Wyżymanie sportu z wartosci – Beznamiętny biznes jak buldożer

Właścicielem piłkarskiego klubu Polonii Warszawa została śląska firma WoodinterKom. Nowy klub ma nazywać się KP Katowice i zajmie miejsce "Czarnych Koszul" w T-Mobile Ekstraklasie. Wszystko wskazuje na to, że w I lidze nie będzie grał już GKS Katowice, wakat zajmie Polonia Bytom, natomiast jej imienniczka ze stolicy najprawdopodobniej wystąpi w niższych klasach Mazowsza. Czy to jeszcze ma coś wspólnego ze sportem? Niestety od momentu, kiedy do tej dziedziny życia wkroczył wielki biznes, a przede wszystkim ludzie z nim związani, lepiej swe zainteresowania skierować w inna stronę - na rozgrywki młodzieżowe lub weteranów. Tam przynajmniej jest wszystko czyste i zdrowe.

 

Przykładami zwyrodnienia sportu wyczynowego coraz częściej można sypać z rękawa. Przestały się liczyć podstawowe wartości rozgrywek zespołowych jak: tradycja, przywiązanie do barw klubowych, święte prawa awansów i spadków. Ligi stały się przedmiotem handlu, relacji biznesowych, które za nic mają kibiców i ich emocji związanych z ukochaną drużyną. Akurat w tym przypadku Polonia Warszawa, stała się ofiarą własnej broni, bo przecież kilka lat temu odkupiła miejsce w ekstraklasie od Groclinu Grodzisk Wielkopolski. Ale jest to dowód, że jeden podpis niszczy to co dla wielu oznaczało tabu…

Handel miejscami w lidze to jeden z instrumentów sztucznej manipulacji we współczesne rozgrywki. Nadal nie mogę przeboleć faktów zamknięcia lig: siatkówki i koszykówki, gdzie tylko odpowiednia kasa decyduje o możliwości udziału w rywalizacji. Jeśli ja mam się emocjonować meczem, który decyduje czy AZS Olsztyn z wynajętymi zawodnikami zajmie 9 czy 10 miejsce W PLUS LIDZE , a i tak z niej nie spadnie, to przepraszam…Wolę wybrać się na potyczkę juniorów, gdzie może mniej sztucznego profesjonalizmu, ale więcej ambicji, woli walki i sportowego zacięcia. A przede wszystkim stokroć mniej kasy, którą można przeznaczyć na bardziej zbożne cele niż nieadekwatnie wysokie kontrakty zawodników

Brniemy w ślepą uliczkę. W niej sport złupimy ze wszelkich wartości, przede wszystkim z pozytywnych emocji. One powinny towarzyszyć naszemu klubowi, który ma swoją historię, tradycję i prestiż. Tymczasem staje się coraz częściej przedmiotem handlowych transakcji.

 

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x