Czy Mistrzostwa Europy mają jeszcze sens? – Duński Kenijczyk czy szwedzka Etiopka

Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce zawsze wzniecały emocje i tak jest zapewne przed inauguracją w Zurichu, a ja przed każdym kolejnym championatem na Starym Kontynencie mam coraz więcej wątpliwości. Czy rozgrywanie tej imprezy ma jeszcze jakiś sens? Bo jeśli złoty medal w biegu na10 km odbierać będzie potomek wysokogórskich pasterzy z Kenii, a na 5 km długonoga gazela z Etiopii, to odrzucając wszelkie uprzedzenia, coś jest nie tak.

Łatwość otrzymania obywatelstwa innego państwa skłoniło federacje lekkoatletyczne do bardzo skutecznych transferów. Nie są one tak spektakularne jak w futbolu, bo to gra zespołowa, ale w dyscyplinie indywidualnej sprowadzenie talentu z Afryki jest w zasadzie gwarancją sukcesu. Uwarunkowania genetyczne, specyficzna anatomia, dają biegaczom z Czarnego Lądu olbrzymią przewagę nad rdzennymi Europejczykami. Problem zresztą pojawił się wcześniej. Przecież Brytyjczycy i Francuzi od lat dysponują grupą czarnoskórych lekkoatletów, głównie sprinterów, których predyspozycje zawsze stawiały ich przed białymi rywalami, ale nie było to jeszcze tak jaskrawe i obejmowało niewiele konkurencji.

Teraz sytuacja dojrzała do tego, że Polacy, Czesi czy Węgrzy muszą szukać szans w konkurencjach technicznych, głównie rzutach, gdzie ich szanse nadal są największe.

Oczywiście zdarzają się jeszcze perełki europejskiego sprintu czy średnich i długich dystansów, które potrafią walczyć o medal, ale to tylko wyjątki potwierdzające regułę.

Dotyczy to zresztą nie tylko eksponowanych miejsc na podium, ale też rekordów kontynentu, które niebawem w komplecie będą osiągnięciami duńskich Kenijczyków, czy szwedzkich Etiopczyków. A są to przecież Europejczycy tylko na papierze…

Taki jest współczesny sportowy świat, którego raczej nie zmienimy, ale warto się czasami zastanowić nad konsekwencjami liberalnych decyzji

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

lekka atletyka

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x