Po raz pierwszy na Warmii i Mazurach – Ujarzmianie sumo

W sobotę o godz.11 w sali SP 4 przy ul. Polnej w Lidzbarku Warmińskim odbędą się międzywojewódzkie mistrzostwa młodzików w sumo. Zmierzą się reprezentanci województw: kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Sumo staje się dyscyplina coraz bardziej popularną, a sobotnie zawody, będą pierwszymi, które rozegrane zostaną w naszym regionie.

 Oczywiście ten sport walki kojarzymy przede wszystkim z monstrualnymi postaciami, specjalnie przygotowanymi do pojedynku, zapaśnikami, ważącymi czasami prawie 200 kilogramów. Z drugiej strony to ludzie bardzo sprawni, jednocześnie idole milionów fanów tej konkurencji. Co przyciąga sympatyków do sumo? Przecież walka zazwyczaj trwa zaledwie kilka sekund i na dobrą sprawę polega na wypchnięciu przeciwnika poza obręb koła. Jest w tym wszystkim wiele mistyki, obrzędu, słowem tradycji budowanej przez lata i szanowanej do dnia dzisiejszego.

Oczywiście w Lidzbarku nie zobaczymy sumo w takim wydaniu. Coraz częściej ta sztuka walki jest ujarzmiana do celów czysto sportowych i ulega przeobrażeniom. W sobotę zobaczymy w akcji młodych adeptów, głównie zapaśników, bowiem, z kolei ta dyscyplina i sumo mają wiele wspólnego.

Ze  strony Warmii i Mazur wystąpią reprezentanci najsilniejszych sekcji z Olsztyna. Lubawy i Lidzbarka Warmińskiego. Rywale są mocni, ale gospodarze chcą oprócz zdobycia  kilku medali wygrać klasyfikacje zespołową. Jest to zupełnie realne, bowiem traktujemy tę dyscyplinę coraz poważniej, mamy w regionie już specjalistów do szkolenia zawodników. Podczas uroczystego otwarcia oficjalne nominacje otrzymają: Bolesław Jurewicz i Artur Wangin.

Zapraszamy więc na sumo do Lidzbarka. Warto zobaczyć!

 

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x