Drużynowe ME Kluż-Napoka 2021 – Smutny czwartek biało-czerwonych

Na fazie grupowej zakończyli polscy tenisiści stołowi udział w Drużynowych Mistrzostwach Europy w Rumunii. Wprawdzie w swoim pierwszym meczu biało-czerwoni pokonali Hiszpanów 3:1, ale w czwartek (30 września) w meczu decydującym o awansie do ćwierćfinału  przegrali z Austria 1:3 i to ich rywale pozostali w turnieju z nadzieją na medal. Spotkanie było wyrównane, ale w decydujących to Austriacy byli górą.

Hiszpania – Polska 1:3

Alvaro Robles – Marek Badowski 3:0 (11:6, 11:9, 11:9)

Jesus Cantero – Jakub Dyjas 1:3 (5:11, 8:11, 14:12, 7:11)

Carlos Caballero – Samuel Kulczycki 1:3 ()

Alvaro Robles – Jakub Dyjas 2:3 (9:11, 11:8, 11:13, 12:10, 7:11)

Nasz zespół do zwycięstwa poprowadził Jakub Dyjas. Tenisista stołowy Dekorglassu Działdowo we wtorkowe popołudnie pokonał najpierw Jesusa Cantero 3:1, a następnie lidera Hiszpanów – Alvaro Roblesa 3:2. Swój wkład w zwycięstwo drużyny Tomasza Krzeszewskiego miał także Samuel Kulczycki (Dekorglass). Aktualny mistrz Polski seniorów w grze pojedynczej w trzeciej grze dnia pokonał Carlosa Caballero 3:1.

Gramy w identycznym zestawieniu, jak podczas DME dwa lata temu we Francji, gdzie dotarliśmy do ćwierćfinału. Wówczas byliśmy jednak rozstawieni z numerem jeden w grupie, a nie jak na tegorocznych czempionacie, z drugim. O losach naszej reprezentacji zadecyduje czwartkowe spotkanie z Austrią, bo jak wiemy, tylko triumfator grupy awansuje do kolejnego etapu zmagań – mówi Stefan Dryszel, dyrektor sportowy Polskiego Związku Tenisa Stołowego.

Źródło; tekst portal PZTS

Polska – Austria 1:3

Jakub Dyjas – Daniel Habesohn 1:3

Marek Badowski – Robert Gardos 2:3 (8:11, 11:5, 12:14, 13:11, 8:11)

Samuel Kulczycki – Andreas Levenko 3:2 (11:6, 11:8, 8:11, 11:13, 20:18)

Jakub Dyjas – Robert Gardos 2:3 (11:8, 11:4, 11:13, 5:11, 9:11)

Nie udało się pokonać Austriaków, choć zwycięstwo było na pewno w zasięgu. Zresztą przebieg spotkania był bardzo wyrównany, brakowało jednak przysłowiowej kropki nad „i” Słabiej dysponowany niż we wtorek w potyczce z Hiszpanami był Jakub Dyjas, który na wstępie przegrał w czterech setach Danielem Habesohnem. Gdy Marek Badowski uległ Robertowi Gardosowi 2:3, biało-czerwoni stanęli pod ścianą, bo trzeba było wygrać trzy kolejne spotkania. Samuel Kulczycki przedłużył szanse pokonując po horrorze Andreasa Levenko (piąty set 20:16). W kolejnej grze Jakub Dyjas prowadził 2:0 w setach z Gardosem i optymistyczny scenariusz powoli nabierał realiów. Niestety zawodnik Dekorglassu przegrał w dramatycznych okolicznościach trzecią partię (11:13) i role w tym meczu się odwróciły. Austriak poszedł za ciosem i zapewnił sobie i partnerom awans do fazy pucharowej ME. Polacy zajęli w grupie drugie miejsce za Austrią a przed Hiszpanią i zakończyli udział w turnieju