MŚ kadetów w szabli Taszkent 2015 – Marzenia Czarka się spełniły, a medal? Może za rok

W odległym Uzbekistanie, jego stolicy Taszkencie odbyły się Mistrzostwa Świata Kadetów w szermierce. W szabli w trzyosobowej reprezentacji Polski wystartował mieszkaniec Barczewa Cezary Białecki. 3 kwietnia 2015 r. spełniły się jego marzenia i po raz pierwszy reprezentował nasz kraj w Mistrzostwach Świata, gdzie stawili się najlepsi szabliści. Zajął 30 miejsce, jak na debiut bardzo dobre.

Turniej rozpoczął się od walk grupowych. Po stoczeniu sześciu pojedynków Czarkowi udało się awansować do fazy pucharowej. Pierwszym przeciwnikiem w fazie play off był reprezentant Hongkongu, którego po wyrównanej walce pokonał. 15-12. Następnie na drodze stanął szablista Korei Południowej. Zawodnik z Azji, wyśmienicie dysponowany w tym dniu, wyeliminował naszego reprezentanta (15-4), który ostatecznie został 30 zawodnikiem świata. Jak się później okazało Koreańczyk zdobył złoty medal.

Dla wielu sportowców udział w Mistrzostwach Świata jest wielkim wyróżnieniem tak i dla Czarka był wielkim przeżyciem i potwierdzeniem, że warto ciężko trenować i wierzyć w to że można osiągnąć sukces. Każdy sportowiec marzy o medalu Mistrzostw Świata , a Czarek, będzie miał jeszcze szansę za rok wystartować w tej imprezie. Miejmy nadzieję, że młodzi szermierze z Olsztyna podążą jego przykładem i doczekają się udziału w takim turnieju.