MŚ Weteranów Racibórz 2011 – Dla takich chwil warto żyć

W Raciborzu zakończyły się Mistrzostwa Świata Weteranów w zapasach, w których wystartowało ponad 330 zawodników z 30 państw kilku kontynentów. Wspaniała impreza, gdzie sportowcy różnych generacji walczą o medale, udowadniając, że nadal są w wyśmienitej formie, a także spotkanie przyjaciół z maty, którzy nie widzieli się ze sobą wiele lat. Największa grupę uczestników stanowili oczywiście Polacy, a nie zabrakło warmińsko-mazurskich akcentów. Stanisław Kamiński przed laty zapaśnik Budowlanych Olsztyn zdobył brązowy medal w kategorii 130 kg w grupie wiekowej 50-55 lat.

Wystąpiło jeszcze dwóch naszych reprezentantów. Grzegorz Cebulko zajął ósme miejsce w wadze 85 kg (grupa wiekowa 35-40 lat), a Piotr Dąbrowski w tej samej dywizji wiekowej w wadze 69 kg był dziesiąty.

Panowie przekazali nam te informacje wracając samochodem z Raciborza, prosili by pozdrowić całą rzeszę kolegów z maty i zaapelować. Panowie – warto jeszcze raz spróbować – to niezapomniane chwile.

Dodajmy, że srebrny medal w dywizji (50-55 lat) kategorii 69 kg wywalczył Zbigniew Kratowski pochodzący z Olsztyna, obecnie mieszkający w Gorcach. Na mistrzostwach w roli sędziego obecny był mieszkający niegdyś w Mrągowie Grzegorz Brudziński, w tej chwili ceniony arbiter PZZ i FILA.

Przez turniej „przewinęło się” wiele znakomitych postaci światowych zapasów.  Kolejne złote medale w swej „przedłużonej” o weterański start karierze zdobyli: Andrzej Wroński, Mieczysław Tracz i Mirosław Wieczorkiewicz.

Jak było w Raciborzu?  – Stanisław Kamiński na podium

Po powrocie z Raciborza otrzymaliśmy pełniejszą relację występów w nich reprezentantów  Warmii i Mazur, opatrzoną serwisem zdjęciowym. Dziękując za to i jeszcze raz gratulując znakomitej formy uzupełniamy informacje z Mistrzostw Świata.

W dniach 07-09 października Racibórz na Śląsku gościł byłych najlepszych zapaśników  stylu klasycznego na świecie. Na Mistrzostwa Świata Weteranów w zapasach w stylu klasycznym  przyjechali byli mistrzowie olimpijscy i świata ze wszystkich kontynentów. W sumie 330 zawodników reprezentujących 30 krajów + zaproszeni goście i ekipy sędziowskie ,w  tym  Władze FILA  z panem Prezydentem Raphaelem Martineti ,Prezesem PZZ panem Krzysztofem Kłoskiem ,Sekretarzem generalnym  PZZ panem Andrzejem Głazem  i przede wszystkim byli mistrzowie zawodnicy legendy którzy tworzyli  i tworzą historię polskich zapasów tacy jak, Józef Lipień, , Andrzej Wroński, Andrzej Supron Czesław Kwieciński, Mieczysław Tracz, Piotr Michalik  , Ryszard Wolny,  i jeszcze wielu innych niestety nie wszyscy byli mistrzowie mogli brać udział w mistrzostwach. Ale i tak zawody stały na tak wysokim poziomie ,że niektóre walki finałowe mogły by być ozdobą wszystkich zawodów zapaśniczych odbywających się aktualnie na świecie chociażby dlatego że niektórzy mistrzowie reprezentowali jeszcze niedawno swoje kraje na igrzyskach olimpijskich , mistrzostwach świata i europy.  Dlatego wielkim sukcesem jest brązowy medal wywalczony w tym turnieju  przez trenera zapaśników Orlika Nawiady   Stanisława Kamińskiego /który całą swoją karierę poświęcił walkom w stylu wolnym różniącym się zasadniczo od stylu klasycznego/w grupie zawodników  od 50 do 55 roku życia  w kategorii wagowej do 130 kg Polak  w walce o brązowy medal pokonał młodszego i cięższego od siebie Rosjanina  Jurija Vavilova. I znalazł się na podium Mistrzostw Świata weteranów powtarzając swój ubiegłoroczny sukces z Domdidier w Szwajcarii gdzie również w Mistrzostwach Świata weteranów zdobył brązowy medal  walcząc w stylu wolnym. W Mistrzostwach występowali jeszcze inni przedstawiciele naszego województwa mianowicie   w grupie wiekowej od 35 d0 40  lat w kategori do 85 kg Grzegorz Cybulko z Budowlanych Olsztyn zajął 7 miejsce a Piotr Dombrowski w grupie 40-45 lat w kat 69 kg był 10. Ale w Mistrzostwach Świata były jeszcze inne akcenty z województwa Warmińsko Mazurskiego pochodzący z Olsztyna Zbigniew Krasowski w grupie wiekowej od 50 do 55 lat w kategorii wagowej 69 kg. Zdobył srebro wywalczył tytuł wice –mistrza  świata ,należy dodać że  trenerem Zbyszka Krasowskiego jest urodzony w Mrągowie i mieszkający tam do czasów szkoły średniej pamiętany przez swoich kolegów ze szkoły Grzegorz Brudziński obecnie sędzia klasy międzynarodowej i instruktor  FILA mieszka tak jak Zbyszek Krasowski w Gorlicach .Polska reprezentacja na mistrzostwach wywalczyła we wszystkich grupach wiekowych w sumie 17 medali :

Złote: Tracz Mieczysław ,Szczepanik Krzysztof.  Wieczorkiewicz Mirosław,  Wroński Andrzej

Srebrne:  Krasowski Zbigniew, Stolarczyk Władysław, Szyszka Grzegorz, Masełko Edward, Kasprzak Jan, Brzozowski Zdzisław, Jaracz Jacek.

Brązowe: Gawor Jacek, Szczepanik Andrzej, Zapotoczny Bogusław, Feliksiński Tadeusz, Blautenberg Leszek i Kamiński Stanisław.

Najlepszym zawodnikiem Mistrzostw został dwukrotny mistrz olimpijski  Andrzej Wroński który w całym turnieju stracił tylko jeden punkt  techniczny. Na podkreślenie zasługuje fakt że Mirosław Wieczorkiewicz. W grupie 50-55 lat w kat 97 kg. Tytuł Mistrza świata zdobył po raz  kolejny 4 raz.