Indywidualne ME Juniorów Varażdin 2021 – Samuel Kulczycki: złoto, srebro, brąz, Kubik/Kulczycki mistrzowski debel

Polski Tenis Stołowy facebook
W Varażdinie zakończyły się w sobotę (24 lipca) znakomite dla Polaków Mistrzostwa Europy Juniorów w tenisie stołowym. Po złotym medalu w drużynie biało-czerwoni poszli za ciosem i w turnieju indywidualnym też odegrali wiodące role. Szczególnie Samuel Kulczycki (Dekorglass Działdowo), który po zdobyciu brązowego krążka w mikście (z Anna Brzyską) wywalczył złoto w  grze podwójnej (z kolegą klubowym Maciejem Kubikiem) i srebro w singlu.

I i II dzień

Po dwóch dniach rywalizacji indywidualnej Mistrzostw Europy w tenisie stołowym sytuacja reprezentantów Polski pochodzących z klubów Warmii i Mazu wygląda następująco.

W singlu w grze pozostało dwóch zawodników Dekorglassu Działdowo. Zarówno Maciej Kubik jak i Samuel Kulczycki występowali od II rundy, pewnie wygrali dwie pierwsze potyczki i w kolejnym etapie trafiają na Czechów. Łukasz Sokołowski zwyciężył w grupie kwalifikacyjnej, jednak odpadł w pierwszej rundzie turniej głównego po dramatycznym meczu z Chorwatem (3:4).

W deblu jedni z faworytów: Maciej Kubik i Samuel Kulczycki bardzo łatwo pokonali dwie przeszkody (deble: fińsko-maltański i chorwacki) , w czwartej rundzie trafiają na Niemców i tu trzeba się maksymalnie skoncentrować. Łukasz Sokołowski i Szymon Kolasa poradzili sobie bez straty seta z Duńczykami i Maltańczykami, ale czeka ich prawdziwy egzamin w potyczce z mocnymi Rumunami.

W najmniej przewidywalnym mikście pozostał nam tylko Samuel Kulczycki, którego partnerką jest Anna Brzyska. Polacy maja za sobą trzy zwycięstwa nad ą rywalami ( Hiszpania, Czechy, Rumunia). Są już w ćwierćfinale, w którym zmierza się z duetem norwesko-szwedzkim. Wygrana daje co najmniej brązowy medal. Maciej Kubik i jego nieniecka partnerka Sophia Klee mieli pechowe losowanie. Poradzili sobie z mikstami: francuskim i rumuńskim, ale Rosjanie okazali się zaporą nie do przebycia. Również Rosjanie zatrzymali parę: Łukasz Sokołowski i Ilona Sztwiertnia, którzy wcześniej pokonali Finów.

III dzień

W piątek (23 lipca) rano zwycięska passę kontynuował Samuel Kulczycki. Najpierw debel: Kulczycki/Kubik wyeliminował niemiecką parę 3:2 i awansował do ćwierćfinału, gdzie zmierzy się z Francuzami. Będzie to rewanż za finał turnieju drużynowego. Nie powidło się Szymonowi Kolasie i Łukaszowi Sokołowskiemu, którzy w 1/8 finału przegrali w pięciu setach z deblem rumuńskim i skończyli turniej w strefie 9/16.

Samuel Kulczycki zapewnił sobie pierwszy medal w tych mistrzostwach. Mikst Kulczycki/Brzyska wygrał z duetem skandynawskim 3:1 i w półfinale zmierzył się z groźnymi Rumunami. Ci okazali się rzeczywiście mocni. Pokonali Polaków 3:2. W grze mieszanej zdobyliśmy więc brązowy krążek.

W singlu Samuel i Maciej pewnie pokonali czeskie przeszkody i awansowali do 1/8 finału. Tego samego dnia późnym popołudniem wygrali kolejne spotkania. Kubik 4:3 z Rumunem Iosescu, Kulczycki 4:2 z Włochem Oyebode. Rywale są coraz trudniejsi, o zwycięstwa coraz trudniej.  Do strefy medalowej brakuje jednej wygranej. Maciej zagra z Chorwatem Ivorem Banem, Samuel z Węgrem Andrasem Csabą.

IV dzień

Sobota zaczęła się znakomicie. Samuel Kulczycki i Maciej Kubik w ćwierćfinale turnieju deblowego bardzo pewnie i szybko pokonali Francuzów w trzech setach. Trójkolorowi chcieli wziąć rewanż za turniej drużynowy, ale biało-czerwoni ani przez chwilę nie wypuścili inicjatywy. W półfinale zmierza się z deblem niemieckim. W półfinale zmierza się z deblem niemieckim. W ćwierćfinałach singla powiodło się tylko Kulczyckiemu, który pewnie wygrał z Węgrem 4:1. Tym samym zapewnił sobie trzeci medal w tej imprezie. Nie udało się awansować Maciejowi Kubikowi, który przegrał z Chorwatem 1:4.

Debel: Kubik/Kulczyński awansował do finału i zagra o złoty medal z Rumunami. W półfinale z para niemiecka sporo było nerwów, ale piąty set toczył się już pod dyktando biało-czerwonych. Samuel Kulczycki nie zwalnia tempa. W półfinale singla pokonał w czterech setach Francuza Alexisa Lebruna. Jego finałowym rywalem będzie Niemiec Kay Stumper.

Mamy złoto w deblu. Kulczycki i Kubik przegrali wprawdzie pierwsza partię na przewagi, ale w trzech następnych dominowali niepodzielnie. Czy Samuel ustrzeli podwójna koronę? Niestety, nie udało się. Polak przegrał finał 2:4, choć wydawało się, że doprowadzi do rozegrania siódmej partii.  Samuel był zaangażowany prawie do końca we wszystkich konkurencjach i to musiało się odbić  na wyczerpującym finale gry pojedynczej. Ale przecież bilans zawodnika Dekorglassu jest i tak imponujący. Na wszystkich frontach zdobywał medale, w tym dwa złote, choć na pewno najbardziej zależało mu na tytule w singlu.