Zmarł Zenon Rydziński – Autorytet na macie

Fot. Budowlani Olsztyn facebook
W wieku 92 lat zmarł Zenon Rydziński jeden z pionierów sportu na Warmii i Mazurach. Stał się kultowa postacią zapasów na Warmii i Mazurach. Jako długoletni prezes Okręgowego Związku wychował kilka generacji znakomitych zawodników, a co jeszcze ważniejsze trenerów i działaczy, którzy kontynuują Jego dzieło. Niekwestionowany autorytet, który symbolizuje prawdziwe, najbardziej naturalne oblicze sportu pełne zaangażowania w pracy z młodzieżą.

Urodził się 24 października 1929 r. w Gzinie ówczesne woj. bydgoskie). Karierę rozpoczynał w sekcji bokserskiej w klubie Zjednoczeni w Bydgoszczy pod okiem legendarnego trenera Feliksa Stamma, a kontynuował ją w bydgoskiej Polonii. Służbę wojskową pełnił we Wrocławiu, tam też zamiast boksu zaczął trenować zapasy. Jego pierwszym trenerem był Feliks Rejniak w klubie „Pafawag”. Po służbie zasadniczej podjął edukację w Oficerskiej Szkole Wojsk Inżynieryjnych. W październiku 1953 roku trafił z przydziału na Warmię i Mazury. Jako zawodnik reprezentował olsztyńskie kluby sportowe Saper i Budowlani, jednocześnie pracował w wojsku. Walczył w kategoriach wagowych od lekkiej do ciężkiej w ligach wojewódzkich i turniejach drużynowych. Lig indywidualnych w tamtym okresie nie było. W katach 1953–1959 w mistrzostwach Polski seniorów zajmował miejsca 5 i 6.

Zawodową służbę w wojsku skończył w randze podpułkownika, co nie przeszkadzało mu w ukończeniu Politechniki Warszawskiej oraz uzyskaniu uprawnień trenerskich, jak również uprawnień sędziego klasy międzynarodowej. Był założycielem Okręgowego Związku Zapaśniczego w Olsztynie i jego długoletnim prezesem. Był we władzach Polskiego Związku Zapaśniczego, a także Warmińsko-Mazurskiej Federacji Sportu. Został odznaczony m.in. Gwiazdą FILA i Krzyżem Kawalerskim.

Źródło: Encyklopedia Warmii i Mazur

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Olsztyn sport młodzieżowy zapasy

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x