PŚ finnistów w Weymouth – O teamie można zapomnieć

Przed rokiem nasi finniści: Rafał Szukiel i Piotr Kula pod kierunkiem trenera Tomasza Rumszewicza stanowili znakomity team, który zajmował miejsca w czołówce największych regat i w perspektywie trzech lat mógł stanowić mocny atut ekipy żeglarskiej w Igrzyskach Olimpijskich. W połowie następnego sezonu zgranej drużyny nie ma. W reprezentacji pozostał Rafał Szukiel. Zawodnik AZS UWM pływa słabo, jest coraz niżej w hierarchii. Piotr Kula z BTŻ Biskupiec po niepowodzeniach w pierwszej części sezonu powiedział dosadnie co myśli o pracy nowego szkoleniowca i na razie o kadrze może zapomnieć.

Może to i dobrze, skoro reprezentacja polskich finnistów nie wystartuje w mistrzostwach świata. Za Atlantyk wybiera się natomiast żeglarz z Biskupca, nie jako reprezentant kraju, lecz wolny strzelec.
To kliniczny przykład jak można coś zepsuć w rekordowo krótkim czasie. Niekompetencja ludzi pracujących w Polskim Związku Żeglarskim jest porażająca. I nie trzeba się specjalnie na tym znać żeby to zauważyć. W dwóch młodych ludzi inwestowało się przez kilka lat ogromne pieniądze, co zresztą przynosiło znakomite efekty. Rafał Szukiel awansował do czołówki światowej. Piotr Kula, który po pięknych sukcesach juniorskich wszedł w dorosłe żeglarstwo z dużym impetem i stał się kolejnym potencjalnym kandydatem do medali w najważniejszych imprezach. Postępy obu żeglarzy pracujących wówczas pod okiem Tomasza Rumszewicza były widoczne gołym okiem, a najważniejsze, że nie były to sukcesy jednorazowe. Następowała stabilizacja na bardzo wysokim poziomie.

Konsekwencje odsunięcia od kadry Tomasza Rumszewicza i zatrudnienie nowego szkoleniowca przyniosło konsekwencje łatwe do przewidzenia. To tak jakby ktoś piachem sypnął w tryby maszyny. W tekście napisanym w styczniu po podjęciu feralnej decyzji przewidywaliśmy taki scenariusz, choć trudno było się spodziewać, że krach nastąpi tak szybko…
Rezygnacja ze startu w mistrzostwach świata jest w moim przekonaniu przyznaniem się do błędu, tylko co z tego, skoro na dwa lata przed Igrzyskami trzeba wszystko zaczynać od zera, a może nawet od debetu, bo przecież całe towarzystwo jest sfrustrowane i skłócone.
Rafał Szukiel startuje w tych dniach w regatach o Puchar Świata w Weymouth, traktowanych przez wielu jako próba przedolimpijska. Czym jest dla nas? Raczej rutynowym wypełnieniem kalendarza. Bo tej sytuacji trudno w ogóle myśleć o Igrzyskach…

Klasyfikacja w regatach PŚ w Weymouth po 3 wyścigach

1 JONATHAN Lobert (Francja) 5.0
2 POSTMA Pieter-Jan (Holandia) 22.0
3 KLJAKOVIC GASPIC Ivan (Chorwacja) 22.0
4 RAILEY Zach (USA) 23.0
5 AINSLIE Ben (Wielka Brytania) 25.5
6 LE BRETON Thomas (Francja) 27.0
7 SLATER Dan (Nowa Zelandia) 28.5
8 WRIGHT Edward (Wielka Brytania) 28.5
9 CASEY Brendan (Australia)32.0
10 MUSCAT Alejandro (Hiszpania) 36.0
11 KARPAK Deniss (Estonia) 40.0
12 BIRGMARK Daniel (Szwecja) 41.0
13 MISURA Marin (Chorwacja) 43.0
14 TRUJILLO Rafael (Hiszpania) 43.0
15 SZUKIEL Rafał (Polska) 44.0

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x