I Puchar Polski Juniorów Młodszych Katowice 2021 – Hegemonia Hajduczka

Fot. Fundacja Liderzy Sportu
W niedzielę (19 września) w Katowicach odbył się I Puchar Polski juniorów młodszych w szabli. Tym razem szermierze z Olsztyna nie dali szans swoim rywalom. I zdobyli najcenniejsze trofea. Aniela Kozłowska i Oskar Kusak stanęli na najwyższym stopniu podium. W sumie w rywalizacji wzięło udział 99 zawodników i 69 zawodniczek. By dojść do finałów trzeba było stoczyć 12 walk.

– Warto podkreślić, iż to był bardzo mocno i licznie obsadzony turniej. Przyjechali najlepsi szabliści nie tylko z Polski, bo byli również reprezentanci z Austrii i Czech. Wynik naszych zawodników udowadnia, że warto w Olsztynie wspierać tę olimpijską dyscyplinę sportu, że mamy ogromny potencjał szkoleniowy w postaci bardzo dobrych trenerów szermierki, którzy z pasją rozwijają sportowe talenty młodych ludzi. Poza tym najlepsi mają treningi z trenerem przygotowania motorycznego Szymonem Urbanowskim oraz współpracują z psychologiem sportu Dariuszem Nowickim – podkreśla prezes UKS Hajduczek Olsztyn Adam Sobczyk. Możliwe jest to dzięki sfinansowaniu przez Fundację Orlen programu szkoleniowego olsztyńskich szablistów. – Puchar rozpoczął się o godz. 11.00, zakończył o 18.00. Zawodnicy przez ten cały czas muszą utrzymać odpowiednią koncentrację i motywację, a warunki na sali są trudne. Tym bardziej gratuluję naszym szablistom, wszystkim, którzy stanęli na katowickich planszach – mówi prezes.

Sami triumfatorzy nie ukrywają, że turniej był bardzo ciężki.

– Były to wymagające zawody. Na sali było bardzo ciepło, co utrudnia utrzymanie przez cały czas odpowiedniej dyspozycji. Jednak jakoś trzeba walczyć – uśmiecha się Oskar Kusak. Wyraża zadowolenie z walki finałowej. – Nie czuję, żebym zrobił jakieś poważne błędy. Pojedynek ułożył się pomyślnie. Potrafiłem narzucić swoją taktykę walki, co w efekcie pozwoliło mi wygrać zawody – podsumowuje szablista.

Aniela Kozłowska w walce o ćwierćfinał spotkała się z jedną z najlepszych Austriaczek.

– To była ważna walka, która otwierała mi wejście do strefy medalowej. Trudny pojedynek, co najważniejsze, wygrany przeze mnie. Późniejsze rywalki były równie wymagające. Musiałam dużo pracy włożyć w to, aby wygrać całe zawody – wyznaje Aniela. A finał mógł się zakończyć porażką, bo szablistka przegrywała już 7:12, by ostatecznie pokonać rywalkę stosunkiem punktów 15:12. – W półfinale doznałam urazu ręki. W finale musiałam przełamywać ból, który ograniczał mi swobodę ruchu dłoni i koncentrować się na walce. Udało się. Jestem szczęśliwa – mówi zawodniczka, której rozwój sportowy wspiera olsztyńska firma Sprint SA.

W turnieju wystartowało 99 juniorów młodszych, w tym zawodnicy z UKS Hajduczek Olsztyn – Oskar Kusak, Paweł Zastawny i Łukasz Kowalczyk (w drugiej walce doznał kontuzji i wycofał się z zawodów). Paweł po awansie do fazy pucharowej w pierwszej walce pokonał Tomasza Radke (KKSZ Konin) 15:10. W kolejnej trafił na klubowego kolegę Oskara Kusaka, przegrywając pojedynek 9:15. Oskar w następnych walkach wygrał z: Kajetanem Moczydłowskim (MUKS Victor Warszawa) 15:8, Kacprem Malcerem (KKSZ Konin) 15:10, a w półfinale z Maksymilianem Broschem (Zagłębiowski Klub Szermierczy) 15:8. W finale pokonał Michała Pardelę (TMS Zagłębie Sosnowiec) 15:6.

Na planszach rywalizowało 69 juniorek młodszych, w tym szablistki z UKS Hajduczek Olsztyn – Aniela Kozłowska, Elżbieta Mejłun, Antonina Dobies i Marta Rozmus. Elżbieta w pierwszej walce play off pokonała Hannę Skibę (KKSZ Konin) 15:10, by w kolejnej ulec po wyrównanej walce Lidii Tabędzkiej (Grodziski Klub Szermierczy) 14:15. Antonina wygrała z Mają Kirpszą (UKS 13 Białystok) 15:7 i Julią Mikulską-Bąk (UKS Riposta) 15:12, by w kolejnym starciu uznać wyższość Zofii Pieniążek (TMS Zagłębie Sosnowiec) 11:15. Aniela w drodze do finału pokonała: Inez Graupen (KKSZ Konin) 15:5, Fridę Corn (Austria) 15:8, Julię Jakoniuk (UKS 13 Białystok) 15:5, zaś w półfinale Ewę Wasilewską (UKS 13 Białystok) 15:12. W finale wygrała z Marią Więckiewicz (UKS Szabla Ząbki) 15:12.

Warto podkreślić, że Aniela Kozłowska i Oskar Kusak są najwyższej sklasyfikowanymi juniorami młodszymi w Polsce. Obecnie zaczynają przygotowania do Pucharu Europy, który ma się odbyć na początku października w Gödöllő na Węgrzech. Aniela prosto z Katowic pojechał do Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale, gdzie przez tydzień będzie trenować z kadrą narodową seniorek. Oskar będzie się przygotowywać na miejscu w Olsztynie. Będzie to pierwszy Puchar Europy od prawie dwóch lat.

Mam nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna nie pokrzyżuje planów i turniej się odbędzie. Każdy taki start to zbieranie doświadczenia przed Mistrzostwami Europy i Świata, które zaplanowane są na przyszły rok, a oboje mają ogromne szanse na to, by się na te wydarzenia zakwalifikować – mówi trener Adam Sęczek.

Wyniki Pucharu Polski I w Katowicach

Juniorki młodsze

1 – Aniela Kozłowska – UKS Hajduczek Olsztyn

2 – Maria Więckiewicz – UKS Szabla Ząbki

3 – Ewa Wasilewska – UKS 13 Białystok

3 – Zofia Pieniążek – TMS Zagłębie Sosnowiec

…………………………………….

13 – Antonina Dobies – UKS Hajduczek Olsztyn

19 – Julia Mikulska-Bąk – UKS Riposta Olsztyn

30 – Elżbieta Mejłun – UKS Hajduczek Olsztyn

40 – Paulina Lorenc – UKS Riposta Olsztyn

59 – Marta Rozmus – UKS Hajduczek Olsztyn

Juniorzy młodsi

1 – Oskar Kusak – UKS Hajduczek Olsztyn

2 – Michał Pardela – TMS Zagłębie Sosnowiec

3 – Aleksander Denkiewicz – UKS Szabla Ząbki

3 – Maksymilian Brosch – Zagłębiowski Klub Szermierczy

…………………………………….

25 – Paweł Zastawny – UKS Hajduczek Olsztyn

36 – Bartłomiej Obniski – UKS Riposta Olsztyn

46 – Tymon Kwas – UKS Riposta Olsztyn

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Olsztyn sport młodzieżowy szermierka

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x