Cztery medale w MP LZS – Silne dziewczyny z Mazur

Stargard Szczeciński gościł najlepsze zapaśniczki  LZS w grupie juniorek i kadetek. Z udziałem  136 zawodniczek reprezentujących 25 klubów z  10  województw odbyły się  Mistrzostwa Polski Krajowego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe. Poziom był bardzo wysoki, bo to właśnie z klubów działających w małych miejscowościach wywodzą się dziewczęta osiągające najlepsze wyniki w tej dyscyplinie sportu. Bardzo dobrze w silnej rywalizacji wypadła 6 osobowa reprezentacja województwa Warmińsko Mazurskiego zdobywając cztery medale i dwa 5 miejsca.

 

Wyniki

1 miejsce: Alicja Piersa – kat. 40 kg – Orlik Nawiady

1 miejsce Magda Soból – kat. 60 kg –  Warmia Lidzbark Warmiński

2 miejsce: Beata Federowicz – kat.60 kg. –  Orlik Nawiady

3 miejsce: Marta Gwara kat. – 60 kg Ołów Ryn

5 miejsce Aneta Skomorocha – kat.52 kg.  – Warmia Lidzbark Warmiński

5 miejsce Paulina Adamczyk kat. 60 kg Warmia Lidzbark Warmiński .

Jak widać to kategoria 60 kg. była całkowicie zdominowana przez zawodniczki z Mazur i to one są najlepsze w grupie kadetek ,co dobrze wróży przed mającym się odbyć za dwa tygodnie na Śląsku Pucharem Polski.

W klasyfikacji drużynowej najlepiej z naszych klubów wypadł Orlik Nawiady zajmując 12 miejsce, 13 była Warmia Lidzbark i 20 Ołów Ryn. Województwo Warmińsko-Mazurskie sklasyfikowane zostało na 5 miejscu to i tak bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę małą liczbę zawodniczek w naszej reprezentacji.

I tu przychodzi refleksja. W tych silnie obsadzonych zawodach medale zdobyły także byłe reprezentantki naszego województwa złote: Karolina  Krawczyk /Ołów Ryn/ i Weronika  Meleszka /Warmia Lidzbark/ srebrny: Paulina Biega/Mamry Giżycko/.Wszystkie te zawodniczki obecnie uczą się i trenują w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Chełmie. W Warszawie Liceum Sportowym kontynuują edukację: Magda Soból /Warmia/ i Klaudia Ludwiczak/Olimp Kętrzyn/

Te wszystkie zawodniczki zdobywały medale w turniejach ogólnopolskich trenując  w warmińsko –mazurskich klubach. W tym samym czasie W Szwecji odbywał się jeden z najsilniej obsadzonych światowych turniejów zapaśniczych FILA gdzie startowały mistrzynie olimpijskie. Dziewczyna rodem  z Rynu  Kasia Krawczyk wywalczyła brązowy medal, a przecież   na Uniwersjadzie we Włoszech zdobyła srebro. Obecnie trenuje w Chełmie.

Po skończeniu Gimnazjum i rozpoczęciu nauki w szkole średniej przestało uprawiać zapasy czterech najlepszych zawodników Orlika Nawiady, uczestników ostatniej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Mikołaj Żyłka ,Tomek Parzych, Jakub Kryspin i Mateusz Kaczmarczyk. Wszyscy mieszkają w małych miejscowościach oddalonych od Nawiad po kilka- kilkanaście kilometrów ,uczą się w Mrągowie do domu wracają ok. godz. 16.00, nie mają możliwości o dojazdów zimą na treningi i taka sama sytuacja panuje na pewno w innych klubach całego województwa. Musimy zadać sobie pytanie czy nie można tych wszystkich talentów zatrzymać w województwie warmińsko –mazurskim, zapewnić im odpowiednich warunków do nauki i prawidłowego rozwoju kariery sportowej. W Mrągowie działa Szkoła Mistrzostwa sportowego przy Bazie Mrągowo klubie z wielkimi tradycjami żeglarskimi. Jest  zaplecze sportowe i internat. Gdyby utworzyć klasy mieszane o profilu np. zapasy –kolarstwo (są to dyscypliny które rozwijają się prężnie na terenie powiatu mrągowskiego i województwa warmińsko-Mazurskiego) może kiedyś mieli byśmy z tego powodu wiele dumy i radości.

Stanisław Kamiński

Od redakcji. Dziękujemy trenerowi za korespondencję, a jego propozycja jest na pewno godna przemyślenia.

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x