Dylematy zespołów niższych lig – Trudne, ale potrzebne pytania

Strona internetowa II-ligowych piłkarzy ręcznych AZS UWM Olsztyn w moim przekonaniu wyróżnia się nie tylko rzetelnym i bogatym serwisem o swojej drużynie, także stara się zamieszczać teksty kontrowersyjne, nie rezygnując z trudnych pytań. W przede dniu wyborów do władz samorządowych podzielono się wątpliwościami co do prawidłowości wsparcia przez olsztyński Ratusz klubów sportowych, szczególnie tych prowadzących sekcje w grach zespołowych.

 Podział środków na działalność sportową, także stypendia, od lat wzbudza kontrowersje. Zawsze są bardziej i mniej zadowoleni. Im kryteria przyznawania środków będą jaśniejsze i przede wszystkim obiektywne, tym mniej będzie wątpliwości. Jestem przekonany , że podobnie jak AZS UWM (piłkarze ręczni), myślą inne olsztyńskie kluby. Dlatego za zgodą prowadzących wspomnianą stronę internetową postanowiliśmy zamieścić pytania skierowane do kandydatów na stanowisko Prezydenta Olsztyna. A zawarte tu wątpliwości z całą pewnością nurtują całe środowisko sportowe miasta i podejrzewam , że dotyczą również wielu innych miejscowości w regionie.

 

Pytania skierowane przez ASZ UWM ( II liga piłki ręczne) do komitetów i kandydatów:

1 Czy orientuje się Pani/Pan skąd pochodzą i od czego zależy wysokość środków finansowych przeznaczonych do podziału między kluby prowadzące drużyny gier zespołowych?

2 Na jakie cele przeznaczane są w/w środki ( np. stypendia sportowe , promocja miasta itp.) ?

3 Czy uważa Pani/Pan , że jest możliwość pozyskania większych pieniędzy przeznaczonych na sport i gry zespołowe w naszym mieście , jeżeli tak to w jaki sposób ?

4 Czy wie Pani/Pan kto decyduje o tym, któremu klubowi , w jakiej wysokości i na jakiej podstawie przyznawane są pieniądze ?

5 Wielu ludzi związanych ze sportowymi grami zespołowymi w naszym mieście uważa , za niezrozumiałe kryteria podejmowania decyzji przez różnego rodzaju komisje i członków rady miasta.( Uważają oni ,że decyzje podejmowane są na zasadzie tzw. układów ze znajomymi lub nacisków przełożonych.)

6 Czy w przypadku poparcia Pani/Pana kandydatury na stanowisko Prezydenta Miasta , lub członka Rady Miejskiej może Pani/Pan zagwarantować ,że doprowadzi do rozwiązania tej sytuacji poprzez stworzenie jasnego dla wszystkich systemu podziału finansów.

7 W minionym roku podział finansów na gry zespołowe był bardzo niezrozumiały dla większości ubiegających się o nie ludzi. Odbył się tzw. konkurs , którego zasad nikt nie rozumiał i nie miał pojęcia na jakiej zasadzie urzędnicy przyznają klubom pieniądze.

Wynikiem tego konkursu było przyznanie pieniędzy na PROMOCJĘ MIASTA klubowi który przegrał rywalizację o pozostanie w II lidze i utrzymał się w niej tylko dzięki przypadkowi. To samo dotyczy przyznania stypendiów sportowych.

8 Uważamy ,że niezbędne jest stworzenie przejrzystego systemu przyznawania środków do wykorzystania przez zespoły reprezentujące gry zespołowe. System musi być znany przed ustaleniem budżetu Miasta . Kluby muszą wiedzieć co powinny zrobić i co osiągnąć w danym sezonie czy też roku aby po jego zakończeniu otrzymać środki finansowe w adekwatnej wysokości. Naszym zdaniem kwota powinna zależeć od wyniku sportowego zespołu i od tego czy miasto w inny sposób pomaga finansowo danemu klubowi. Jeżeli kilka zespołów gra na tum samym szczeblu rozgrywek np. w II lidze to wysokość wszystkich środków przyznawanych zespołom powinna zależeć od wyniku sportowego , a nie od znajomości , czy niejasnych decyzji urzędników.

9 To samo dotyczy stypendiów sportowych , których nie można przyznawać bez przejrzystego systemu znanego wszystkim wcześniej. Dzisiejszy system jest niesprawiedliwy.

10 Czy popiera Pani/Pan stworzenie jasnego systemu podziału środków finansowych przeznaczonych dla zespołów gier drużynowych? Jeżeli nie, to dlaczego , a jeżeli tak to czy może Pani/Pan zagwarantować ,że będzie walczyła/walczył o stworzenie takiego systemu jeszcze w tym roku , żeby podział pieniędzy w kolejnym roku nie wzbudzał tylu niezdrowych emocji

11 Czy uważa Pani/Pan ,że w Olsztynie potrzebne są nowe hale sportowe ? Jeżeli tak to co należy zrobić żeby one powstały , i dlaczego do tej pory te pomysły nie miały siły przebicia , przegrały z np. zagospodarowaniem brzegów jezior ?Jeżeli nie potrzeba tych obiektów- to dlaczego

12 Czy w komisjach decydujących o sprawach związanych ze sportem powinno być miejsce dla osób najbardziej zainteresowanych daną dyscypliną , czyli reprezentantów poszczególnych klubów (w zależności od tematu posiedzenia komisji ) ,czy w dalszym ciągu decyzje powinni podejmować tylko politycy , nie zawsze związani ze sportem.

 

 

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x