Wizyta w Szkole Taekwodo „Korio” – Bezcenna lekcja u mistrza

Na zaproszenie Dariusza Nowickiego gościliśmy w Szkole Taekwondo Korio oraz na treningu sekcji wyczynowej taekwondo AZS UWM trenera koreańskiego Cholin Kanga, posiadacza stopnia 7 dan. W dwóch treningach  wzięli udział zawodniczki i zawodnicy ćwiczący na co dzień w Szkole Korio oraz w sekcjach taekwondo AZS UWM Olsztyn i AZS Organizacji Środowiskowej w Olsztynie wraz z trenerami: Mariuszem Burdalskim (6. Dan), Dariuszem Nowickim (6. Dan), Tomaszem Kobrzyńskim (4. Dan) i Beatą Przewłocką (2. Dan). O spotkaniu pisze jego uczestnik Michał Nowicki:

W trakcie tych treningów  trener Kang starał się przekazać swoją osobistą filozofię taekwondo:
„W trakcie treningu taekwondo najważniejsze są atmosfera i wzajemny szacunek. Ten szacunek wyrażamy ukłonem. Studenci kłaniają się nauczycielowi a nauczyciel – studentom. Szanują się nawzajem a dzięki temu  budują atmosferę dyscypliny i motywacji do uczenia się taekwondo”
O sobie i swoim pobycie w Polsce Cholin Kang powiedział:
„Mam lat 40. a taekwondo ćwiczę od 6. roku życia. Dzięki 26 latom spędzonym w sali treningowej mogłem w tym roku przystąpić do egzaminu na 7 dan i uzyskać ten wysoki stopień. Swoją karierę instruktora rozpocząłem w wojsku, gdzie zaraz po studiach szkoliłem żołnierzy w ramach swojej obowiązkowej służby wojskowej. Każdy żołnierz w Korei musi uzyskać stopień 1 dan, więc miałem co robić. Od 2002 roku uczę taekwondo w Polsce. Najpierw w Legionowie, gdzie szkoliłem policjantów a obecnie we własnym klubie w Warszawie oraz w Centrum Kultury Koreańskiej i w klubie Pawła Nastuli. Polska stała się moim drugim domem i chciałbym tu zamieszkać na stałe. W Olsztynie jestem już trzeci raz ale pierwszy raz mam okazję prowadzić treningi. Jestem pod dużym wrażeniem umiejętności dzieci – one mają przyszłość w taekwondo!”
Mistrz Cheolin Kang jest posiadaczem stopnia w taekwondo olimpijskim – 7 dan. Był członkiem ekipy pokazowej taekwondo w trakcie ceremonii otwarcie i zamknięcia Igrzysk Olimpijskich Seul 1988. W 2002 roku przeprowadził się z Seulu (Korea Południowa) do Warszawy, gdzie mieszka wraz z żoną i naucza taekwondo m. in  w Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie. Pełni też funkcję Sekretarza Generalnego ds taekwondo w Światowej Organizacji Sportu Wojskowego.
Posiada uprawnienia sędziego międzynarodowego w poomse (ćwiczenia formalne) oraz licencję instruktora międzynarodowego w taekwondo, wydaną przez Kukkiwon – tzw. „akademię taekwondo”, koordynującą rozwój taekwondo w Korei i za granicą.

{gallery}korio5{/gallery}

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x