Zmiana ról jak w filmie – Piłka jest jednak sprawiedliwa

Czy w sporcie zawsze wygrywa lepszy? Przeważnie, ale w takich dyscyplinach jak futbol, zdarzają się mecze dziwolągi, w których drużyna bardziej wartościowa przegrywa przez zwyczajny przypadek. Omal nie doszło do tego w Nikozji, gdzie po raz kolejny byliśmy świadkami kompromitującej gry polskiego klubu. Z korzyścią dla sprawiedliwości, cypryjskiej jedenastce udało się strzelić zwycięskiego gola Wiśle i wszystko wróciło na właściwe tory.

 

To nie tak, bym kibicował rywalom polskiej drużyny, szczerze życzyłem awansu Krakusom, choć tam rodaków spod Wawelu nie uświadczysz. Po awansie w takim stylu czułbym jednak zażenowanie, wstyd, a poza tym euforia przesłoniłaby totalną beznadzieję jaka nadal panuje w polskim futbolu. Wyłączam fonię, słuchając komentatorów „nakręcających” widzów, kreujących gwiazdy, których w polskiej lidze nie ma, a jeśli już są, to tylko w ich mniemaniu , bo punkt odniesienia jest inny. Relatywizm napędzający oglądalność, frekwencję na stadionach. Tzw. glanc kamufluje smutną prawdę.

Polski futbol zszedł na psy. Argumenty na potwierdzenie tezy można sypać z rękawa. 30 lat temu potyczki naszych klubów z cypryjskimi były festiwalem strzeleckim polskich napastników. Role diametralnie się odwróciły. Teraz my występujemy jak ubodzy krewni, przestraszeni i słabi.

I będziemy jeszcze słabsi, dopóki nie zmienimy orientacji w polskiej piłce. Zatrudniamy w ligach przeciętniaków z innych krajów , bo polskie pseudogwiazdy są za drogie, nie dajemy szans wykazania się młodzieży, która po kilku latach szkolenia nie ma szans z małymi wyjątkami, na występy w ekstraklasie i w I lidze. Brniemy w ślepy zaułek zarówno w odniesieniu do klubów jak i reprezentacji.

Przecież Wisła jest kolejnym przykładem niemocy, tak jak tydzień temu Legia i Śląsk. Wystarczy, że spotkamy na drodze bardziej wymagających przeciwników i prawda wychodzi na jaw.

Dlaczego inni potrafili w ciągu ostatnich lat dostosować się do wymogów współczesnego futbolu a my tracimy dystans? Tolerujemy ten stan rzeczy, nie potrafimy naprawiać błędów, wykreować własnego programu szkolenia i rozwijania talentów. Nie spodziewajmy się reakcji piłkarskiej centrali, bo tam  wszystko zatrzymało się wiele lat temu…

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x