Pomysł na reprezentację – Kogo „przerobić” na Polaka?

Polski Związek Piłki Nożnej, organizacja skompromitowana do cna, przestał chyba wierzyć, że uda się w kraju wyszkolić wartościowych zawodników (do tego potrzebna jest rewolucja systemowa), więc z beztroską patrzy na do co dzieje się z futbolem krajowym. Krajowym tylko z nazwy, bowiem w składzie zespołów klubowych coraz więcej obcokrajowców różnej narodowości i…klasy sportowej. Nasuwa się tylko jeden wniosek. Trzeba w PZPN otworzyć kolejny wydział do spraw załatwiania piłkarzom polskiego obywatelstwa. I najlepiej jak będzie adnotacja - wydział do spraw nagłych bo czasu do Euro 2012 coraz mniej.

 

Nie jest to niestety sarkazm, lecz coraz bardziej realna droga, a sprzyjają jej media zajmujące się polską piłką. Podczas transmisji z ligowych spotkań, w trakcie magazynów podsumowujących każdą kolejkę, coraz więcej zachwytów nad poziomem meczów, co być może przekona przypadkowego kibica lecz nie osoby, które obserwują nasz futbol permanentnie od wielu lat. Zresztą metody zaskarbienia sobie sympatyków stacji telewizyjnych są znane. Można wcisnąć każdą ciemnotę i zawsze ktoś w to uwierzy.

 

Interpretacja jest pojęciem względnym. Prawdziwość wyznacza punkt odniesienia, a dla mnie są nim wyniki drużyn klubowych i reprezentacji na arenie międzynarodowej. Te są tragiczne (mimo miłej niespodzianki Lecha) i mają swoje przyczyny.

 

Zachowanie odpowiednich proporcji w składach drużyn ligowych zawodników krajowych i obcokrajowców jest jednym z najważniejszych elementów budowania reprezentacji narodowej: pierwszej i młodzieżowej. Skoro w jedenastce Widzewa jest sześciu zagranicznych piłkarzy, podobnie w Legii i innych zespołach, gdzie mają rozwijać się polscy zawodnicy, potencjalni reprezentanci.

 

Dlatego przestańmy krytykować trenera kadry, który przestaje być selekcjonerem, a staje się poszukiwaczem z misją – kogo tu przerobić na Polaka. Formuły open zatrudniania zawodników nie można traktować dosłownie, jeśli leży nam na sercu dobro reprezentacji…

Marek Dabkus

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x