Mistrzostwa Bazy Mrągowo na j. Czos- Regaty z eksperymentem

Jak zwykle żeglarski sezon kończą regaty na mrągowskim jeziorze Czos. Są to otwarte mistrzostwa „Bazy” – kuźni talentów, skąd wywodzi się wielu medalistów mistrzostw świata i olimpijczyków, a także wybitnych sterników większych jednostek jak choćby Karol Jabłoński. Jest to prawdziwe święto szkoły, okazja by spotkać się wreszcie razem, bowiem w trakcie sezonu „bazowicze” żeglują na różnych akwenach kraju i świata.

 

Na jeziorze Czos od piątku startują klasy: 470, 420, 29er, Cadet, L`Equipe, Laser Radial, Laser Radial Masters, Laser Standard Masters, Laser4,7, Optimist A,B, Optimist – Nivea, RSX, BiC Techno 7.8, BiC Techno 5.8.

Jest to więc przegląd wszystkich grup wiekowych, podsumowanie całorocznej pracy. W tym roku jednak regaty na Czosie mają dodatkowe przesłanie. Jest okazja, aby młodzi  żeglarze o różnych warunkach fizycznych wypróbowali RS Terę. To zupełnie nowa łódka, która ma być klasą pośrednia między Optymistem, a klasami dla starszych zawodników. Panuje powszechna opinia, że po przekroczeniu limitu wieku w Optymiście młodzi adepci żeglarstwa nie zawsze mogą znaleźć się w nowej rzeczywistości. Łódki w proponowanych klasach są za duże, brakuje alternatywy. Ma być nią właśnie RS Tera, która spełnia wymogi klasy pośredniej między Optymistem, a czymś większym..

To nie pierwsza próba znalezienia takiej klasy, która zatrzymałaby zdolnych ludzi przy żeglarstwie, pozwoliła harmonijnie rozwijać talent. Sprawę wziął w swoje ręce Mateusz Kusznierewicz, który nadal jest wybitnym zawodnikiem i jego osoba może okazać się decydującym argumentem promocyjnym. Nasz mistrz olimpijski chce wypełnić te misję, podobnie jak w przeszłości jego ojciec, który również w polskim żeglarstwie wprowadzał nowatorskie rozwiązania.

Podczas regat na j. Czos planowane jest żeglowanie w formule pokazowej dla zawodników ze wszystkich klas biorących udział w imprezie. Wszystko po to, aby jak najwięcej młodych żeglarzy spróbowało swoich sił na RS Tera. Jest to więc swojego rodzaju test, ale przy tak dużej próbie uczestników bardzo istotny.

Oprócz tego novum warto też zwrócić uwagę na rywalizacje w klasie 29er też skierowanej do młodych zawodników o określonych predyspozycjach i stopniu zaawansowania. I pod tym względem regaty w Mrągowie można określić jako wyjątkowe.

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x