OOM Łódź 2021 – Olsztyńska szabla w pełnym blasku

Fundacja Liderzy Sportu
W Łodzi zakończyła się rywalizacja szermierzy w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Szabliści dwóch olsztyńskich Uczniowskich Klubów Sportowych: Hajduczek i Riposta spisali się doskonale. Zaimponowali zwłaszcza chłopcy Hajduczka , którzy zdobyli dwa medale: brązowy w turnieju indywidualnym Krzysztof Dowgierd i srebrny w „drużynówce”. Kolejna czwórka reprezentantów Hajduczka i Riposty znalazła się w ćwierćfinale, a to już krok do kolejnych miejsc na podium.

Można było się spodziewać, że w swoich nominalnych grupach wiekowych zawodnicy olsztyńskich sekcji znajda się w czołówce, bo dawali sobie radę w konfrontacjach ze starszymi rywalami. Ale wyniki szablistów przeszły najśmielsze oczekiwania. Oprócz brązu Krzysztofa Dowgierda, w ósemce znaleźli się jego kolega klubowy Oskar Kusak oraz dwaj zawodnicy Riposty: Korneliusz Polakowski i Jakub Wesolowski. Wysoka forma musiała przełożyć się na rezultaty turniej drużynowego.

Jak walczył Hajduczek

Już drugi rok z rzędu drużyna chłopców wywalczyła medal, tym razem srebrny. Team Hajduczka w składzie Oskar Kusak, Krzysztof Dowgierd i Łukasz Kowalczyk przegrali jedynie jeden pojedynek, finał z szablistami z MUKS Victor Warszawa. Również dziewczęta pokazały jakość olsztyńskiej szermierki, przegrywając jedynie pojedynek z Zagłębiowskim Klubem Szermierczym, co zamknęło im drogę do półfinału. Aniela Kozłowska, Elżbieta Mejłun, Antonina Dobies i Marta Rozmus zakończyły rywalizację na 5. miejscu.

– Już piąty rok z rzędu nasi szabliści wracają z medalami z Mistrzostw Polski. To efekt tytanicznej pracy naszych zawodników oraz dowód na to, iż zaangażowanie trenerów z Warszawy – Adama Sęczka i Mikołaja Grzegorka – którzy prowadzą treningi naszych zawodników z grupy zaawansowanej, przynosi efekty – uważa prezes UKS Hajduczek Olsztyn Adam Sobczyk.

Pierwszego dnia odbył się turniej indywidualny, w którym walczyły Aniela Kozłowska, Antonina Dobies i Elżbieta Mejłun. Najlepiej ze wszystkich szablistek z Polski w fazie grupowej walczyła Aniela Kozłowska, co dało jej rozstawienie do play off z pierwszej pozycji. Pewnie wygrywała kolejne starcia kolejno z: Dominiką Szymaniak (Riposta) 15:10 i walkę o ćwierćfinał z Mają Konecką (AZS Poznań) 15:1. W ćwierćfinale spotkała się z Kaliną Kordel (Zagłębiowski Klub Szermierczy), a początek walki wskazywał, iż pewnie awansuje do półfinału olimpiady.

– W pewnym momencie, przy stanie 11:6, poczułam się nie najlepiej, co poskutkowało zupełną utratą koncentracji. Nie pozbierałam się do końca pojedynku i w konsekwencji przegrałam 12:15. Było to dla mnie trudne doświadczenie. Jednak i takie są potrzebne, żeby lepiej poznawać siebie. Owszem, to ważny turniej, jednak trzeba mieć świadomość, że takich startów jeszcze przede mną wiele. Ważne są doświadczenia, które się zbiera, nawet te bolesne – komentuje Aniela Kozłowska, która rywalizację zakończyła tuż za podium, na 5. miejscu.

Jej klubowe koleżanki zakończyły mistrzostwa na miejscach: Antonia Dobies 28. lokata, Elżbieta Mejłun – 39. Wiele emocji dostarczyła również rywalizacja kadetów. Oskar Kusak, Krzysztof Dowgierd i Łukasz Kowalczyk. Po walkach grupowych i rozstawieniu wynikało, że Oskar i Krzysztof – jeśli wygrają swoje wcześniejsze walki – spotkają się w ćwierćfinale. I tak się stało. Walkę półfinał wygrał Dowgierd 15:11, a spotkał się w nim z Benedyktem Denkiewiczem (UKS Szabla Ząbki), przegrywając 7:15.

– Zdobycie brązowego medalu na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży do duży sukces. Turnieju nie zacząłem najlepiej. Jednak z każdym kolejnym pojedynkiem nabierałem pewności siebie, a każda walka dawała mi coraz więcej satysfakcji. Ważne jest, by to właśnie czuć. To był po prostu mój dzień – uśmiecha się Krzysztof Dowgierd.

Oskar Kusak zakończył mistrzostwa na 6. miejscu, Łukasz Kowalczyk na 30.

Drugiego dnia odbył się turniej drużynowy, który za sprawą szablistów z Hajduczka był równie emocjonujący. Team dziewcząt (Aniela Kozłowska, Elżbieta Mejłun, Antonina

Dobies i Marta Rozmus) w pierwszej walce pokonały pewnie II UKS 13 Białystok 45-27, co dało im awans do ćwierćfinału. Tu jednak po wyrównanym pojedynku musiały uznać wyższość szablistek z Zagłębiowskiego Klubu Szermierczego – 40:45. Pozostała im walka o 5. miejsce. Tu już nie było wątpliwości, kto jest najlepszy. Pokonały kolejno KKSZ Konin 45:30 i pierwszy zespół z Białegostoku 45:40.

Kadeci z UKS Hajduczek Olsztyn (Oskar Kusak, Krzysztof Dowgierd, Łukasz Kowalczyk) już przed turniejem byli wymieniani jako kandydaci na zdobycie medalu. W ćwierćfinale pokonali drużynę UKS 13 Białystok 45:34, by w półfinale po emocjonującym i wyrównanym pojedynku pokonać team UKS Szabla Ząbki 45:44. W finale spotkali się z MUKS Victor Warszawa, przegrywając 32:45.

Warto podkreślić, iż to już piąty rok z rzędu, kiedy szabliści z UKS Hajduczek Olsztyn wracają z imprez mistrzowskich z medalami: 2017 – złoty medal, 2018 – brązowy medal, 2019 – złoty i srebrny medal, 2020 – srebrny i brązowy, rok 2021 – srebrny i brązowy.

UKS Hajduczek Olsztyn w ramach programu „Szkolenie sportowe szablistów UKS Hajduczek Olsztyn” wspiera Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu. Zawodnicy biorą udział w programie współfinansowanym przez urząd miasta w Olsztynie „Szkolenie sportowe dzieci i młodzieży biorącej udział w ogólnopolskim współzawodnictwie sportowym”. Zawodnicy biorą udział w programie szkolenia kadry wojewódzkiej finansowanym przez Warmińsko-Mazurską Federację Sportu.

Dziewczęta indywidualnie

1 PORADA Zuzanna TMS ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC

2 HABRYN Emilia TMS ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC

3 KORDEL Kalina ZAGŁĘBIOWSKI KLUB SZERMIERCZY

3 LENKIEWICZ Zuzanna TMS ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC

……………………..

5 KOZŁOWSKA Aniela UKS HAJDUCZEK OLSZTYN

18 MIKULSKA-BĄK Julia UKS RIPOSTA OLSZTYN

28 DOBIES Antonina UKS HAJDUCZEK OLSZTYN

32 SZYMANIAK Dominika UKS RIPOSTA OLSZTYN

38 KRZEWSKA Katarzyna UKS RIPOSTA OLSZTYN

39 MEJŁUN Elżbieta UKS HAJDUCZEK OLSZTYN

Turniej drużynowy dziewcząt

1 TMS SOSNOWIEC I

2 UKS SZABLA ZĄBKI

3 ZAGŁĘBIOWSKI KLUB SZERMIERCZY

………………………………………………….

5 UKS HAJDUCZEK OLSZTYN (DOBIES Antonina, KOZŁOWSKA Aniela, MEJŁUN Elżbieta, ROZMUS Marta )

10 UKS RIPOSTA OLSZTYN (KRZEWSKA Katarzyna, LORENC Paulina, MIKULSKA-BĄK Julia, SZYMANIAK Dominika )

Chłopcy indywidualnie

1 BRONISZEWSKI Marcel MUKS VICTOR WARSZAWA

2 DENKIEWICZ Benedykt UKS SZABLA ZĄBKI

3 DOWGIERD Krzysztof UKS HAJDUCZEK OLSZTYN

3 JÓZEFOWSKI Filip PAŁAC MŁODZIEŻY KATOWICE

………………………………………….

6 KUSAK Oskar UKS HAJDUCZEK OLSZTYN

7 POLAKOWSKI Korneliusz UKS RIPOSTA OLSZTYN

8 WESOŁOWSKI Jakub UKS RIPOSTA OLSZTYN

30 KOWALCZYK Łukasz UKS HAJDUCZEK OLSZTYN

31 ZASTAWNY Paweł UKS RIPOSTA OLSZTYN

Turniej drużynowy chłopców

1 MUKS VICTOR WARSZAWA

2 UKS HAJDUCZEK OLSZTYN (DOWGIERD Krzysztof, KOWALCZYK Łukasz, KUSAK Oskar)

3 TMS ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC

……………………………

6 UKS RIPOSTA OLSZTYN (OBNISKI Bartłomiej, POLAKOWSKI Korneliusz, WESOŁOWSKI Jakub, ZASTAWNY Paweł)

 

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Olsztyn sport młodzieżowy

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x