazie grupowej wywalczyły awans do play off. Rozmus przegrała swoją pierwszą walkę pucharową z Martą Laskowską (UKS Szabla Ząbki) 3:15. Mełjun pokonała Zofię Cewe (KS Karabela) 15:14, by w kolejnej ulec Karolinie Hofman (TMS Zagłębie Sosnowiec) 3:15. Aniela Kozłowska po komplecie zwycięstw w fazie grupowej awansowała bezpośrednio do drugiej fazy play off. W pierwszym pojedynku pokonała Inez Graupen (KKSZ Konin) 15:0, w drugim Zofię Pieniążek (TMS Zagłębie Sosnowiec) 15:3. W ćwierćfinale pucharu Polski spotkała się z dużo starszą zawodniczą, Julią Cieślar (Zagłębiowski Klub Szermierczy), przegrywając 4:15.

– Bardzo dobry początek sezonu – uśmiecha się Aniela Kozłowska, którą wspiera olsztyńska firma Sprint SA. – To mój najlepszy wynik w tej kategorii wiekowej. Po świętowaniu trzeba wracać na plansze. Przecież to dopiero początek sezonu. Przed nami za dwa tygodnie ważny start, bo w naszej kategorii wiekowej – wyjaśnia szablistka.

Co ważne, UKS Hajduczek Olsztyn otrzymał darowiznę z Fundacji Orlen, dzięki której najlepsi szabliści mogą być objęci szkoleniem sportowym obejmującym nie tylko treningi szermierki.

– Do sztabu szkoleniowego dołączył bardzo doświadczony trener przygotowania motorycznego i fizjoterapeuta Szymon Urbanowski. Jednak nie będziemy skupiać się jedynie na sferze rozwoju fizycznego. Dzięki darowiźnie nasi zawodnicy rozpoczynają pracę mentalną. Zajmie się tym psycholog sportu klasy mistrzowskiej Dariusz Nowicki – wyjaśnia trener prowadzący Adam Sęczek. Jest to o tyle ważne, że w tym sezonie trójka szablistów z UKS Hajduczek ma szanse wywalczenia kwalifikacji na Mistrzostwa Europy i świata. Poza tym mamy szanse medalowe na mistrzostwach Polski. By zrealizować marzenia naszych młodych szablistów, potrzebny jest systematyczny, spokojny trening. Poszerzenie grupy szkoleniowej na pewno przyczyni się do tego – dodaje trener.

Fundacja Orlen przekazała darowiznę na realizację projektu „Szkolenie szablistów UKS Hajduczek Olsztyn przygotowujące do Mistrzostw Polski, Europy i Świata”.

– Myślę, że to dla nas ogromna szansa. Po latach treningów wiem, jak ważny jest każdy element, żeby się odpowiednio rozwijać. W szermierce musi zgrać się ciało z duchem, bardzo ważna jest umiejętność utrzymania koncentracji przez dłuższy czas. Błyskawicznie analizujesz przeciwnika i w ciągu mgnienia oka musisz zareagować. Piękny sport – uśmiecha się Aniela Kozłowska i zachęca do podjęcia treningów w UKS Hajduczek Olsztyn.

Puchar Polski juniorów

szabla kobiet

1 – Daria Skonieczna – UKS Szabla Ząbki

2 – Julia Cieślar – Zagłębiowski Klub Szermierczy

3 – Ewa Wasilewska – UKS 13 Białystok

3 – Zuzanna Lenkiewicz – TMS Zagłębie Sosnowiec

……………………………………………………………………..

6 – Aniela Kozłowska – UKS Hajduczek Olsztyn

23 – Elżbieta Mejłun – UKS Hajduczek Olsztyn

35 – Marta Rozmus – UKS Hajduczek Olsztyn

szabla mężczyzn

1 – Olaf Stasiak – KKSZ Konin

2 – Kacper Nowinowski – KKSZ Konin

3 – Oskar Kusak – UKS Hajduczek Olsztyn

3 – Krzysztof Kajor – AZS AWF Katowice

……………………………………………………………………..

21 – Paweł Zastawny – UKS Hajduczek Olsztyn

29 – Krzysztof Dowgierd – UKS Hajduczek Olsztyn

41 – Łukasz Kowalczyk – UKS Hajduczek Olsztyn

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Olsztyn sport młodzieżowy szemierka

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x