Bardowie sportu

„Bardowie sportu” – to kolejna pozycja w dorobku Bogdana Tuszyńskiego, nestora polskich dziennikarzy sportowych. Przez wiele lat aktywny sprawozdawca największych imprez w kraju i zagranicą (upodobał sobie szczególnie kolarstwo) po zawieszeniu pracy z mikrofonem poświęcił się żmudnej, ale jakże cennej twórczości kronikarsko-literackiej. Napisał prawie 50 książek o historii prasy. Skrupulatnie zbierał materiał dokumentalny, wykorzystywał stare znajomości, by opisywanym faktom, a przede wszystkim postaciom, nadać dynamikę i autentyczność.

Za notkami biograficznymi bowiem kryją się różne charaktery ludzi, którzy swoje życie poświęcili sportowi w różnych wymiarach. Trzeba być bowiem obiektywnym sprawozdawcą, a jednocześnie zachować pierwiastek emocji, który jest solą wydarzeń na arenach sportowych. Mało kto jak Tuszyński zna specyfikę tej dziennikarskiej specjalności, gdzie życie zawodowe miesza się z osobistym i na dobrą sprawę nie można tu wyznaczyć żadnej granicy.

„Bardowie” – czyli piewcy, trochę nawiedzeni, którzy jeśli chcą właściwie spełnić swój obowiązek, muszą zawód traktować niczym misję, nie licząc godzin spędzonych z mikrofonem lub piórem (teraz przy komputerze). Ważyć każde słowo, bo z jednej strony trzeba być rzetelnym sprawozdawcą, z drugiej nie zapominać o roli wychowawczej. Mieć poczucie, że największe wydarzenie sportowe powinno nieść za sobą ogromne wartości. Wzniosłe, patriotyczne, kiedy Polak odbiera złoty medal i zupełnie przyziemne, gdy dobry przykład skłania innych do czynnego zainteresowania się kulturą fizyczną.

Te wszystkie elementy trzeba mieć w głowie i temu sprostać musi dziennikarz sportowy. Bogdan Tuszyński wiedząc o tym doskonale postanowił stworzyć swoisty poczet ludzi tej profesji, podając w skrócie ich biografie i dokonania zawodowe. Za to mu się kłaniamy, bowiem należy ocalić od zapomnienia tych, którzy poświęcili nam całe swoje życie.

W galerii „bardów” są olsztyńskie akcenty.

Jednym z najbardziej znanych dziennikarzy sportowych był Stanisław Pawliczak, który wprawdzie urodził się w Poznaniu, ale całe dorosłe życie spędził w Olsztynie, pracując w Rozgłośni Polskiego Radia. Jego talent, umiejętności zostały dostrzeżone przez centralę i przez wiele lat był cenionym komentatorem wielkich imprez sportowych z Igrzyskami Olimpijskimi włącznie. Był również sprawozdawcą z piłkarskich mistrzostw świata

 

 

 

 

W katalogu biografii jest również Mirosław Tomaszewski, też radiowiec, dziennikarz o szerokich horyzontach, którego zajmowały różne dziedziny życia, ale sport upodobał sobie szczególnie. Tu wachlarz też był niezwykle bogaty: od szermierki i strzelectwa do rajdów samochodowych.

 

 

 

 

Ryszard Zalewski długoletni dziennikarz Gazety Olsztyńskiej, kierownik działu sportowego. Nie tylko znawca wielu dyscyplin, ale również organizator imprez, które cieszyły się popularnością w całej Polsce jak choćby kolarski Wyścig Dokoła Warmii i Mazur czy Międzynarodowe Zawody Jeździeckie w skokach przez przeszkody.

 

 

 

Co cechowało tę trójkę i innych z tamtych lat? Profesjonalizm, pasja, opisywanie rzeczywistości i inspirowanie do inicjatyw. Wtedy nie goniło się za tania sensacją.

Przez „Bardów sportu” wydanym z okazji 50-lecia istnienia Klubu dziennikarzy Sportowych przewija się wiele nazwisk: bardziej i mniej znanych, którym jednak przyświecał jeden cel. Mówić i pisać o sporcie tak, by ludzie po ciężkiej pracy czuli się szczęśliwi i znaleźli w tej dziedzinie życia prawdziwą pasję.

Zachęcamy do przeczytania a później… zaglądania do tej swoistej kroniki ludzi z prawdziwą charyzmą.

 

 


!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x