WAMA-SPORT Historia – Tadeusz Abramski-Białowąs – Wygrywał na zawołanie

Fot. arch. Janusza Poryckiego

Tadeusz Abramski-Białowąs był jednym z najbardziej wszechstronnych sportowców na Warmii Mazurach w drugiej połowie lat czterdziestych i pierwszej pięćdziesiątych. Piłkarz, lekkoatleta, tenisista stołowy. Działacz, szkoleniowiec. Całe swe młode życie poświęcił sportowi Olsztyna. Długie lata był jego gwiazdą. Znany tez pod pseudonimem Białowąs.

Urodził się w 1921 roku w Sypniewie w powiecie Maków Mazowiecki. W tym tez mieście ukończył szkołę podstawową, natomiast średnią w Ostrołęce. Będąc uczniem szkoły mechanicznej (Polskiej Młodzieży Szkolnej) uprawiał lekkoatletykę w klubie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. A piłkę nożna w KS Ostrołęka. Był powoływany do reprezentacji miasta, a ostatni występ przed wybuchem II wojny światowej zaliczył w Ciechanowcu w lipcu 1939 roku.

Zaliczył pomyślnie testy sprawnościowe, przeszedł badania lekarskie i został przyjęty do Szkoły Pilotów w Krośnie. Zawierucha września nie pozwoliła na rozpoczęcie nauki. Trafił na front. Po rozformowaniu jednostki natychmiast nawiązał kontakt z podziemiem i w lutym 1940 roku został zaprzysiężony w jednym z oddziałów ZWZ-AK. Uczestniczył w licznych akcjach dywersyjno-sabotażowych. Ukończył konspiracyjną szkołę podchorążych i został mianowany dowódcą plutonu, a w roku 1044 dowódcą oddziału specjalnego w Radzyminie. Kawaler Krzyża Walecznych, Krzyża Partyzanckiego i Krzyża Armii Krajowej.

W czasie okupacji nie stracił kontaktu ze sportem. Występował w reprezentacji Legionowa uczestnicząc w imprezach konspiracyjnych.

Po zakończeniu działań wojennym zamieszkał w stolicy. Powrócił do czynnego życia sportowego. Postawił na piłkę nożną. Grał w jednej drużynie z Edwardem Brzozowskim (6-krotnym reprezentantem Polski, później trenerem Polonii Warszawa), Antonim Wołuszem (kolega z Ostrołęki) Władysławem Szczepaniakiem (34-krotnym reprezentantem Polski, olimpijczykiem), Zenonem Odrowążem (członkiem drużyny Polonii, która w roku 1946 sięgnęła po mistrzostwo Polski).

W czerwcu 1945 roku przeniósł się do Olsztyna. Nie zwlekając włączył się w działalność sportową. Grał w drużynie reprezentującej spółdzielców Społem. Był jednym ze współorganizatorów zespołu piłkarskiego tego klubu, który 15 lipca 1945 roku na Stadionie Leśnym w Olsztynie spotkał się z kolejarzami. Wiele razy reprezentował nasze województwo. Zaliczał się do czołowych przedstawicieli „królowej”. Skakał w dal, trójskokiem, pchał kulę, rzucał oszczepem.

Swej sportowej pasji nie ograniczał do jednej dyscypliny. Uznawany był za sportowca – omnibusa. Nie jakiej arenie by nie stanął, jaki przyrząd wziął do ręki wygrywał, a przynajmniej zaliczał się do elity. Miał na swoim koncie wicemistrzostwo Polski w dziesięcioboju, wywalczone w 1947 roku. „Życie Olsztyńskie” poinformowało, że uzyskał następujące wyniki: 100 m – 12.1 sek, 110 m ppł – 21.3 sek, 400 m – 50 sek, 1500 m – 5.15.2, skok w dal – 5.97 m, skok wzwyż – 151 cm, skok o tyczne – 275 cm, rzut oszczepem – 48.47, rzut dyskiem 29.19 m, pchnięcie kulą – 12.12 m. Był rekordzista okręgu w rzucie oszczepem (52.80) , pchnięciu kula (13.20) i dziesięcioboju (4745 pkt.)

Uprawianie sportu łączył z aktywna działalnością organizatorską. Pełnił wiele społecznych i etatowych funkcji. Współuczestnik w powołaniu Olsztyńskiego Klubu Sportowego oraz Okręgowego Związku Piłki Ręcznej. Po zakończeniu kariery sportowej zajmował się szkoleniem młodzieży. Działał w kilku okręgowych związkach sportowych, w tym piłki nożnej i lekkiej atletyki. Kierował Okręgowym Związkiem Tenisa Stołowego. Zmarł 22 stycznia 2006 roku w Olsztynie.

Tekst ukazał się w Panoramie Warmii i Mazur 2010 (autor Janusz Porycki)

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

historia Lekkoatletyka Olsztyn sport seniorski

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x