Mistrzostwa Świata w Rackeltonie 2011 – Pan Zdzisław coraz wyżej

W Wiedniu odbyły się Mistrzostwa Świata w Racketlonie, w których wzięło udział ponad 400 zawodników z 28 krajów i 4 kontynentów. W tym gronie zaprezentował się olsztynianin Zdzisław Paliwoda w przeszłości znakomity pingpongista, który nadal wiele czasu spędza przy zielonym stole, ale coraz częściej próbuje swych sił w czwórboju rakietkowym (tenis stołowy, badminton squash i tenis ziemny. W takiej kolejności konkurencji rywale rozgrywają mecze. Liczy się wszechstronność w grach, które wprawdzie coś łączy, ale znacznie więcej dzieli.

 

Pan Zdzisław po raz trzeci wystąpił w mistrzostwach świata i swojej kategorii (+45 lat) osiągnął najlepszy wynik, zajmując dziewiąte miejsce. Poprzednio kończył karierę na pierwszej lub drugiej rundzie. Do rywalizacji przystąpiło 64 zawodników. Najpierw w meczu bez historii pokonał Niemca, natomiast w spotkaniu o awans do „16” stoczył pasjonujący bój z Belgiem – specjalistą od squasha. Olsztynianin wypracował dużą przewagę w tenisie stołowym (21:4), nieźle zagrał w badmintona (18:21, ale w tamtym roku z tym samy rywalem przegrał 4:21), w squashu uległ 3:21 ( w ubiegłym roku było 0:21) i po dokładnych obliczeniach wychodziło, że w pojedynku tenisowym nie mógł stracić więcej niż 16 oczek. I wygrał 21:16, po emocjonującej walce, gdzie sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Mecz rozpoczął się od prowadzenia Belga 4:1, potem kontrolę przejął olsztynianin (11:10, 20:14). Mimo meczboli to dwa oczka zdobył przeciwnik.  Jedna piłka decydowała o awansie. Belg nie wytrzymał nerwowo i zaatakował. Paliwoda minął go bezbłędnie i mógł cieszyć się z  awansu.

Kolejny rywal ze Szwecji okazał się jednak za mocny. W tenisie stołowym było wprawdzie 21:10 dla Pana Zdzisława, ale dwie kolejne konkurencje: badminton i squash reprezentant Skandynawii wygrał za wysoko (21:5 i 21:12), by odrobić to w tenisie. Należało zwyciężyć do 7, ale wszechstronny Szwed wyszedł na kort mocno skoncentrowany i przy jego prowadzeniu 8:7 rywalizacja się zakończyła.

Zdzisław Paliwoda wystąpił jeszcze w turnieju open kategorii B (planował zagrać w niższej grupie C). Gładko przeszedł pierwsza rundę, w drugiej zatrzymał go Anglik. Po świetnej grze w pingponga (21:1) i niezłej w badmintona (15:21), przyszedł zimny prysznic w squashu (2:21), a rywal okazał się też dobrym tenisista i to on wszedł do „16”

W sumie jednak udany występ, który z pewnością daje wskazówki na przyszłość. Trzeba zdecydowanie podciągnąć się w badmintonie i squashu. Zawodnicy z Europy Zachodniej znakomicie opanowali te konkurencje i nawet duża przewaga w pingpongu czasami nie wystarcza do końcowego sukcesu.

Idąc tym tropem Zdziała Paliwoda przed wyjazdem do Wiednia wystąpił w Mistrzostwach Polski w squashu, zajmując dziewiąta lokatę (bilans dwie wygrane, dwie porażki). Dobrze w tej imprezie wypadł Krzysztof Stalewski z Olsztyna awansując do ćwierćfinału kategorii +35 lat.

{gallery}woda5{/gallery}

Wyniki

MĘŻCZYŹNI – KAT. +45:

1. David Lazarus (Anglia)

2. Peter Sakovics (Węgry)

3. Christian Alte (Niemcy)

………………………………………..
9. ZDZISŁAW PALIWODA (POLSKA OLSZTYN)

MĘŻCZYŹNI – KAT. B:

1. Martin Sopko (Słowacja)

2. Ken-Kristjan Toomjoe (Estonia)

3. Gregor Puchas (Austria)

…………………………………………
27. ZDZISŁAW PALIWODA (POLSKA OLSZTYN)

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x