Odszedł Eugeniusz Miszczuk-Ostatni Mohikanin

Po raz ostatni z trenerem Eugeniuszem Miszczukiem rozmawiałem podczas lokalnych zawodów lekkoatletycznych w Kortowie. Był przygnębiony marazmem w tej dyscyplinie, która kiedyś Olsztynowi przynosiła tyle splendoru. Czterdzieści lat temu mieliśmy w mieście kilka stadionów z bieżniami, parę sekcji i setki trenującej młodzieży, z której wyrastali wybitni zawodnicy. A teraz? Szkoleniowców garstka, większość pracuje społecznie, napotykając na górę trudności. Czy w ogóle warto to dalej ciągnąć?

Te słowa zapamiętałem, bo wypowiedział je człowiek bez reszty oddany swojej pasji, wychowawca kilku pokoleń wspaniałych lekkoatletów.

To ostatnie pytanie było oczywiście retoryczne, bowiem Pan Eugeniusz bez sportu nie mógł żyć i zawsze można było go spotkać kiedyś: na Leśnym, przy Artyleryjskiej czy Juvenii, a ostatnio w Kortowie. Ale gorycz w jego słowach i zachowaniu była tak przejmująca…
Tak jak wielu nie mógł znieść komercjalizacji w sporcie, która zniszczyła niejeden talent, podzieliła dyscypliny na bardziej i mniej ważne. Niedawno obchodził 50-lecie pracy trenerskiej miał więc retrospektywny obraz sportu. Nigdy za obecny stan rzeczy krytykował młodych ludzi. Oni są tacy sami – twierdził. To starsi ich zmieniają bez względu na konsekwencje.

I z zadrą w sercu chodził na kolejne szkolne zawody by wyłowić następny talent i poświęcić się mu bez reszty. Ten ostentacyjny bunt przeciwko nowej rzeczywistości dla większości był dziwactwem, ale dla tych, którzy znali Go bliżej, budził z jednej strony współczucie, z drugiej szacunek, że potrafił zachować swoje zdanie i poglądy.

Ostatni Mohikanin o twardych zasadach, które w przeszłości kreowały pokolenia wielkich sportowców. Teraz poszły do lamusa, bo najważniejsze są pieniądze.
Żegnamy Pana Eugeniusza z ogromnym żalem, ale jego obraz obcowania z lekkoatletyczną młodzieżą na zawsze pozostanie w pamięci tych, którzy Go potrafili zrozumieć.

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x