Puchar BS Lubawa w cztery strony świata – Dramatów nie brakowało

Zbigniew Kotewicz z Iławy triumfował w III Turnieju o Puchar Prezesa Banku Spółdzielczego w Lubawie w tenisie ziemnym. W meczu o pierwsze miejsce pokonał Łukasza Żywickiego z Nowego Miasta Lubawskiego 6:4, 6:3. Na najniższym podium uplasował się brodniczanin Grzegorz Pesta, a za nim Wojciech Konkel z Lubawy. Puchary i nagrody najlepszym wręczyła prezes BS w Lubawie Magdalena Waldan. W imprezie zorganizowanej, przez Lubawskie Towarzystwo Tenisowe „Laver” wystartowało 34 zawodników.

Kotewicz godnie zastąpił nieobecnego, a broniącego trofeum sprzed roku, kolegę z iławskich kortów Dariusza Kamińskiego. Przypomnijmy też, że to Kamiński wygrał pierwszy turniej w tym roku o Puchar Szkłomalu. W drodze po końcowe laury Kotewicz zwyciężył dość gładko kolejno: Przemysława Kurszewskiego (Lubawa, 6:3), 6:3), Kubę Rydeckiego (Iława, walkower) i w półfinale Wojciecha Konkela (Lubawa 6:4,6:3).

Żywickiemu z kolei najwięcej trudności sprawił pierwszy pojedynek, w którym trafił na rutyniarza z Lubawy – Mieczysława Łukwińskiego. Po wygraniu gładko pierwszego seta 6:2,. niewiele brakowało, a losach meczu decydowałby tie-break. Ostatecznie w drugim secie nowomieszczanin zwyciężył 6:4. Po rozgrywce Łukwiński narzekał na zbyt trudnego rywala w pierwszej rundzie. Lubawianin jest typowym zawodnikiem turniejowym, który rozkręca się z każdym pojedynkiem. Gdyby to był jego drugi mecz, wynik mógł być całkiem różny.

W następnych starciach Żywicki odprawiał bez większych problemów: Jakuba Brzoskę (6:2, 6:2), Jarosława Szczepańskiego (walkower) i Grzegorza Pestę (6:2, 6:4).

Warto tu wspomnieć też grę lubawianina Krzysztofa Lewandowskiego, który za pojedynek z Romanem Boberkiem z Nowego Miasta otrzymał nagrodę dla „najbardziej walecznego gracza”. W pierwszym secie bowiem Boberek nie oddał żadnego gema (grano od wyniku 2:2). Uśpiony łatwym sukcesem nie zauważył, że jego przeciwnik gra coraz lepiej. I Lewandowski wygrał drugie podejście 6:4, by pogrążyć rywala w tie-breaku (7:5).

Horror na cegle

Inny interesujący mecz stoczył kolejny lubawianin Wojciech Konkel, który wygrał w ćwierćfinale z Markiem Adamowskim z Rypina. Konkel po wygraniu pierwszego seta w tie-breaku 7:4, prowadził w drugim secie 5:4 i tylko kilka piłek dzieliło go od zwycięstwa. Adamowski zmobilizował się jednak i doprowadził do wyrównania. Następne podania gracze wygrywali na przemian i o losach meczu znów miał decydować tie-break. W nim Adamowski szybko doprowadził do stanu 5:1 już wydawało się, że trzeba będzie rozgrywać następnego seta, tym bardziej że reprezentant Kujaw miał dwukrotnie serwować.

Jeden z kibiców zauważył w tym momencie, że Konkel nie stoi wcale na straconej pozycji, bo wystarczy, że dwukrotnie przełamie Adamowskiego i wygra swoje serwisy i jest już blisko. To, co wydawało się nierealne, wkrótce stało się faktem. Konkel doszedł swego przeciwnika. Dramaturgia godna Hitchcocka.. Przy stanie 6:6 na prowadzenie mógł wyjść Adamowski. Konkel próbował zagrać dropshota, lecz uderzył zbyt lekko i rypinianin mógł zakończyć podanie wolejem. Niestety z nerwów wyrzucił piłkę na aut. Piłka setowa dla Konkela. Adamowski popełnia jednak podwójny błąd serwisowy i ze zwycięstwa mógł cieszyć się lubawianin.

W meczu o III miejsce Konkel po wygraniu pierwszego seta z Grzegorzem Pestą z Brodnicy 6:4, poddał mecz z powodu skurczów nogi.

Zdaniem Przemysława Kurszewskiego, dyrektora ds. PR i marketingu LTT „Laver”, dobrze się dzieje, że na imprezy lubawskie przyjeżdżają gracze z innych miast. Podnosi się poziom zawodów, jest możliwość konfrontacji różnych stylów gry, no i co ważne zacieśniają się znajomości.

– Liczę, że do naszego grona dołączą wkrótce gracze z innych miast, a jest już ich sporo – mówi Kurszewski. – O turniej dopytywali się już grudziądzanie, których tym razem zabrakło. Liczę, że w sierpniu przyjadą do nas tenisiści z miejscowości, dotychczas nieobecnych w Lubawie.

Następny turniej tym razem w grze podwójnej (deble i miksty razem) odbędzie się 24 sierpnia. Zawodnicy będą rywalizować o Puchar Burmistrza Miasta Lubawa.