Tadeusz Milewski nie żyje – Wierzył do końca w odbudowę „Leśnego”

W wieku 82 lat odszedł Tadeusz Milewski – działacz społeczny, prezes Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, były znakomity lekkoatleta Gwardii, reprezentant Polski na średnich i długich dystansach, medalista Paraolimpiady w Toronto.  Był niezłomnym orędownikiem w walce o odbudowę Stadionu Leśnego.Czy znajdzie sie druga osoba tak głęboko zaangażowana w tę piękną misję?

Urodził się w 1938 roku w Białymstoku. Do Olsztyna trafił wraz z opiekunami w roku 1945. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz podyplomowych studiów z zakresu tyflopedagogiki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W latach 1958-1971 członek kadry narodowej i reprezentant Polski w lekkiej atletyce, czołowy zawodnik olsztyńskiej Gwardii.

mile1

Przez wszystkie lata, wraz z czasem studiów, reprezentował barwy olsztyńskiej Gwardii i nie zmienił ich mimo wielu ponętnych propozycji z bogatszych stowarzyszeń. W latach 1961–1966 czołowy polski biegacz na średnich i długich dystansach. Brązowy medalista mistrzostw Polski na 5000 m (1966). Wielokrotny rekordzista i mistrz okręgu. 15-krotny rekordzista okręgu. Sześciokrotny finalista MP na 1500 m (1962/5, 1963/6, 1965/4, 1967/7. miejsce). Startował w wielu imprezach międzynarodowych broniąc barw klubu i federacji Gwardia. W latach 1968–1973  trener biegów średnich i długich kobiet i mężczyzn.

W 1971 r. uległ wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego utracił częściowo wzrok. W 1976 r. uczestniczył w Paraolimpiadzie w Toronto, zdobywając brązowego medal w rzucie oszczepem.

mile2

Będąc niepełnosprawnym, w znacznym stopniu upośledzenia włączał się w działania społeczne, mające na celu pomoc ludziom słabszym i pokrzywdzonym przez los. Pełnił wiele funkcji społecznych związanych z osobami niepełnosprawnymi. Założyciel, a następnie prezes Stowarzyszenia Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „Cross” (1991–1999). Wieloletni członek zarządu Warmińsko–Mazurskiego Związku Lekkiej Atletyki, prezes (założyciel) Warmińsko–Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, wiceprezydent Światowej Organizacji Szachistów Niewidomych (1996–2000).

mile3

Główny inicjator reaktywowania dawnego Stadionu Leśnego jako Europejskiego Integracyjnego Centrum Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji. Inicjator i realizator budowy Ośrodka Mieszkalno-Rehabilitacyjnego Niewidomych przy ul. Paukszty w Olsztynie. Założyciel „Porozumienia Stadion Leśny”. Za swoją społeczną działalność odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Lekkoatletyka Olsztyn sport powszechny

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Emil Marecki
Emil Marecki
20 sierpnia 2020 15:12

 
 

Last edited 8 miesięcy temu by Emil Marecki

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x