WŁODARCZYK Wojciech

Najbardziej znany jest w środowisku tenisowym, ale rozpoczynał od dyscypliny z drugiego bieguna – boksu.

Urodził się 7 lipca 1951 roku w Giżycku, mieszka w Olsztynie. W roku 1965 trafił do klubu olsztyńskich Budowlanych, olsztyńskiej kuźni bokserskich talentów. Był chłopakiem o skromnej posturze. Wychodził między liny jako zawodnik wagi papierowej, a nieco później muszej. Doszedł do poziomu dającego mu szanse reprezentowania nie tylko swego macierzystego stowarzyszenia, ale przywdziewał koszulkę z emblematem województwa. Występował w rozgrywkach regionalnych, ale i ogólnopolskich. Szczególnie mile wspomina cykliczne zawody o Puchar Głównego Komitetu Kultury Fizycznej. Parał się uprawianiem boksu do roku 1972. Zbliżając się do momentu opuszczenia kategorii młodzieżowej coraz częściej oglądał się za innym sportowym zajęciem. Pięściarstwo coraz mniej Wojtka bawiło. Zaczął rozglądać się za innym sportowym zajęciem. Długo nie mógł się zdecydować, rozważał różne warianty. Wreszcie zupełnie przypadkowi trafił na korty tenisowe. Przyszedł raz drugi, a po trzeciej wizycie postanowił: tak „biały sport” – jak wówczas mawiano. Tenis przypadł mu do gustu. Nie zrażały go koszty, jak go przestrzegano. Te w tamtych latach nie były jeszcze tak wysokie. Był już wówczas dojrzałym mężczyzną. Zdawał sobie sprawę, że drugim Fibakiem to już nie będzie. Ale zakochał się w tenisie, grał rekreacyjnie, jednak traktował to zajęcie bardzo serio. W 1982 roku nadarzyła mu się wyjątkowa okazja, poszedł na kurs instruktorski. Po otrzymaniu patentu, pełen wiary, zabrał się do pracy w klubie osiedlowym AGORA. Był inicjatorem nowych form, inicjatorem i współzałożycielem ogniska TKKF „Skanda”. Wprowadził do jego działalności poradnictwo medyczne, zajęcia logopedii i gimnastyki korekcyjnej dla dzieci, gimnastyki ogólnorozwojowej i dla osób po chorobach układu krążenia. W czasie jego okresu pracy ognisko było laureatem kilku konkursów i współzawodnictwa rekreacyjnego. W latach 1982 – 1984 otrzymał wiele wyróżnień, odznak i nagród TKKF.

Rok 1983 był dla Wojciecha Włodarczyka przełomowy. Zainicjował budowę kortów tenisowych w ogniska Skanda, działającym w oparciu o spółdzielnię mieszkaniową Pojezierze, podjął się też zorganizowania sekcji tenisowej i to we wszystkich kategoriach wiekowych, począwszy od dzieci po starszych emerytów. Pracy instruktora oddał się bez reszty. Dwa lata później, w roku 1985 po kursie specjalistycznym na wrocławskiej AWF otrzymał stopień instruktora tenisa I klasy. Szkolił młodzież Skandy, Budowlanych i AZS, a nawet niepełnosprawnych w zrzeszeniu Start. Jest organizatorem dziesiątków turniejów na poziomie regionalnym i ogólnopolskim. Pomysłodawcą oraz głównym organizatorem Memoriału Marka Włodarczyka, poświęconego tragicznie zmarłemu synowi, czołowemu zawodnikowi Akademickiego Związku Sportowego. Od roku 2007 organizator ITF Mens Futures z pulą nagród 10 000 $ w Olsztynie i ITF Womans Circuit 10 000 $ w Iławie. Szczyci się tym, że to właśnie na jego imprezie rozpoczęła się droga na tenisowe szczyty Jerzego Janowicza. On to bowiem wygrał turniej w roku 2008 i Grzegorza Panfila, zwycięzcy imprezy rozgrywanej trzy lata później. Założyciel Fundacji im. Marka Włodarczyka, fundacji propagującej tenis w regionie. Za tę działalność Polski Związek Tenisowy odznaczył go w 2002 roku srebrną odznaką, a w 2013 oku medalem 90-lecia swego istnienia.

11 września 2013 roku uczestniczył w wypadku samochodowym. Przeszedł kilka poważnych zabiegów chirurgicznych. Cztery długie tygodnie spędził na oddziale intensywnej terapii i wiele miesięcy na chirurgii. W chwili pisania tekstu przebywał w szpitalu rehabilitacyjnym w Górowie Iławeckim. Gdzie jak twierdzi otrzymał wspaniałą opiekę i postawił pierwsze kroki o własnych siłach, chociaż jeszcze przy pomocy kul ortopedycznych.

{AdmirorGallery}AP_wlodarczyk{/AdmirorGallery}

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x