Drużynowe ME Juniorów Varażdin 2021 – Biało-czerwoni mistrzami kontynentu po 3-godzinnym boju z Francją

W środę  (21 lipca) w Varazdinie  zakończył się turniej drużynowy Mistrzostw Europy juniorów w tenisie stołowym. Ogromny sukces odnieśli Polacy, którzy zdobyli złoty medal pokonując w finale Francję 3:2. Trzon zespołu Mistrzów Europy stanowili Maciej Kubik , Samuel Kulczycki (obaj Dekorglass Działdowo) i Miłosz Redzimski (Bogoria Grodzisk M.) Grali ponadto: Łukasz Sokołowski (Ostródzianka)  i Szymon Kolasa (Politechnika Rzeszów). . W meczach grupowych biało-czerwoni odnieśli komplet zwycięstw. W 1/8 finału wygrali z Norwegią 3:0,  w ćwierćfinale z Niemcami 3:0, a w półfinale z Rumunia też 3:0.

Polacy od początku prezentowali się wyśmienicie. W meczach grupowych odnieśli komplet zwycięstw. Pierwsze spotkania ze Szwecją i Chorwacją były ich popisem. Samuel Kulczycki, Maciej Kubik i Miłosz Redzimski odnieśli po dwa zwycięstwa, wygrane 3:0 z taki rywalami musiały wywrzeć wrażenie. Mając zapewniony awans do fazy play off w trzeciej potyczce grupowej do składu weszli Łukasz Sokołowski i Szymon Kolasa. Ostródzianin wprawdzie przegrał pojedynek, ale biało-czerwoni i tak zwyciężyli 3:1

W play off żartów nie ma i nie można sobie pozwolić na eksperymenty. Znów zagrała doborową trójka, która rozbiła Norwegów 3:0. Ćwierćfinałowe spotkanie z Niemcami było szczególnie ważne. To przecież rywal o ustalonej marce, a ewentualny sukces gwarantował wejście do strefy medalowej. Biało-czerwoni nie dali szans przeciwnikom o czym świadczy zwycięstwo 3:0, ale mecz miał swoja dramaturgię. Ogromne znaczenie miała wygrana Macieja Kubika, który przegrał dwa pierwsze sety, ale nie załamał się i trzy kolejne partie rozstrzygnął na swoja korzyć. Każda z nich była wyrównana i decydowały końcówki. To z pewnością napędziło Samuela Kulczyckiego i Miłosza Redzimskiego, którzy nie musieli grać pod dużą presją. Czuli się swobodnie i bardzo pewnie wypunktowali Niemców. Nie chcemy zapeszać, ale z taka grą wszystkich zawodników można bić się o najwyższe cele.

W półfinale biało-czerwoni nie dali najmniejszych szans Rumunii. Jedynie w pierwszym pojedynku Samuel Kulczycki miał problemy z pokonaniem Eduarda Ionescu. Przegrywał 1:2, ale wykazał dużą odporność. Czwartego seta wygrał po twardej walce do 9, a w piątym panował już niepodzielnie nad sytuacją. Maciej Kubik i Miłosz Redzimski zbudowani sukcesem kolegi nie oddali przeciwnikom nawet seta. W drugi, półfinale Francuzi gładko pokonali Hiszpanów. Są mocni i finał o złoto zapowiada się pasjonująco.

Biało-czerwoni dopięli swego. Po ponad trzygodzinnym meczu , pełnym dramaturgii i zwrotów sytuacji pokonali Francuzów 3:2. Zaczęło się planowo od zwycięstwa Samuela Kulczyckiego. Jednak w drugim spotkaniu porażkę poniósł Maciej Kubik i szanse się wyrównały. Na wielkie słowa uznania zasłużył Miłosz Redzimski. Zwyciężył 3:1 po emocjonujących końcówkach i stworzył biało-czerwonym niepowtarzalną okazję. Potrzebny był nam jeden punkt, a w zanadrzu mieliśmy swoje gwiazdy. Tymczasem Samuel Kulczycki zaczął swój pojedynek nerwowo. Przegrał gładko dwa sety, ale na szczęście szybko się odnalazł. W kolejnych dwóch partiach dyktował warunki i wydawało się, że poprowadzi zespół do złota. I choć piątą rozpoczął doskonale (3:0), nagle zupełnie stracił koncentracje i w efekcie przegrał 2:3. Było więc w meczu 2:2. Uczestnicy ostatniego pojedynku Maciej Kubik i Tibault Poret poddani zostali ogromnej presji. Początek należał do Kubika, który rozstrzygnął pierwszego seta na swoja korzyść, a w drugim prowadził 6:2. Ale nie poszedł za ciosem,. Podał rękę Francuzowi, a ten skwapliwie skorzystał z okazji. Wyrównał na 1:1, a w następnej partii bezlitośnie wypunktował Polaka. Byliśmy więc pod ścianą. Maciej w tym turnieju udowodnił, że potrafi wyjść z opresji. Potwierdził to i tym razem. Zmobilizował się maksymalnie. Wyrównał na 2:2. W piątej partii wprawdzie przegrywał 2:4, ale wkrótce opanował sytuację i w końcówce wyraźnie dominował. Zapewnił biało-czerwonym złoto, które im się należało, bo w całym turnieju grali doskonale.