Znak czasu, znak biznesu – PLUS LIGA to niezły kąsek

Piątkowa wypowiedź prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej rozwiała wszelkie wątpliwości. Jeżeli prawdziwi sympatycy sportu  łudzili się, że sternicy polskiej siatkówki opamiętają się w swych chorych pomysłach, to wszelkie nadzieje muszą odłożyć na bok. W najbliższym sezonie nikt z PLUS LIGI nie spadnie, w przyszłym być może ktoś do niej dołączy, ale i tak o wszystkim zadecydują pieniądze.

Warto zacytować wypowiedź prezesa dla „Przeglądu Sportowego”

Rewolucyjne zmiany zakładają, że w sezonie 2011/2012 żaden z zespołów nie spadnie z PlusLigi i żaden do niej nie awansuje. Nie oznacza to jednak, że liga będzie zamknięta. Wręcz przeciwnie – władze związku uważają, że to otwarcie  ligi. W sezonie 2011/2012 ostatni zespół w lidze nie zostanie zdegradowany, o ile nie będzie rażąco odstawał poziomem sportowym od pozostałych drużyn. Jeżeli nie wygra minimum pięciu spotkań, to zostanie z ligi usunięty. Nie jest również wykluczone, że liga zostanie poszerzona. Kluby z miejsc 1-4 I ligi będą musiały jednak złożyć akces do stycznia 2012 roku. Jeżeli spełnią warunki to zostaną do rozgrywek dopuszczone. Warunki obejmują brak zaległości finansowych, wystarczając wysoki  budżet, halę spełniająca warunki PLPS i odpowiedni poziom sportowy.

Wprowadzenie zmian ma ułatwić klubom podpisywanie długofalowych umów ze sponsorami. Kolejnym krokiem w drodze do profesjonalizacji rozgrywek ma być wprowadzenie od 2014 roku draftu.

Tyle prezes. Jak widać sport staje się tylko narzędziem realizacji planów biznesowych. Być może jest to znak czasu, ale to degradacja wszelkich wartości jakie sport , a zwłaszcza rozgrywki ligowe za sobą do tej pory niosły.

Powtórzę więc słowa sprzed kilku miesięcy. Wkraczamy w erę, gdzie istota rywalizacji ma coraz mniejsze znaczenie. Propaganda. marketing i inne sztuczki zmylą tylko naiwniaków i tzw. popcornowych kibiców. Ci prawdziwi odsuną się od PLUS LIGI, bo nie ma w niej duszy.

Ja zdaje sobie sprawę, że świat idzie do przodu, ale trudno się pogodzić ze skreśleniem fundamentalnych zasad funkcjonowania rozgrywek ligowych. Ich hierarchizacja, prawo awansów i spadków stały się solą rywalizacji, w której zaangażowane zostały wszystkie zespoły. Ba, dążyło się przez lata do tego, by wyeliminować z ligi tzw. mecze o nic, dlatego wprowadzano elementy dodatkowej motywacji jak na przykład baraże.

W nowym układzie liga  zamieni się w cyrk z wynajętymi do grania zawodnikami, a coraz większe grono stanowić będą najemnicy zagraniczni. Już w tej chwili PLUS LIGA staje się nadmuchanym balonem., wypełnionym nachalnym marketingiem.

Ta sztuczność, narzucanie emocji przenosi się na pojedyncze widowiska, których oprawa niewynika ze spontanicznych zachowań kibiców, lecz z perfidnej ingerencji wodzireja. On czasami jest ważniejszą postacią niż prawdziwi aktorzy spotkania, którzy grają raz lepiej, raz gorzej. Zdalnie sterowani widzowie – kto by o tym pomyślał dwadzieścia lat temu?

Bezwzględne wymagania licencyjne redukują grono ligowych rywali do wąskiej grupy przedsiębiorstw sportowych ,  a nie zwyczajnych klubów. Reszta niech bawi się w amatorstwo.

Siatkarze w PLUS LIDZE grają za ogromne pieniądze ale dzięki tym gigantycznym budżetom uczestników rozgrywek równie dobrze ma się grupa organizatorów , obserwatorów, supervisorów, sędziów itd., bo tych dodatków do meczu jest co nie miara.

Mnie osobiście PLUS LIGA już dawno przestała interesować tak jak dawniej zwyczajna ekstraklasa siatkarzy. Bo tak naprawdę sport spadł na dalszy plan, na pierwszy wysunęły się pieniądze  to duże pieniądze. A jak się już pokazały, pierwsi w kolejce są ci, którzy widzą w tym tylko biznes.

 

 

!!!

Chcesz wesprzeć portal WAMA-SPORT?

Jeśli chcesz pomóc nam w prowadzeniu portalu, zachęcamy do wsparcia nas na Patronite! Już 3zł miesięcznie jest dla nas znaczącą kwotą!

To zajmie tylko chwilę! Transakcji możesz dokonać przez przelew bankowy, BLIK lub PayPal!

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wspierają nas

Ośrodek Sportu i Rekreacji Olsztyn

Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych

Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

0
Chcielibyśmy poznać Twoją opinię! Skomentuj artykuł!x
()
x