Hala czy plaża – dylemat szczypiornistów – Na razie mały konflikt

Piłka ręczna na plaży jest jeszcze w Polsce na takim etapie ewolucji, że z powodzeniem uprawiają ją zawodnicy, którzy na chleb zarabiają występując w ligowych rozgrywkach halowych. Trener reprezentacji powołując skład na zgrupowania kieruje się przede wszystkim umiejętnościami i przydatnością szczypiornistów, stąd powstaje poważny konflikt interesów. W drugiej dekadzie sierpnia na obóz kadry „plażowej” zaproszono trzech zawodników Warmii Taveland: Marcina Malewskiego, Krzysztofa Szymkowiaka i Michała Bartczaka. W tym samym czasie trwają przygotowania Travelandu Społem do sezonu ekstraklasy.

Przypomnijmy też, że tydzień później w Starych Jabłonkach odbędzie się turniej finałowy Mistrzostw Polski i tu start zespołu z Olsztyna będzie niejako obligatoryjny. Oczywiście w takiej sytuacji trzeba będzie poszukać kompromisu. Na razie nie jest to aż tak duży kłopot, natomiast w przyszłości być może należy zastanowić się nad podjęciem decyzji strategicznej. Czy pozostawić piłkę ręczna w klubie w obecnej postaci czy powołać do życia odrębną sekcję plażową , która funkcjonować będzie własnym torem.

Przykład siatkówki i piłki nożnej jest dość wymowny. Obie dyscypliny podzieliły się na kilka odmian i nastąpiła wąska specjalizacja. Na początku wyglądało to niewinnie i zawodnicy z powodzeniem grali w rozgrywkach ligowych i na plaży. Ale konflikt wspomnianych interesów, do tego zupełnie inny rodzaj przygotowań, a także zagrywek taktycznych spowodowały, że trzeba było stanąć przed wyborem? I być może niebawem czeka to piłkarzy ręcznych olsztyńskiego klubu.

W Travelandzie sytuacja jest specyficzna. Głównym sponsorem i prezesem klubu jest Andrzej Dowgiałło, dzięki któremu w Starych Jabłonkach od lat rozgrywany jest World Tour w siatkówce plażowej, jedna z najważniejszych imprez w sportowym kalendarzu. Jej prestiż, oddziaływanie mają ogromne znaczenie promocyjne, wręcz kojarzą się z kompleksem luksusowych miejsc hotelowych w tej atrakcyjnej miejscowości.

Dlaczego piłka ręczna na plaży w niedalekiej przyszłości nie miałaby spełniać podobnej roli. To tylko kwestia czasu by tę dyscyplinę spopularyzować, nadać jej bardziej sportowy i wyczynowy charakter. Z uwagi na atrakcyjność może stać się prawdziwym hitem. Dlatego nie wykluczone, że stoimy w obliczu podjęcia historycznej decyzji.

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x