Przed MP seniorów w Arłamowie – Młodość to wielka niewiadoma

Fot. KS Dekorglass Działdowo facebook
Mimo nieobecności kilkorga faworytów interesująco zapowiadają się Indywidualne Mistrzostwa Polski, które po raz pierwszy odbędą się w Arłamowie na Podkarpaciu. Starcie młodzieży z doświadczeniem – tak może wyglądać 89. edycja. Początek gier w piątek (26 marca) Zabraknie – głównie z powodów zdrowotnych – broniącego tytułu Jakuba Dyjasa (Dekorglass), Marka Badowskiego, Natalii Partyki i przede wszystkim mistrzyni Europy Li Qian.

W rywalizacji kobiet szansę na czwarty złoty medal z rzędu ma Natalia Bajor. W tym sezonie w rodzimej ekstraklasie wygrała wszystkie pojedynki z rodaczkami, w tym z brązową medalistką ME 2018 Katarzyną Grzybowską-Franc, Pauliną Krzysiek, Roksaną Załomską i Magdaleną Sikorską.

Natalii Bajor może zagrozić w pierwszej kolejności Katarzyna Grzybowska-Franc i siostry Węgrzyn Anna i Katarzyna. Na MP seniorów zawsze zdarzają się jednak niespodzianki i być może zaskoczą nas inne zawodniczki, których nie wymieniłem – mówi Stefan Dryszel, dyrektor sportowy PZTS.

20-letnie bliźniaczki Węgrzyn, Anna i Katarzyna, grają w tym samym klubie co Natalia Bajor – AZS UE Wrocław. Wśród ekspertów nie brakuje opinii, że mogłyby wszystkie znaleźć się na pozycjach medalowych, razem z Katarzyną Grzybowską-Franc, a zagadką byłaby tylko ostateczna kolejność.

Na sprawienie sensacji stać bardzo młode pingpongistki, urodzoną w 2006 roku Wiktorię Wróbel i w 2005 Annę Brzyską. Już rok temu Wiktoria Wróbel stanęła na najniższym stopniu seniorskich MP w Białymstoku, obok 40-letniej Kingi Stefańskiej, która wygrywała krajowy czempionat kiedy Wiktorii nie było jeszcze na świecie (2000 i 2002). Przed dwoma miesiącami Kinga Stefańska urodziła syna, dlatego nie zagra w Arłamowie.

Z kolei Anna Brzyska pod koniec 2020 roku dotarła do finału Grand Prix Polski, w którym przegrała z Mistrzynią Europy Juniorek Anną Węgrzyn. Nas reprezentowac będą zawodniczki KSTS Warmia Lidzbark Warmiński: Aleksandra Michalak, Natalia Bogdanowicz i Weronika Bobek. Każde zwycięstwo w turnieju będzie w ich przypadku sukcesem.

W singlu mężczyzn grono faworytów otwierają – alfabetycznie – Patryk Chojnowski, Robert Floras i Tomasz Lewandowski. Z tego tercetu mistrzem Polski jeszcze nie był Robert Floras, który świetnie spisuje się w rozgrywkach superligi i jest liderem rankingu indywidualnego. Inna sprawa, że jego zespół 3S Polonia Bytom nie zakwalifikował się do grupy mistrzowskiej, a gra w spadkowej.

Ze względu na nieobecność dwóch najwyżej sklasyfikowanych zawodników – Jakuba Dyjasa i Marka Badowskiego – nie ma wyraźnego kandydata do złota. Może dojść do wielu scenariuszy. Spodziewam się wielu niespodziewanych rozstrzygnięć i wszystko jest możliwe. Finał z dwoma rutyniarzami, a w tym gronie widzę Roberta Florasa, Tomasza Lewandowskiego i Patryka Chojnowskiego, finał z dwójką młodych tenisistów – Samuel Kulczycki, Maciej Kubik (obaj Dekorglass) Miłosz Redzimski, albo finał mieszany, tzn. rutyniarz i któryś z młodych. Osobiście stawiam na ten ostatni wariant – podkreślił Stefan Dryszel, który przez wiele lat był selekcjonerem męskiej reprezentacji.

Najmłodszy z wymienionych pingpongistów – Miłosz Redzimski z siedmiokrotnego mistrza Polski Dartomu Bogorii Grodzisk Mazowiecki ma 14 lat. Samuel Kulczycki i Maciej Kubik mają po 18 i na co dzień występują w czołowym niemieckim zespole Liebherr Ochsenhausen, a w zawodach krajowych reprezentują Dekorglass Działdowo. Rok temu w MP w Białymstoku po brąz sięgnął Maciej Kubik.

Zmagania w Arłamowie toczyć się będą również w deblu i mikście. W grze podwójnej w dwóch poprzednich edycjach triumfowali Tomasz Kotowski i Konrad Kulpa oraz Natalia Bajor – z Natalią Partyką i Kingą Stefańską. Tych pingpongistek nie będzie, więc zapewne skoncentruje się na singlu i grze mieszanej z Jakubem Perkiem. W tej konkurencji w latach 2019-2020 wygrywali Samuel Kulczycki i Katarzyna Węgrzyn, mistrzowie kontynentu juniorów.

Tekst: strona PZTS

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Działdowo Lidzbark Warmiński sport seniorski Tenis stołowy

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x