Po wizycie prezesa Lato w Olsztynie – Gra pozorów nie zastąpi odwagi

Prezes każdego związku sportowego ma obowiązek ścisłego kontaktu z ośrodkami terenowymi. Z taką wizytą w Olsztynie był Grzegorz Lato – prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, którego jednak znacznie bardziej akceptowałem jako króla strzelców mistrzostw świata i przez wiele lat podporę reprezentacji narodowej. Tam wykazywał odwagę, intuicję, profesjonalizm, w obecnej roli, jako szef najpopularniejszej dyscypliny poddaje się nurtowi płynącej rzeki, wyznając wygodną zasadę – jakoś to będzie.

 

Odnoszę się wyłącznie do aspektów sportowych, bo Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie to inna kwestia, która bardziej leży w gestii administracji rządowej niż PZPN-u. Degrendolada polskiego futbolu jest przerażająca i wynika przede wszystkim z:

– braku koncepcji szkolenia

– złych rozwiązań systemowych w organizacji rozgrywek ligowych, przerastających możliwości finansowe klubów

– wadliwego systemu wynagradzania zawodników

– braku kontroli nad obecnością zawodników zagranicznych w polskich ligach.

– nie panowania nad dyscypliną w reprezentacji, kontroli relacji: trener-zawodnicy, co dyskredytuje autorytet selekcjonera. i psuje wizerunek zespołu narodowego.

Zasłanianie się zdobyczami demokracji jest wygodnym alibi wobec bezradności, braku własnej inicjatywy i pomysłu by odnaleźć polski futbol w nowych czasach i okolicznościach.

Słabość i …marazm reprezentacji narodowych we wszystkich kategoriach wiekowych to konsekwencja, delikatnie mówiąc, powściągliwości w podejmowaniu odważnych decyzji we wszystkich możliwych aspektach. Najgorzej, że w polskim sporcie były podobne przykłady staczania się po równi pochyłej (patrz koszykówka) i nie wyciągnięto z tego żadnych wniosków.

Zdaje sobie sprawę, że prezesi związków stanęli przed trudnym zadaniem wobec masowego powstawania nadbudówek ligowych, które kierując się zasadami biznesu mają w nosie potrzeby reprezentacji i szkolenia narybku. Im w głowie tylko to, żeby było dobrze tu i teraz. Zamiast wychowywania swoich zawodników organizują przed każdym sezonem castingi i kompletują zespół na kolejny sezon. Nie ma tu zasad priorytetu dla reprezentacji czy w ogóle przyszłości dyscypliny.

Potrzeba więc odwagi, silnego autorytetu z charyzmą, który jest oczywiście otwarty na kompromisy, ale nie uległości. Przy kurtuazyjnych wizytach warto o tym pamiętać.

 

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x