Kiepski piątek w superlidze – Potknięcie Dekorglassu, bezsilne Morliny

To był fatalny piątek (8 października) dla zespołów z Warmii i Mazur występujących w superlidze tenisa stołowego. Grający do tej pory bez strat Dekorglass Działdowo potknął się w Białymstoku. ulegając Dojlidom 2:3. Khanin znalazł sposób na Moregarda, a potem gospodarze siłą rozpędu sięgnęli po dwa oczka. Oczywiście w długiej fazie zasadniczej zdarzają się chwile słabości, ale w tym meczu nic nie wskazywało na tak smutny finał. Morliny nie podołały zadaniu w Jarosławiu. Przegrały z Sokołowem 1:3. Czekamy na mecze z trochę słabszymi rywalami.

Dojlidy Białystok – KS Dekorglass Działdowo 3:2

Aliaksandr Khanin – Patryk Lewandowski 3:1 (11:7, 11:5, 10:12, 11:9)

Patryk Zatówka – Truls Moregard 0:3 (7:11, 1:11, 7:11)

Kamil Zdzienicki – Jakub Dyjas 0:3 (6:11, 2:11, 5:11)

Aliaksandr Khanin – Truls Moregard 2:1 (11:3, 12:14, 13:11)

Patryk Zatówka/Kamil Zdzienicki – Patryk Lewandowski /Jakub Dyjas 2:0 (14:12, 11:8).

Ustawienie zespołu z Działdowa przewidywało według prognoz zwycięstwo gości 3:1. Na pierwszy ogień wysunięto juniora Partyka Lewandowskiego, który nie miał większych szans w konfrontacji z Białorusinem Aliaksadrem Khaninem. Ale późniejsze trzy gry z udziałem Trulsa Moregarda i Jakuba Dyjasa miały nam zapewnić komplet punktów. Istotnie Patryk przegrał z „jedynką” gospodarzy, ale wywarł dobre wrażenie. Gdy spadła z niego trema w trzecim secie grał bardziej rozluźniony i pokonał faworyta. Czwartą partię wprawdzie przegrał, ale po walce 9:11. Dwa kolejne spotkania to zdecydowana dominacja zawodników Dekorglassu. Patryk Zatówka w potyczce ze Szwedem i Kamil Zdzienicki z Dyjasem nie nawiązali walki, tak jakby poddali się przed pierwszymi zagraniami. Wszystko przebiegało więc według planu, aż do momentu kiedy na przeciw siebie stanęli: Aliaksandr Khanin i Truls Moregard. Nowy nabytek Dekorglassu spisuje się w tym sezonie rewelacyjnie, więc w obozie gości nie widać było większego napięcia. Tymczasem Białorusin zaskoczył Szweda w pierwszej odsłonie. Od razu odskoczył na 4:0 i wygrał do 3. W następnym secie ( w tym momencie gra toczyła się do dwóch wygranych) rozgorzała walka.. Końcówka stała się dramatyczna: 11:11, 12:12 i dwa potrzebne punkty zdobył Szwed. Wydawało się, że zwycięstwo w takich okolicznościach wzmocni Trulsa, a osłabi Khanina. Nic z tego Lider gospodarzy nadal grał znakomicie. Prowadził 9:6 i 10:9. Moregard nie poddawał się. Znów toczyła się gra na przewagi.. Przy stanie 11:11 dwie skuteczne akcje przeprowadził Khanin wygrywając spotkanie 2:1 i doprowadzając w meczu do remisu 2:2. Tym samym Dekorglass po raz pierwszy w tym sezonie nie sięgnął po komplet punktów.

O wyniku miał zadecydować debel. I tu działdowian spotkał kolejny cios. Będący w euforii gospodarze przechyli szalę zwycięstwa na swoją stronę, bowiem para: Patryk Zatówka/Kamil Zdzienicki pokonała Jakuba Dyjasa i Patryka Lewandowskiego 2:0. Debel to zawsze swego rodzaju loteria, tym bardziej, że w lidze gra się go od święta. Wyraźnie zepsuł on wieczór ekipie Dekorglassu, której skrupulatnie opracowany plan nagle się zawalił. Ale tak to w sporcie bywa.

Sokołów S.A. Jarosław – Morliny Ostróda 3:1

Konstantinos Angelakis – Jakub Witkowski 3:1 (11:6, 8:11, 11:5, 11:6)

Grigory Vlasov – Maksymilian Miastowski 3:0 (11:3, 11:8, 11:6)

Mateusz Czernik – Kuba Kwapiś 1:3 (9:11, 6:11, 13:11, 5:11)

Konstantinos Angelakis – Maksymilian Miastowski 2:1 (11:6, 9:11, 11:6)

Gospodarze byli faworytami, mieli w składzie dwóch zagranicznych, ogranych zawodników, a takie są niestety wymogi superligi. Morliny są w trudnej sytuacji. Grają tenisistami, którzy wywalczyli awans, a różnica między elitą i I ligą jest kolosalna. Konstantinos Angelakis i Grigori Vlasov nie mieli większych problemów z pokonaniem Jakuba Witkowskiego i Maksymiliana Miastowskiego. Wprawdzie ten pierwszy urwał seta Grekowi, ale losów tej potyczki nie zmienił. Kuba Kwapiś, który gra ostatnio bardzo dobrze, wypunktował Mateusza Czernika i zaświtała iskierka nadziei, że podbuduje to Maksymiliana Miastowskiego na tyle, że zagrozi jedynce Jarosławia. Trzeba przyznać, że ostródzianin walczył bardzo ambitnie doprowadził do trzeciego seta, ale wtedy rutyna przeciwnika okazała się bezcenna.

SOKOŁÓW SA Jarosław – MORLINY Ostróda 3:1

KS AZS AWFIS BALTA Gdańsk – KS DARTOM BOGORIA Grodzisk Mazowiecki 3:2

DOJLIDY Białystok – KS DEKORGLASS Działdowo 3:2

LOTTO POLSKI CUKIER GWIAZDA Bydgoszcz – KS GLOBAL PHARMA ORLICZ 1924 Suchedniów 3:0

ENERGA MANEKIN Toruń – POLTAREX POGOŃ Lębork 3:0

TTS POLONIA Bytom – ASTS OLIMPIA-UNIA Grudziądz 2:1

AKADEMIA ZAMOJSKA Zamość – FIBRAIN KU AZS POLITECHNIKA Rzeszów 1:3

1. LOTTO POLSKI CUKIER GWIAZDA Bydgoszcz 5 14 15:3

2. ENERGA MANEKIN Toruń 5 14 15:5

3. KS DEKORGLASS Działdowo 5 13 14:7

4. SOKOŁÓW SA Jarosław 6 12 15:10

5. DOJLIDY Białystok 5 10 14:10