ME Seniorów Warszawa 2021 – Jakub Dyjas wicemistrzem kontynentu w deblu

Fot. Polski Tenis Stołowy facebook
W Warszawie zakończyły się w niedzielę (27 czerwca) Mistrzostwa Europy Seniorów w tenisie stołowym. W reprezentacji Polski wystąpiło trzech zawodników KS Dekorglass Działdowo) Jakub Dyjas, Maciej Kubik i Samuel Kulczycki. W singlu  Maciej przepadł w ostatniej rundzie kwalifikacji, Jakub i Samuel odpadli w II rundzie turnieju głównego. W mikście Jakub Dyjas i Natalia Patryka potknęli się w ćwierćfinale. Za to w deblu Dyjas i jego belgijski partner dotarli aż do finału. Tu jednak przegrali w duetem rosyjskim 1:3. Srebrny medal to jeden z największych sukcesów zawodnika Dekorglassu.

I dzień

Maciej Kubik rozpoczął mecz ze Stoyanovem (Włochy) w znakomitym stylu. W dwóch pierwszych partiach dominował i nic nie wskazywało na to, że losy spotkania się odwrócą. W trzeciej partii Włoch nawiązał walkę i wygrał końcówkę na przewagi. Podobnie było w następnych odsłonach. W decydujących momentach Stoyanov był bardziej skuteczny. To skomplikowało sprawę Maciejowi Kubikowi , bowiem do turnieju głównego kwalifikuje się zwycięzca grupy, a drugi czeka droga przez baraże. Ale najpierw trzeba wygrać kolejne spotkanie w grupie. Podobnie ma się sprawa z Samuelem Kulczycki. Porażka 1:3 z Anglikiem spiętrzyła trudności. Trzeba przyznać, że brytyjczyk trzymał w tym pojedynku inicjatywę i wygrał zasłużenie. Zła passa przedłużała się. Po południu Samuel Kulczycki i Natalia Bajor gładko przegrali 0:3 z para słoweńską w kwalifikacjach miksta. Na szczęście wieczór poprawił humory. W drugiej rundzie spotkań grupowych młodzi zawodnicy Dekorglassu wygrali mecze. Samuel Kulczycki pokonał 3:0 Serba Dimitrije Levajac i mimo wcześniejszej porażki z Anglikiem wygrał grupę awansując do turnieju głównego. Maciej Kubik zwyciężył Słoweńca Perta Hribara 3;1 i zajmując drugie miejsce uzyskał prawo gry w barażu.

II dzień

Maciej Kubik pomyślnie rozpoczął baraże, pokonując Austriaka Davida Serdaroglu 3:0. Widać, że jest w formie i chce zagrać w turnieju głównym Trzeba jeszcze wygrać z Grekiem Ioanisem Sgouropoulosem, a to bardzo trudny przeciwnik. O nasze obawy okazały się słuszne. Kubik przegrał bardzo wyraźnie 0:3 i jest poza turniejem głównym w singlu. W I rundzie miksta Jakub Dyjas i Natalia Partyka pokonali 3:1 parę czeską.

III dzień

Mikst: Jakub Dyjas/Natalia Partyka idzie do przodu. W II rundzie Polacy pokonali Szwedów i o grze o medal zmierza się z Francuzami. Dobrze rozpoczęli debliści. Zarówno para: Jakub Dyjas/Cedrick Nuyinck jak i debel: Maciej Kubik/Samuel Kulczycki wygrały w I rundzie do zera. Skala trudności wzrasta, bowiem duety: czeski i portugalski będą wymagające. Jakub Dyjas/Natalia Partyka  maja czego żałować. Prowadzili 2:0 w ćwierćfinale z Francuzami i nagle jakby odcięło ich od prądu. A medal był w zasięgu ręki. Wieczorem do OO rundy singla awansował Samuel Kulczycki. Po twardym boki (7 setów) pokonał Rosjanina, wykazując dużą odporność psychiczną. W jeszcze bardziej dramatycznych oko9licznościach awansował Jakub Dyjas, który przegrywał z Belgiem 1:3 i 6:10 w piątym secie. A jednak odwrócił losy pojedynku i wygrał 4:3.

IV dzień

Do południa grali debliści. Z dwóch naszych par awansowali tylko Jakub Dyjas z belgijskim partnerem, pokonując w czterech setach Czechów. Jeśli pokonają Rosjan zdobędą brąz. Odpadli Maciej Kubik i Samuel Kulczycki, którzy gładko przegrali z parą portugalską. Wieczór nie był pomyślny. Samuel Kulczycki przegrał 2:4 z Austriakiem, któremu specjalnie nie zagroził. Jakub Dyjas uległ Portugalczykowi Marcosowi Freirasowi 1:4. Polak zawiódł zdecydowanie w końcówkach. Nadzieja na medal pozostała tylko w deblu.

V dzień

Od rana trzymaliśmy kciuki za Jakuba Dyjasa. To była jego ostatnia szansa, by Mistrzostwa Europy w Warszawie zakończyć na podium. Nie było łatwo. Dobrze rozumiejący się Rosjanie prowadzili już 2:1 ws etach, ale polsko-belgijska para wierzyła do końca. Wyrównała na 2:2, a piąty set był już jej popisem. Zwycięstwo do 4 nie pozostawiło wątpliwości kto jest lepszy. Na drodze  do finału staje portugalski duet, który wcześniej wyeliminował młodzież Dekorglassu: Samuela Kulczyckiego i Macieja Kubika. Czas na rewanż. I był on srogi. Jakub Dyjas i Cedric Nuyinck w półfinale zagrali perfekcyjnie. Nie dali Portugalczykom najmniejszych szans. Cały czas panowali nad sytuacją, o czym świadczą wyniki setów do: 8, 6 i 5. Oby zachowali taką dyspozycje do jutra.

VI dzień

Czekaliśmy z niecierpliwością i wiarą na finał debla. Spotkanie nie potoczyło się po naszej myśli, a kluczowe znaczenie miał pierwsze set, przegrany na przewagi. To wyraźnie dało pozytywny impuls Rosjanom, którzy wprawdzie też mieli swoje słabsze momenty, ale szybko je  przełamywali. Gdy polsko-belgijska para podciągnęła wynik na 1:2 jeszcze pojawiła się iskierka nadziei. Czwarta partia znów jednak przebiegała pod dyktando rywali. Ale cieszmy się ze srebra, to przecież tez ogromny sukces.

Turniej główny

Gra pojedyncza mężczyzn

Samuel Kulczycki (Polska) miejsce 17/32

I runda

Kirill Skachkov (Rosja) 4:3 (8,-6, 10,-6,-8, 8, 7)

II runda

Robert Gardos (Austria) 2:4 (-4, 9,-6, 9,-3,-4)

Jakub Dyjas (Polska) miejsce 17/32

I runda

Martin Allegro (Belgia) 4:3 (-9,-9, 9,-6, 10,2, 4)

II runda

Marcos Freitas (Portugalia) 1:4 (-12,-5,-13, 3,-11)

Fot. KS Dekorglass Działdowo facebook

Gra podwójna mężczyzn

Jakub Dyjas/Cedric Nuyinck (Belgia) miejsce 2

I runda

Can Akkuzu/Andrea Landrieu (Francja) 3:0 (3, 10, 9)

II runda

Pavel Sirucek/Tomas Polansky (Czechy) 3:1 (7,-9, 8, 10)

Ćwierćfinał

Kirill Skachkov/Vladimir Sidorenko 3:2 (8,-9,-5, 8, 4)

Półfinał

Tiago Apolonia/Joao Monteiro (Portugalia) 3:0 (8, 6, 5)

Finał

Lev Kastman/Maksim Grebnev (Rosja) 1:3 (10:12. 8:11, 11:8, 7:11)

Samuel Kulczycki/Maciej Kubik (Polska) miejsce 9/16

I runda

Filip Zeljko (Chorwacja)/Samuel Walker (Anglia) 3:0 (9, 7, 5)

II runda

Tiago Apolonia/Joao Montero (Portugalia) 0:3 (-10,-3,-7)

Gra mieszana

Jakub Dyjas/Natalia Partyka (Polska) miejsce 5/8

I runda

Lubomir Jancarik/Hana Matelova (Czechy) 3:1 (8, 9,-6, 6)

II runda

Anton Kallberg/Chwistina Kallberg (Szwecja)  3:1 (4, 3,-13, 7)

Ćwierćfinał

Emanuel Lebesson/Yuan Jia Nan (Francja) 2:3 (8, 8,-2,-8,-6)

Kwalifikacje

Gra pojedyncza

Samuel Kulczycki (Polska) – awans do turnieju głównego

grupa

Samuel Walker (Anglia) 1:3 (-9, 5,-9,-7)

Dimitrije Levajac (Serbia) 3:0 (7, 9, 3)

Maciej Kubik (Polska) – brak awansu

grupa

Niagol Stoyanov (Włochy) 2:3 (8, 5,-10,-13,-9)

Petr Hribar (Słowenia) 3:1 (5,-10, 6, 10)

baraże

I runda

David Serdaroglu (Austria) 3:0 (6, 10, 8)

II runda (o awans)

Ioanis Sgouropoulos (Grecja) 0:3 (-6,-8,-4)

Gra mieszana

Samuel Kulczycki/Natalia Bajor (Polska) – brak awansu

Deni Kozul/Katarina Strazar (Słowenia) 0:3 (-8,-8,-6)

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Dekorglass Działdowo sport seniorski Tenis stołowy

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x