W Wydminach zgrupowanie Polaków i Niemców – Sprawdzona metoda

Wymiana sportowa trwa już od ośmiu lat. Młodzi zapaśnicy z niemieckiej Turyngii oraz Warmii i Mazur spotykają się podczas wakacji, by wspólnie potrenować, a przede wszystkim spędzić czas na sportowo. Bo nie są to jeszcze zawodnicy z krwi i kości. Na razie przymierzają się do wybranej dyscypliny. Na ciężką, specjalistyczną pracę przyjdzie pora. Na razie elementy zapasów są wplecione w zabawy w hali i na świeżym powietrzu.

 

Prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Zapaśniczego Bolesław Jurewicz

– Wspólne zgrupowanie odbywa się w Wydminach w ośrodku „Pod Bocianem”, gdzie może luksusów nie ma, ale my jesteśmy przyzwyczajeni do spartańskich warunków i podczas pracy treningowo-wychowawczej takie właśnie preferujemy. Polska grupa przebywa już tu od 19 lipca. Przyjechało ponad dwudziestu adeptów z kilku miejscowości regionu. Ekipa Niemiec (30-osobowa) dołączyła 23 lipca i wspólnie do końca tego miesiąca mamy do zrealizowania myślę, że atrakcyjny program zajęć. Są to oczywiście treningi na matach, uprawianie dyscyplin uzupełniających. Nie brakuje oczywiście wypadów na plażę, choć ostatnio pogoda nam nie dopisuje. Mamy za sobą bardzo atrakcyjny rejs statkiem w Giżycku, przed nami spływ kajakowy Krutynią. Słowem jak najwięcej ruchu na świeżym powietrzu.

Młodzi sportowcy z Niemiec pochodzą z Artern, niewielkiej miejscowości w Turyngii. Spędzamy wspólnie czas w okresie wakacji, raz u nich, raz u nas. Obie strony są bardzo zadowolone, przede wszystkim młodzież która może poznać nowych kolegów, zwiedzić nowe miejsca. Jak już wspomniałem nasze dzieci dopiero przymierzają się do sportu, obóz odbywa się pod hasłem „Sportowe wakacje:. Grupa zaawansowana, już walcząca w turniejach ma przed sobą dwutygodniowe zgrupowanie w Rowach, ale to dopiero w sierpniu.

Staramy się nawiązywać kontakty z różnymi krajami. W okresie startowym często korzystamy z zaproszenia Rosjan. Litwinów i Białorusinów i przekonaliśmy się, że taka koncepcja przynosi wiele korzyści. Zawodnicy nie tylko podnoszą swoje umiejętności, ale perspektywa odwiedzania innych krajów staje się dodatkową motywacją.

Wracając do tej konkretnej wymiany z Niemcami, była ona możliwa dzięki pomocy finansowej organizacji polsko-niemieckich, Polskiego Związku Zapaśniczego, a także dużemu zaangażowaniu rodziców. A my czasu nie marnujemy. Najważniejsze, że dzieci są zadowolone.

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x